Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-26 15:05
S. Zielińska / Justyna Walicka

Dał się przeniknąć światłu

- Dzieje Kościoła trwające już tyle wieków to dzieje tych ludzi, którzy swoją siłę ducha czerpali z Eucharystii - mówił abp Jędraszewski na zakończenie obchodów 400-lecia charyzmatu wincentyńskiego.

Autor/źródło: Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska

W kościele seminaryjnym księży misjonarzy odbyło się zakończenie obchodów 400-lecia charyzmatu wincentyńskiego.

Podczas uroczystej Eucharystii ks. Paweł Holc, superior Zgromadzenia Księży Misjonarzy, podkreślił, że dzień nawrócenia św. Pawła Apostoła jest symbolicznym początkiem ich zgromadzenia.

W wygłoszonej homilii metropolita krakowski, odwołując się do słów Jana Pawła II, przypomniał, że Eucharystia jest źródłem życia Kościoła. Jest także tajemnicą, w którą musimy się ciągle zagłębiać, co zostało podkreślone także tym, że jedna z różańcowych Tajemnic Światła dotyczy właśnie ustanowienia Eucharystii.

- Dzieje Kościoła trwające już tyle wieków to dzieje tych ludzi, którzy swoją siłę ducha czerpali z Eucharystii. To Eucharystia kazała im dać się przeniknąć Chrystusową światłością i Eucharystia także dawała im siły, by dawać świadectwo, także poprzez cierpienie, a jeśli trzeba było, również przez śmierć - mówił abp Jędraszewski.

Jednym z takich ludzi był św. Wincenty à Paulo, który sam mawiał, że Zgromadzenie Księży Misjonarzy nie powstało w 1625 roku, ale wcześniej.

- Właśnie wtedy, kiedy św. Wincenty dał się przeniknąć światłością Chrystusa, światłością, która go oświeciła, kiedy zaczął pojmować do czego przeznacza go sam Bóg. I stało się to najpierw 25 stycznia 1617 roku, właśnie w dzień, kiedy Kościół obchodzi święto Nawrócenia św. Pawła - tłumaczył metropolita. Właśnie wtedy wyspowiadał się u niego człowiek, który nie przystępował do tego sakramentu wiele lat. Wskutek tego św. Wincenty wygłosił kazanie o spowiedzi generalnej i otrzymał natchnienie, że trzeba skupić wokół siebie kapłanów, którzy będą mówili o Bożym miłosierdziu, wzywając do pokuty i do nawrócenia.

Innym razem przed rozpoczęciem Mszy św. dowiedział się o biednej rodzinie i to o jej potrzebach mówił podczas kazania. To spowodowało, że ludzie chętnie pomogli.

- I znowu światło Chrystusowe, które przenika serce św. Wincentego: dzieła miłosierdzia domagają się pewnych struktur, aby były skuteczne - mówił arcybiskup. Tak zrodziła się idea powołania Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia.

Metropolita krakowski przypomniał dalej, że księża misjonarze i siostry miłosierdzia, których charyzmatem stała się służba ubogim, szybko dotarli do polskiej ziemi. Działali w Warszawie i innych miejscach, ale prześladowania w zaborze rosyjskim sprawiły, że to w Krakowie znalazło się centrum życia misjonarzy i misjonarek.

- Zrodzili się ze światłości Chrystusowej, której dał się przeniknąć św. Wincenty i działali właśnie w duchu tej otwartości na światło, na Boże natchnienia i Boże objawienia - mówił metropolita.

Przypomniał także, że siostry miłosierdzia stały się adresatkami kilku objawień: Cudownego Medalika, Szkaplerza Męki Pańskiej i Szkaplerza Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Wiele z nich zostało także wyniesionych do chwały ołtarzy, m.in. sześć sióstr, które poniosły śmierć męczeńską na skutek prześladowań jakobinów.

- Ta Eucharystia jest dziękczynieniem za rok wincentyński, za wiele łask, które spłynęły na osoby, które poprzez wierność swojemu charyzmatowi idą śladami wyznaczonymi im przez św. Wincentego à Paulo - mówił na zakończenie arcybiskup Jędraszewski.

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-26 13:30:19
miniaturka
play

Arkadio i wychowankowie ośrodka socjoterapii we wspólnym teledysku

W ramach warsztatów prowadzonych przez rapera Arkadio w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Bielsku-Białej powstał specjalny teledysk z udziałem wychowanków ośrodka.
2018-01-26 14:09:15
miniaturka

Bp Czaja: w Chrystusie wszyscy jesteśmy jednością od dnia chrztu

„Niewidzialnie w Chrystusie wszyscy jesteśmy jednością od dnia chrztu, ale potrzeba ciągle jednania” – powiedział bp Andrzej Czaja na zakończenie Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
2018-01-26 14:40:50
miniaturka

Papież: ludzkie życie od poczęcia do naturalnego kresu jest nienaruszalne

O potrzebie ciągłego przypominania o transcendentnym powołaniu człowieka i nierozerwalnym związku rozumu z prawdą i pięknem, do którego prowadzi wiara w Chrystusa, mówił Papież podczas sesji plenarnej Kongregacji Nauki Wiary.
2018-01-26 15:38:13
miniaturka

Franciszek na 300-lecie Papieskiej Akademii Teologicznej

Papieska Akademia Teologiczna to miejsce konfrontacji i dialogu, wierne nauczaniu Kościoła, ale otwarte na wyzwania kultury – mówił Papież podczas spotkania z członkami Akademii z okazji 300-lecia jej istnienia.
2018-01-26 16:00:30
miniaturka

Przygotowanie do beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej

W kościele św. Mikołaja w Krakowie odbywać się będzie modlitewne przygotowanie do beatyfikacji Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej.
2018-01-26 17:45:54
miniaturka

Wydział medyczny UKSW jeszcze w tym roku?

Chcemy, aby pierwsi studenci medycyny rozpoczęli naukę w październiku 2018 roku – powiedział w rozmowie z KAI ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.