Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-24 15:23
mk

Czy nam się to podoba czy nie, Europa staje się coraz bardziej multikulturowa

„Mamy dwa wyjścia: albo będziemy się zabijać, jak do tej pory ma to miejsce w niektórych krajach, albo będziemy się poznawać i prowadzić dialog. Próbujemy wybierać tę drugą drogę” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Centrum Badań Wolności Religijnej.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Miłosz Kluba: Na czym będzie polegała rola Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej, które powstało na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego?

Ks. prof. Waldemar Cisło: W ostatnich latach wiadomości o prześladowaniu chrześcijan docierają m.in. z Francji. Pamiętamy ks. Jacquesa Hamela, zamordowanego w 2016 roku, tuż przed przylotem Ojca Świętego na ŚDM w Polsce. Kilka miesięcy temu w Nicei zamordowano osoby, które modliły się w kościele. Dane, które podawał „Le Figaro” za tamtejszym ministerstwem spraw wewnętrznych, pokazują, że rocznie we Francji dochodzi do ok. 100 ataków na miejsca kultu. Co ciekawe, liczba ataków na miejsca związane z islamem i judaizmem spadła o 58,5 proc., a na chrześcijańskie wzrosła w tym samym czasie o ponad 90 proc.

To jest kontekst, w którym powstaje to centrum. Czy nam się to podoba czy nie, Europa staje się coraz bardziej multikulturowa, multireligijna. Przyjeżdżają do nas – choć w mniejszym stopniu niż to było to tej pory – wyznawcy różnych religii. Mamy dwa wyjścia: albo będziemy się zabijać, jak do tej pory ma to miejsce w niektórych krajach, albo będziemy się poznawać i prowadzić dialog. Próbujemy wybierać tę drugą drogę, zwłaszcza że Polska ma dobrą tradycję np. udanej integracji tatarów. To chyba niespotykana na świecie asymilacja wyznawców islamu, którzy tu wyemigrowali, uznali tę ojczyznę za swoją i dzięki temu żyją pośród Polaków i z Polakami.

Jakie konkretnie działania będzie prowadziło UCBWR?

Chcemy wydawać raporty, monitorować sytuację w Polsce i na świecie, organizować konferencje. Będziemy też współpracować z innymi ośrodkami tego typu, działającymi m.in. w USA, Austrii, Hiszpanii, na Węgrzech. Wspólnie chcemy jak najszerzej ująć to zagadnienie i pokazać jego skalę. Refleksję naukową chcemy oprzeć na konkretnych wydarzeniach i ich interpretacji, na tym, co się dzieje w społeczeństwie, na przemianach społecznych i religijnych, które zachodzą dziś bardzo szybko.

Czy będzie to działalność tylko naukowa?

Tak jak mówił minister Przemysław Czarnek – nauka, która nie służy społeczeństwu, nie nadaje się do niczego. Chcemy pokazać, że nauka nie jest uprawiana tylko dla samej siebie, ale po to, żeby wyciągać praktyczne wnioski i aplikować je do życia codziennego. Będzie to praca nad dialogiem religijnym, nad poznawaniem siebie i innych kultur. Być może w dalszej perspektywie uda się zrobić studia np. dla nauczycieli, żeby mając w jednej klasie wyznawców różnych religii, wiedzieli jak się do nich zwracać, jak z nimi rozmawiać.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-24 14:16:39
miniaturka

Churchill skreślony. Jak najsłynniejszy antyfaszysta został uznany za faszystę

Osobliwością naszych czasów jest to, że dorośli, ludzie dobrze poinformowani, kulturalni i doświadczeni, słuchają dzieci i są im posłuszni, zamiast stanąć z nimi twarzą w twarz i sprostować ich ignorancję – przekonuje Douglas Murray w rozmowie z Eugénie Bastiélem.
2021-02-24 14:39:41
miniaturka

Startuje Forum 590 – nowa inicjatywa organizatorów Kongresu 590

To cykl spotkań eksperckich, poświęconych tematom istotnym dla polskiej gospodarki. Pierwsze wydarzenie – „Ekspansja szansą polskiej gospodarki – Chiny, Indie, Afryka” – odbędzie się w formule online 25 lutego.
2021-02-24 14:39:54
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Mamy prawo prosić Boga o wszystko, co dobre. W Biblii nieraz pojawia się ta myśl, że Bóg lubi ludzi nieustępliwych, a nawet wchodzących z Nim w spór. Ten święty upór powinien mieć swoje źródło nie w pazerności ludzkiego „ja”, ale w dziecięcej ufności, że nasz Ojciec nas nie zostawi.
2021-02-25 08:43:48
miniaturka

Przekroczyliśmy liczbę miliona osób zaszczepionych przeciw COVID-19 obiema dawkami

Przekroczyliśmy właśnie liczbę miliona osób zaszczepionych przeciw COVID-19 obiema dawkami. Działamy zgodnie z harmonogramem opartym na deklarowanych przez producentów dostawach – napisał szef kancelarii premiera, pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
2021-02-25 09:45:34
miniaturka

Ustawodawstwo Unii Europejskiej nie przewiduje prawa do aborcji!

Ani ustawodawstwo Unii Europejskiej, ani Europejska Konwencja Praw Człowieka, nie przewidują prawa do aborcji – czytamy w liście COMECE, skierowanym do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Marii Sassoli, dotyczącym rezolucji Parlamentu Europejskiego z 26 listopada 2020 roku.
2021-02-25 10:05:33
miniaturka

Tzw. ustawa o równouprawnieniu zagraża wolności religijnej? Biskupi zabierają głos

Amerykańscy biskupi protestują przeciwko tzw. ustawie o równouprawnieniu. W założeniu ma ona chronić przed dyskryminacją osoby o skłonnościach homoseksualnych czy zaburzeniach tożsamości płciowej. W rzeczywistości narzuca ona jednostkom oraz organizacjom nowe i kontrowersyjne poglądy na temat płci – podkreślają biskupi.