Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-28 12:03
AC

Czym zwyciężać zło? Dobrem, postem i modlitwą

Musimy wciąż pamiętać słowa: nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj! Potrzebna jest dziś jedność ducha. Potrzeba siły, ale nie takiej, którą niesie pięść, ale siły modlitwy.

Autor/źródło: flickr.com, Catholic Church England and Wales

Ostatnio bardzo często powtarzane jest wulgarne słowo na literę w. Umieszczane na murach zahacza o wandalizm. Jak na to odpowiedzieć? Odwróćmy literkę i wyjdzie słowo na m - modlitwa! Potrzeba siły, ale nie takiej, którą niesie pięść, ale siły modlitwy. Zwłaszcza teraz, kiedy szaleje pandemia koronawirusa i nieustannie przybywa chorych, a na ulicy trwają Strajki Kobiet, trzeba wziąć do ręki różaniec i zacząć pościć. Apelują o to biskupi, apelują wspólnoty parafialne, apelują księża i wierni świeccy w mediach społecznościowych. Siłą Kościoła Chrystusa jest modlitwa.

Prymas Polski abp Wojciech Polak przypomniał w liście do wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej: "Musimy wciąż pamiętać słowa św. Pawła, które tylekroć powtarzał nam bł. ks. Jerzy Popiełuszko: nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!". Odniósł się do niepokojów społecznych. Protestujących prosił o poszanowanie kościołów, wiernych natomiast o modlitwę i nie odpowiadanie agresją. "Jako ludzie wierzący jesteśmy wezwani do modlitwy" - przypomniał, apelując jednocześnie, aby nie zapominać o trwającej pandemii i modlić się także za chorych i cierpiących z powodu COVID-19 oraz o ustanie zarazy.

Do postu i modlitwy za życiem wezwał wiernych również abp Marek Jędraszewski. "Ponieważ nasz Mistrz, Jezus Chrystus, wzywał do prawdziwej miłości bliźniego, zwracam się z serdeczną prośbą o podjęcie modlitwy i postu w intencji zrozumienia tej prawdy przez wszystkich, a także o pokój w naszej Ojczyźnie. Szczególnie proszę o to, aby w każdej rodzinie codziennie odmawiano jedną dziesiątkę różańca oraz podejmowano akty wyrzeczenia i umartwienia w tych intencjach" - napisał metropolita krakowski. Członkowie krakowskich wspólnot już zaczęli akcje modlitewne. Ks. Marcin Rozmus, moderator Grup Apostolskich, zaprasza do codziennej Komplety oraz różańca w intencji wzrostu miłości i szacunku dla życia oraz przebłaganie Boga za odrzucony dar życia.

W internecie także nie brakuje inicjatyw modlitewnych. Michalici proszą wszystkich o zjednoczenie się na modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego w piątek o 15.00, w intencji pokoju w Polsce i naszych sercach. "Módlmy się za nienarodzone dzieci, zwolenników aborcji i sprawców aktów wandalizmu i profanacji. Powierzajmy także osoby wierzące i cały Kościół, byśmy "byli wolni od lęku, zastraszania, ale przede wszystkim od żądzy odwetu", jak mówił bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Módlmy się, aby Miłosierdzie Boże dotknęło nas, a także osoby, które dokonały aborcji, lekarzy, wszystkich, którzy przyczynili się do pozbawienia życia nienarodzonych. Pamiętajmy w swojej modlitwie także o kobietach, które potrzebują wsparcia, o rodzicach niepełnosprawnych dzieci" - apelują na stronie wydarzenia na Facebooku.

Apel o modlitwę wystosowała też Centralna Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie. "W tym trudnym pod wieloma względami czasie potrzebne jest nasze świadectwo i konkretna pomoc" - piszą jej członkowie. Zachęcają do modlitwy o pojednanie w naszym społeczeństwie i podejmowanie postu w tej intencji. Ponadto proszą tych, który jeszcze tego nie zrobili, do podjęcia się konkretnej pomocy konkretnej rodzinie zajmującej się osobami z niepełnosprawnościami. "Niech naszą odpowiedzią na agresję i słowa nienawiści będzie sianie dobra" - piszą odpowiedzialni za Diakonię Życia małżonkowie Agnieszka i Aleksander Jarominowie.

Ks. Waldemar Maciejewski z archidiecezji katowickiej zaprasza z kolei do "siania Słowa Bożego" w internecie. Można umieszczać na tablicach w mediach społecznościowych krzepiące cytaty z Pisma Świętego, oznaczając je hashtagiem #siejemyBożeSłowo. Ksiądz prosi o modlitwę za tych, którzy będą czytać te fragmenty, by Słowo poruszało ich serca. Dzielenie się teraz Słowem Życia wymaga odwagi, ale właśnie dzielenie się dobrocią, dobrym słowem, może zwyciężać zło.

Inicjatyw dotyczących modlitwy i postu jest coraz więcej. Co ważne, często idą za tym deklaracje pomocy rodzinom z niepełnosprawnymi, chorymi dziećmi. Kościół pomagał im od zawsze. Jeśli trzeba będzie jeszcze większej pomocy, organizacje kościelne są na to przygotowane.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-28 10:00:14
miniaturka

Bp Jezierski: ochrona życia jest obowiązkiem i nie jest ona skierowana przeciw komuś

Agresja nie rozwiązuje problemów, emocje również, dewastacje świątyń i innych obiektów także. Nie wolno w zmaganiu politycznym posługiwać się dziećmi i nieletnimi. To krzywda im wyrządzana - pisze bp Jezierski w komunikacie opublikowanym na stronie kurii.
2020-10-28 10:24:25
miniaturka

Polacy, obudźcie w sercach wszystkich szacunek dla życia naszych braci

W słowie do Polaków podczas audiencji Franciszek bezpośrednio odniósł się do sytuacji w Polsce po ogłoszeniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej.
2020-10-28 10:49:04
miniaturka

Po decyzji Trybunału badania prenatalne jeszcze się rozwiną

Uznanie przesłanki eugenicznej do aborcji za niekonstytucyjną miałoby rzekomo powodować, że badania prenatalne nie będą już robione. To nieprawda, ponieważ medycyna prenatalna bardzo dobrze się rozwija i ma służyć ochronie zdrowia i życia dziecka, a nie prowadzić do jego zabicia.
2020-10-28 12:33:02
miniaturka

Na Słowacji codzienna msza za nienarodzone dzieci

W całej Europie wzmagają się wysiłki na rzecz obrony życia nienarodzonego. Na Słowacji w coraz większej liczbie miast codziennie sprawuje się Eucharystię w tej intencji.
2020-10-28 12:35:33
miniaturka

Jasny i bezpośredni komunikat Franciszka do przywódców Europy

Cała Europa powinna chronić życie w każdym jego momencie - od chwili, gdy niewidzialne pojawia się w łonie matki, aż do jego naturalnego kresu. Franciszek przypomina, że żaden człowiek nie jest panem życia czy to swojego, czy też innych.
2020-10-28 13:09:23
miniaturka

Papież zatwierdził cud matki Róży Czackiej, założycielki Lasek

Kościół w Polsce będzie miał nową błogosławioną. Papież Franciszek zatwierdził dekret uznający cud za wstawiennictwem matki Elżbiety Czackiej, stanowiący ostatni warunek do jej beatyfikacji.