Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-12 15:17
AC / Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Czy orędzie biskupów polskich do niemieckich było przełomem we wzajemnych relacjach?

Z okazji 55. rocznicy orędzia biskupów polskich do niemieckich zawierającego słowa: „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza na panel dyskusyjny on-line.

Autor/źródło: Facebook.com/Mt5.14muzeum

20 listopada o 12.00 będzie miał miejsce panel dyskusyjny z okazji 55. rocznicy orędzia biskupów polskich do niemieckich. Transmisja odbędzie się na kanale Muzeum Mt 5,14 na YouTube oraz na Facebooku Live.

Uczestnicy panelu będą się starali odpowiedzieć na pytania: Czy orędzie było dokumentem przełomowym w relacjach między Polakami a Niemcami?  Dlaczego gest biskupów polskich z prymasem Stefanem Wyszyńskim na czele wzbudził tyle kontrowersji po obu stronach granicy polsko-niemieckiej? Czy orędzie miało istotne znaczenie polityczne? Czy biskupi polscy byli osamotnieni w swoim geście pojednania? Czy odważne słowa episkopatu Niemiec z okazji 75. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej można uznać za prawdziwą odpowiedź na orędzie biskupów polskich sprzed 55 lat?

Na te i inne pytania odpowiedzą: ks. dr Manfred Deselaers, niemiecki ksiądz katolicki, kapłan diecezji akwizgrańskiej, od 1990 r. mieszkający w Oświęcimiu, wiceprezes Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, dr Gerhard Gnauck, wieloletni korespondent warszawski opiniotwórczych dzienników niemieckich, najpierw „Die Welt”, a obecnie „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, dr hab. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, wykładowca w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, autor licznych publikacji o orędziu biskupów polskich do niemieckich oraz abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, wcześniej biskup tarnowski, były wieloletni przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-12 13:59:44
miniaturka

Papież codziennie modli się za wstawiennictwem św. Józefa. Czy to jego ulubiony święty?

Św. Józef znalazł szczególne miejsce w sercu Franciszka. Papież codziennie, od 42 lat, odmawia modlitwę za wstawiennictwem oblubieńca Maryi. Uważa, że w postawie opiekuna Jezusa jest cała mądrość chrześcijańska.
2020-11-12 14:02:09
miniaturka

„To, co ja przeszedłem, to absolutny cud, że żyję!"

W wywiadzie o swoich losach opowiada Pan Bolesław Mol, urodzony w 1923 roku na Górnym Śląsku. Podczas II wojny światowej kilka razy znalazł się w niebezpieczeństwie śmierci. Należał do AK, był więziony, przesłuchiwany i torturowany przez gestapo, a następnie przez Czechosłowację i Austrię wywieziony do Niemiec. Po zakończeniu wojny dotarł do Włoch, a stamtąd w sierpniu 1945 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka do dziś.
2020-11-12 14:18:43
miniaturka

Episkopat Anglii deklaruje pomoc ofiarom nadużyć

W Wielkiej Brytanii opublikowano kolejny raport dotyczący seksualnego wykorzystywania nieletnich. Raport ujawnia, że w latach 1970-2015 Kościół katolicki Anglii i Walii otrzymał ponad 900 skarg, dotyczących ponad 3 tysięcy przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci.
2020-11-12 15:42:00
miniaturka

„Polak z sercem” – młodzież wspiera rodaków na Wschodzie

Materialna pomoc Polakom na Litwie, Białorusi i Ukrainie to główny cel inicjatywy charytatywnej KSM. To już trzecia edycja akcji „Polak z Sercem”, która potrwa do końca czerwca 2021 r. Młodzież zbierze dary i środki finansowe, które trafią do najbardziej potrzebujących rodaków za wschodnią granicą.
2020-11-12 16:13:33
miniaturka

Ten raport jest o kardynale McCarricku, a nie o Janie Pawle II

W jaki sposób raport zawierający 449 str. zebranych szczegółów o seksualnych łowach, niekończących się matactwach, egocentrycznej autopromocji i powtarzających się nadużyciach zaufania jakim McCarricka obdarzano, przemienił się w opowieść o jednej z osób przez niego oszukanych? – pisze Weigel na łamach „First Things”.
2020-11-12 16:27:22
miniaturka

Czy datek i ofiara składana w Kościele to korupcja?

Dyskusja o naszym Kościele przybiera coraz bardziej absurdalne formy. Tym gorzej, że jak najbardziej ostrymi zarzutami przerzucają się sami duchowni. Ostatnio o. Prusak wniósł do dyskusji wątek korupcyjnego wymiaru składanej przez lud Boży ofiary pieniężnej oczekując ścigania jednego z biskupów za przestępstwo urzędnicze.