Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-12 15:17
AC / Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Czy orędzie biskupów polskich do niemieckich było przełomem we wzajemnych relacjach?

Z okazji 55. rocznicy orędzia biskupów polskich do niemieckich zawierającego słowa: „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza na panel dyskusyjny on-line.

Autor/źródło: Facebook.com/Mt5.14muzeum

20 listopada o 12.00 będzie miał miejsce panel dyskusyjny z okazji 55. rocznicy orędzia biskupów polskich do niemieckich. Transmisja odbędzie się na kanale Muzeum Mt 5,14 na YouTube oraz na Facebooku Live.

Uczestnicy panelu będą się starali odpowiedzieć na pytania: Czy orędzie było dokumentem przełomowym w relacjach między Polakami a Niemcami?  Dlaczego gest biskupów polskich z prymasem Stefanem Wyszyńskim na czele wzbudził tyle kontrowersji po obu stronach granicy polsko-niemieckiej? Czy orędzie miało istotne znaczenie polityczne? Czy biskupi polscy byli osamotnieni w swoim geście pojednania? Czy odważne słowa episkopatu Niemiec z okazji 75. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej można uznać za prawdziwą odpowiedź na orędzie biskupów polskich sprzed 55 lat?

Na te i inne pytania odpowiedzą: ks. dr Manfred Deselaers, niemiecki ksiądz katolicki, kapłan diecezji akwizgrańskiej, od 1990 r. mieszkający w Oświęcimiu, wiceprezes Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, dr Gerhard Gnauck, wieloletni korespondent warszawski opiniotwórczych dzienników niemieckich, najpierw „Die Welt”, a obecnie „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, dr hab. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, wykładowca w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, autor licznych publikacji o orędziu biskupów polskich do niemieckich oraz abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, wcześniej biskup tarnowski, były wieloletni przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi: