Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-01 13:21
mk / PAP Media Room /Instytut Studiów Wschodnich

Czy odbudowa Pałacu Saskiego jest realna?

Pałac Saski może znów być symbolem Warszawy. Jego odbudowa będzie kosztować ok. 2,4 mld zł. „Naszym marzeniem jest, aby zakończyć budowę Pałacu Saskiego na 110. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości” – mówił „Gazecie Polskiej” były marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Autor/źródło: Adrian Grycuk /Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0 PL)

„Naszym marzeniem jest, aby zakończyć budowę Pałacu Saskiego na 110. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Plan wydatków przedstawiony w uzasadnieniu do ustawy uwzględnia ostatnie trendy wzrostowe materiałów i prac. Dodatkowo chcemy, aby w budynkach tych zostały zastosowane najnowsze technologie” – mówił „Gazecie Polskiej” były marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Projekt odbudowy Pałacu Saskiego nabiera realnych kształtów od 2018 roku kiedy to prezydent RP, Andrzej Duda, podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W ślad za tym specjalny zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa” przygotował projekt ustawy. W tym roku, przy wsparciu opozycji, ustawa przeszła przez Sejm i Senat. W uzasadnieniu do ustawy koszt oszacowano na ok 2,4 mld zł z uwzględnieniem ostatnich trendów wzrostowych materiałów i prac. Inwestycja ma być gotowa przed 2030 roku.

Docelowo Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Natomiast zrekonstruowane kamienice przy ulicy Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a Pałac Brühla mógłby stać się siedzibą Senatu.

Zbudowany w drugiej połowie XVII wieku Pałac Saski był jednym z symboli przedwojennej Warszawy. Po upadku powstania warszawskiego niemieckie wojska zdecydowały się go wyburzyć tak jak stojący obok Pałac Brühla. Jedyną pozostałością po obiekcie jest fragment kolumnady nad Grobem Nieznanego Żołnierza. Zdaniem zwolenników projektu, restytucja to symboliczne zwieńczenie powojennej odbudowy stolicy Polski. Przeciwnicy przypominają, że przed rozbiorami była to siedziba ambasadora rosyjskiego, a pozostawiona uszkodzona kolumnada na pustym placu ma wymiar symboliczny.

Rekonstrukcji Pałacu Saskiego na najbliższym Forum Ekonomicznym zostanie poświęcony panel „Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla – korzyści dla Polski” w którym udział wezmą m.in.: Piotr Gliński – minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP, Stanisław Karczewski – senator RP, były marszałek Senatu, Jerzy Bombczyński – prezes Stowarzyszenia Saski 2018, Jan Kowalski – dyrektor Biura Programu „Niepodległa” oraz prof. nauk technicznych Jakub Lewicki, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

XXX Forum Ekonomiczne odbędzie się pod hasłem „Europa w poszukiwaniu przywództwa”. Potrwa od 7 do 9 września i będzie zlokalizowane w Karpaczu.

Źródło informacji: Instytut Studiów Wschodnich

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-01 12:33:53
miniaturka

Czarnek: rozpoczynamy nowy rok szkolny pełni optymizmu

Rozpoczynamy nowy rok szkolny pełni optymizmu; optymizm wynika z faktu, że wracamy do wspólnoty szkolnej, że wracamy do normalności, chcemy, aby ta normalność trwała cały rok szkolny – powiedział w środę szef MEiN Przemysław Czarnek w Branicy Radzyńskiej.
2021-09-01 13:02:23
miniaturka

Papież Franciszek: Nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby zrezygnować!

Stan zdrowia, sytuacja w Afganistanie i problem migrantów, a także reforma Kurii Rzymskiej to niektóre z kwestii poruszonych przez Ojca Świętego w ekskluzywnym wywiadzie udzielonym Carlosowi Herrerze z hiszpańskiego radia Cope. Został on wyemitowany dzisiaj rano.
2021-09-01 13:12:21
miniaturka

PSE: kolejna szansa dla samorządów na granty w programie „WzMOCnij swoje otoczenie”

Do 30 września samorządowcy i organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o otrzymanie grantu w wysokości 20 tys. zł w ramach ostatniej tury tegorocznej edycji programu „WzMOCnij swoje otoczenie”, organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
2021-09-01 13:39:03
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

W każdym powołaniu istotny jest ów moment zwrócenia się Chrystusa osobiście do człowieka. Kiedy słucham Go w tłumie, mogę próbować ukryć się wśród innych. Ale kiedy mówi już tylko do mnie, po imieniu, nie ucieknę. Muszę podjąć decyzję. Nie można tylko posłuchać i wzruszyć ramionami.
2021-09-01 14:20:26
miniaturka

Każdy ma swoje Westerplatte

„Każdy z was znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować” – te słowa św. Jana Pawła II brzmią dziś wyjątkowo mocno.
2021-09-01 15:02:47
miniaturka

Prof. Riccardi: modlitwa i post są „buntem” przeciwko wojnie

Nawiązując do niedzielnego apelu Papieża Franciszka wzywającego do postu i modlitwy w intencji pokoju w Afganistanie, założyciel Wspólnoty św. Idziego stwierdza, że w kościołach zbyt mało modlimy się o pokój. „Jeśli małe grupy mogą zasiewać terror, to również małe grupy mogą zasiewać pokój” – mówi.