Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-22 05:58
MG / PAP

Czy wiesz ile litrów wody kryje się w Twojej szafie?

Około 2 500 litrów wody pochłania wyprodukowanie 1 t-shirtu. Jeśli zdamy sobie sprawę z liczby ubrań jakie posiada przeciętny konsument szybko stanie się jasne, że mówimy o setkach tysięcy litrów wody zamkniętych w szafie. A na tym nie koniec...

Autor/źródło: Biuro prasowe Vanish
 

Nowa bluzka „na poprawę humoru”, sweterek „bo była okazja”, nowe spodnie „bo teraz takie są modne” – kupujemy zdecydowanie za dużo i choć zdarza się, że żałujemy naszych zakupów pod wpływem chwili to już po kilku dniach znów ulegamy pokusie. W efekcie gromadzimy rzeczy, których nie wykorzystujemy i cały czas mamy apetyt na nowe.


Niestety niewiele osób wie, że takie podejście do mody nie jest bez znaczenia dla środowiska. A jednak wciąż łatwiej przychodzi nam kupić i wyrzucić niż dbać o to co mamy. Jeśli zdamy sobie sprawę, że przemysł modowy jest jednym z najbardziej szkodliwych dla natury staje się jasne,  że realna cena mody znacznie wykracza poza tę, którą widzimy na metce.


Zdaniem Michała Zaczyńskiego – dziennikarza modowego – „Moda ekologiczna nie istnieje, bo żadne ubranie nie ochroni środowiska. Możliwa jest natomiast moda znośniejsza dla planety, w czym pomagają zarówno nowoczesne technologie, jak i sięganie po naturalne, organiczne surowce. Jednak - jak każdy produkt - wymaga ona zużycia wody i energii. W przypadku odzieży tej wody potrzeba naprawdę dużo; prawie 2,5 tysiąca litrów na jedną koszulkę, nawet osiem tysięcy litrów na jedną parę dżinsów. Dlatego najlepsze, co możemy zrobić dla siebie, przyszłych pokoleń i Ziemi to nosić nasze ubrania jak najdłużej”.


U podstaw wszelkich zmian leży edukacja, dlatego zainicjowana przez markę Vanish kampania „Noś ubrania dłużej wodę zostaw naturze” ma na celu uświadomienie jakie ilości wody pochłania produkcja odzieży oraz zmotywowanie konsumentów do bardziej odpowiedzialnego podejścia do mody poprzez dbanie o ubrania.


A jak dbać? W tym celu warto nauczyć się czytać metki i stosować się do zawartych na nich instrukcji. Niestety zbyt częste pranie w nieodpowiednich temperaturach, mechaniczne suszenie i prasowanie zbyt gorącym żelazkiem to najczęstsze z popełnianych błędów, które przyczyniają się do szybszego „zużycia” ulubionych ubrań. Tymczasem odpowiednie czyszczenie i pielęgnacja, stosowanie delikatnych i skutecznych detergentów, pozwoli przedłużyć życie ubrań lub przywrócić blask tym, skrywanym na dnie szafy.


Tutaj z pomocą przychodzi Vanish Oxi Action, który dodany do każdego prania nie tylko usuwa plamy, ale zapobiega farbowaniu tkanin, chroni kolory, zwalcza nieprzyjemne zapachy i zapewnia higieniczną czystość. Stosując go do każdego prania nie tylko unikniemy przykrych niespodzianek, ale i zadbamy o dłuższe życie ubrań. A dłuższe życie ubrań to pierwszy krok w kierunku dbania o środowisko, który pozwala ograniczyć ilość odzieży wyrzucanej na śmieci oraz pomoże zamienić filozofię kup-załóż-wyrzuć na zadbaj, noś lub daj drugie życie ubraniom!


Źródło informacji: Biuro prasowe Vanish


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-19 13:17:31
miniaturka

Piękny gest Węgrów! W Budapeszcie jest kamienny różaniec z cytatami ks. Popiełuszki

W Budapeszcie na Węgrzech znajduje się wyjątkowy, kamienny różaniec. Na poszczególnych kamieniach znajdują się cytaty z modlitw i przemyśleń bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Napisy są zarówno po węgiersku, jak i po polsku, co jest pięknym gestem Węgrów wobec Polaków.
2021-03-19 13:21:57
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Aż trudno uwierzyć z jaką szybkością rozprzestrzeniają się nieuzasadnione pomówienia, podejrzenia, które w opinii publicznej stają się prawdziwymi wyrokami. Jako chrześcijanie nie powinniśmy brać w tym udziału, ale musimy propagować to, co prawdziwe, piękne, szlachetne.
2021-03-19 13:46:12
miniaturka

Prokuratura: popełniono przestępstwo podszywania się pod osobę biskupa Andrzeja Czai

Prokuratura Okręgowa w Opolu potwierdza, że prowadzi postępowanie w sprawie podszywania się pod osobę biskupa przez ks. Rafała C oraza Rafała S. Zarzuty zostały już potwierdzone, ale gromadzone są dalsze dowody w sprawie.
2021-03-19 23:44:32
miniaturka

Cudowna ikona św. Józefa! Karmelitanki z Islandii zachęcają do medytacji

Karmelitanki z Islandii zapraszają do modlitewnego spotkania z ikoną św. Józefa, która została napisana przez s. Miriam. „Ukazana na ikonie rzeczywistość materialna i duchowa mówi, kim św. Józef jest dla nas i kim może stać się dla każdego, kto zapragnie obrać go sobie za szczególnego patrona” – piszą siostry.
2021-03-20 00:24:10
miniaturka

Nie ma zgody na tuszowanie pedofilii

„Pragniemy wszystkich zapewnić, że w naszej diecezji nie ma i nie będzie jakiegokolwiek przyzwolenia na tuszowanie przypadków wykorzystania seksualnego osób małoletnich” – czytamy w komunikacie diecezji bielsko-żywieckiej. Zgłoszone przypadki nadużyć są wyjaśniane oraz procedowane.
2021-03-20 10:21:24
miniaturka

„Święty Józef: Marzenie Powołania”

„Święty Józef wychodzi nam na spotkanie ze swoją łagodnością, jako święty z sąsiedztwa; jednocześnie jego mocne świadectwo może wyznaczyć nam kierunek na naszej drodze” – napisał papież Franciszek w orędziu na 58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania.