Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-06 10:20
MG / Łukasz Sośniak SJ – vaticannews.va

Czytajmy Mękę Pańską w naszych domach

Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień. Jak dobrze przeżyć ten czas, nie wychodząc z domu?

Autor/źródło: vaticannews.va
Liturgia prowadzi nas śladami Jezusa, poczynając od uroczystego wjazdu do Jerozolimy, gdzie witały Go wiwatujące tłumy, przez mękę, śmierć krzyżową, aż do poranka Zmartwychwstania.Celem tych dni nie jest jednak odgrywanie scen z przeszłości. „Chodzi o takie podążanie za Zbawicielem, z którym wiąże się odnowienie naszej wiary, wiary całego Kościoła” – mówi o. Dominik Jurczak OP z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie i wykładowca rzymskiego Angelicum.


Nie jesteśmy w sytuacji beznadziejnej


    „W czasie epidemii być może nie będziemy mogli uczestniczyć, tak jak zazwyczaj, w uroczystych procesjach, nie będziemy mogli święcić palm, jednak nie pozostajemy w sytuacji beznadziejnej – zapewnia liturgista. – Liturgia tego dnia uroczyście odczytuje opis Męki Pana Jezusa z Ewangelii św. Mateusza. Być może warto do tej Ewangelii wrócić, przeczytać ten opis wspólnie w rodzinie, także sięgając do innych fragmentów. To starożytna tradycja Kościoła, aby w pierwszych dniach Wielkiego Tygodnia czytać Mękę Pana Jezusa.“Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-06 08:24:10
miniaturka

Sekretarz Episkopatu: tegoroczny Wielki Tydzień szczególną zachętą do wiary i nadziei

Wielki Tydzień, który rozpoczęliśmy, jest w obecnej sytuacji epidemii szczególną zachętą do ożywienia naszej nadziei i zaufania Bogu. To najważniejszy tydzień w roku, w którym przeżywamy najistotniejsze prawdy wiary. Zachęcam wszystkich do szczególnie intensywnej modlitwy w tym czasie.
2020-04-06 09:19:27
miniaturka

Papież: niech młodzi dają świadectwo nadziei

„Od Maryi uczmy się wewnętrznego milczenia, miłującej wiary, by iść za Jezusem na drodze krzyżowej, która prowadzi do chwały zmartwychwstania” – zachęcał Papież w słowie na zakończenie Mszy w Niedzielę Palmową.
2020-04-06 09:49:54
miniaturka

Polacy w Hiszpanii wspólnie modlą się przez internet

W Hiszpanii na ulice nie wyszła popularna procesja „Borriquita”, która przedstawia wjazd Jezusa do Jerozolimy. Rodziny zasiadły za to przed telewizorami, aby w ten sposób wziąć udział w niedzielnej Mszy.
2020-04-06 10:17:27
miniaturka

Kongregacja nadesłała wezwanie do wielkopiątkowej Liturgii na cześć Męki Pańskiej

Dnia 30 marca 2020 roku, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nadesłała tekst dodatkowego wezwania Modlitwy powszechnej na wielkopiątkową Liturgię na cześć Męki Pańskiej celebrowanej w roku 2020.
2020-04-06 10:33:20
miniaturka

W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego

Sługa Boży kard. Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 r. w Warszawie.
2020-04-06 10:46:07
miniaturka

Włochy: Eucharystia w czasie epidemii nie ustała

Kościół we Włoszech nie opuścił swoich wiernych, szuka natomiast nowych sposobów dotarcia do nich z posługą duszpasterską.