Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-02 12:06
JR

Czy relikwie Krzyża są autentyczne? Tłumaczy ks. Waldemar Chrostowski

Na pewno nie jest tak, że wszystkie relikwie Krzyża są autentyczne, bo ich droga do danego kościoła była bardzo długa, czasami bardzo pokrętna i nie do końca ją znamy. Natomiast z drugiej strony byłoby zarozumialstwem twierdzenie, że żadna z tych relikwii nie jest autentyczna – mówił ks. Waldemar Chrostowski.

Autor/źródło: Pixabay.com
Biblista był gościem audycji „Sygnały dnia” w pierwszym programie Polskiego Radia. W rozmowie opowiedział o relikwiach Krzyża świętego.

Czy istnieją autentyczne fragmenty krzyża? Jak zaznacza ks. Chrostowski, ludzie różnie do tego podchodzą.

„Odpowiedź oscyluje między dwoma biegunami. Są tacy, których moglibyśmy nazwać maksymalistami, którzy twierdzą, że wszystkie relikwie krzyża świętego pokazywane jako takie w rozmaitych kościołach na całym świecie są autentyczne. Na drugim biegunie są osoby, które można określić mianem minimalistów, które twierdzą, że żadna z pokazywanych relikwii nie jest autentyczna. Myślę, że zdrowy rozsądek i rozeznanie w historii chrześcijaństwa i tradycji chrześcijańskiej każe tutaj szukać złotego środka”.

Na czym polega ten złoty środek? Jak tłumaczy biblista:

„Na pewno nie jest tak, że wszystkie relikwie są autentyczne, bo ich droga do danego kościoła czy kaplicy była bardzo długa, czasami bardzo pokrętna i nie do końca ją znamy. Natomiast z drugiej strony byłoby zarozumialstwem twierdzenie, że żadna z tych relikwii nie jest autentyczna, dlatego że kult relikwii Krzyża świętego sięga początków IV wieku. Związany jest z osobą św. Heleny i z wydarzeniem, które obrosło w legendę”.

Ks. Chrostowski przypomniał, jak według tradycji wyglądało odnalezienie krzyża.

„To wydarzenie miało miejsce w Jerozolimie. Wtedy, kiedy chrześcijaństwo przestało być religią prześladowaną, a mocą edyktu mediolańskiego w roku 313 stało się religią dopuszczoną w imperium rzymskim, Helena udała się do Jerozolimy i tam szukała miejsc związanych z życiem, ale także z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. I ta pamięć o jej pobycie w Jerozolimie obrosła legendą – a pamiętajmy, że legenda to nie jest wymysł, ale pamięć karmiona sercem, karmiona emocjami, karmiona miłością – i ta legenda głosi, że wznosząc bazylikę Anastasis, czyli Zmartwychwstania, Helena natrafiła na grotę, pokazywaną zresztą do dzisiaj w Bazylice Grobu Pańskiego i nazwaną grotą św. Heleny, gdzie odnalazła wiele drewnianych krzyży, a w każdym razie wiele drewnianych belek, z których przynajmniej znacząca część mogła służyć jako krzyże. Nie wiadomo było, która z tych belek i czy w ogóle któraś ma związek ze śmiercią Jezusa. Przyprowadzono chorego człowieka i przy jednej z tych belek chory odzyskał zdrowie. Ta belka została uznana za relikwię Krzyża świętego, przewieziona do Jerozolimy, a następnie rozdzielana na maleńkie kawałeczki i rozdawana do rozmaitych sanktuariów”.

Jak więc stwierdzić, czy relikwie są autentyczne?

„Można by powiedzieć tak: jeżeli uda się prześledzić drogę danej relikwii Krzyża Świętego znajdującej się w tym, czy innym rejonie świata, także w Polsce, do początku IV w., do lat ok. 320-tych i do św. Heleny, to można wtedy powiedzieć – to jest właśnie fragment tej belki, którą odnalazła Helena w Jerozolimie” – tłumaczył ks. Chrostowski.

Jak zaznaczył, nic więcej w tej kwestii nie da się powiedzieć, ale należy pamiętać, że kult relikwii przynosi wiele dóbr duchowych.

„Na tym w zasadzie dyskusja nad autentycznością musi poprzestać, bo nic więcej nie jesteśmy w stanie powiedzieć. Trzeba tylko dodać, że wszędzie, gdzie pokazywany jest fragment relikwii Krzyża świętego, obrósł on pobożnością, wiarą, modlitwą, wyzwalając ogromna pokłady zaufania wobec Pana Boga i pobożności. To jest ta druga strona autentyczności relikwii Krzyża Świętego”.

Źródło: polskieradio.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-02 09:15:31
miniaturka

Policja apeluje: zachowajmy rozsądek i ostrożność na drogach!

Przed zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy apelujemy do kierowców o ostrożność, rozwagę i przestrzeganie przepisów związanych ze stanem epidemii – powiedział PAP kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
2021-04-02 09:44:00
miniaturka
play

Dlaczego pojednanie w obliczu śmierci jest tak ważne?

Odchodząc z tego świata, pozostawiamy po sobie ślad. Bardzo dobrze, jeśli jest on dobrem. Ale co zrobić, jeśli nasze grzechy pozostawiają zły ślad w świecie? – mówi o. Wojciech Surówka. Zapraszamy do obejrzenia szóstego odcinka rozważań „Memento mori”!
2021-04-02 09:54:41
miniaturka

Odchodzenie Jana Pawła II było lekcją bezgranicznego zaufania Bożemu miłosierdziu

Lekcja, której udzielił światu Jan Paweł II, gdy odchodził do domu Ojca, może być źródłem pociechy dla zrozpaczonych po śmierci najbliższych i dla tych, którzy boją się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo – mówi kard. Stanisław Dziwisz w 16. rocznicę śmierci papieża Polaka.
2021-04-02 12:20:25
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

W Wielką Sobotę panuje jakiś szczególny i niepowtarzalny klimat. Jesteśmy pod wrażeniem duchowych przeżyć Wielkiego Postu, a zwłaszcza Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku. Czas jakby na nowo się zatrzymał, cisza towarzyszy nam w oczekiwaniu na wielkie wydarzenie, które mamy przeżywać w czasie Wigilii Paschalnej.
2021-04-02 14:58:02
miniaturka

Wyjątkowa droga krzyżowa z papieżem na Wielki Piątek. Rozważania przygotowały dzieci

Pandemia także w tym roku zmodyfikowała plan obchodów Wielkiego Tygodnia z udziałem Papieża. Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa odbędzie się ponownie na placu św. Piotra, a nie tradycyjnie w Koloseum. Napisanie rozważań Franciszek powierzył skautom z Umbrii oraz dzieciom oraz młodzieży z jednej z rzymskich parafii.
2021-04-03 08:40:57
miniaturka
play

Bp Miziński: Niech Zmartwychwstały Pan umacnia nas do powstawania ze śmierci do życia

Niech bliskość Zmartwychwstałego Pana otwiera nasze serca i umacnia nas do powstawania każdego dnia ze śmierci do życia, do przezwyciężania lęku przed przyszłością, do budowania jedności, do zawierzania codzienności Jego miłosierdziu – powiedział bp Artur G. Miziński w życzeniach z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.