Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-22 20:45
ds / Dariusz Stępień, opoka.org.pl

Czy koronawirus sprowadzi na świat głód „biblijnych rozmiarów”?

Dyrektor wykonawczy Światowego Programu Żywnościowego (WFP) David Beasley ostrzegł, że oprócz zagrożenia ze strony COVID-19, świat stoi w obliczu „głodu biblijnych rozmiarów”. W następstwie tej klęski może umierać nawet 300 000 osób dziennie. To będzie dopiero pandemia – „pandemia głodu”.

Autor/źródło: Obraz Wilhan José Gomes wjgomes z Pixabay

David Beasley przemawiał podczas konferencji Rady Bezpieczeństwa ONZ przeprowadzonej na YouTube, Facebooku i Twitterze. Spotkanie zostało zatytułowane „Ochrona ludności cywilnej przed głodem wywołanym konfliktem” i zbiegło się w czasie z opublikowaniem „Globalnego raportu na temat kryzysów żywnościowych 2020” .

Najpierw podczas swojego wystąpienia dyrektor wykonawczy WFP podkreślał fakt, że na świecie już żyje obecnie 821 milionów osób zagrożonych w różnym stopniu brakiem żywności i ostrzegał, że „jeśli nie przygotujemy się i nie podejmiemy działań teraz, aby zapewnić dostęp, uniknąć niedoborów finansowania i zakłóceń w handlu”, za kilka miesięcy czeka świat „katastrofa humanitarna”. Następnie w mediach społecznościowych dodał, że świat staje wobec wyzwania „pandemii głodu” i wezwał społeczność międzynarodową do przeciwdziałania i ochrony krajów najbardziej zagrożonych skutkami COVID19.

Najbardziej zagrożone są miliony ludzi żyjących w krajach dotkniętych konfliktami. Raport zwraca uwagę na 55 krajów, w których 135 milionów ludzi zmaga się ze skrajnym niedożywieniem i to bez uwzględnienia wpływu pandemii COVID-19. Głównie chodzi o kraje położone w Afryce i na Bliskim Wschodzie, gdzie istnieje obawa, że więcej ludzi umrze z powodu ekonomicznych następstw COVID-19 niż z powodu samego wirusa. Global Report on Food Crises, czyli raport na temat zagrożenia głodem na świecie wymienia w tym kontekście takie kraje, jak Afganistan, Demokratyczna Republika Konga, Sudan Południowy, Syria, Jemen i Zimbabwe.

Powołując się na badania WFP, Beasley powiedział, że w miarę rozprzestrzeniania się wirusa liczba ludności dotkniętej skrajnym niedożywieniem podwoi się i „dodatkowe 130 milionów ludzi może zostać zepchniętych na skraj głodu tylko w ciągu miesięcy pozostających do końca 2020 roku”. To łącznie 265 milionów ludzi, których życie będzie zagrożone z powodu braku pożywienia – dodał.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-04-22 14:32:42
miniaturka

Katoliccy lekarze: oczekujemy ustanowienia prawa realnie chroniącego nienarodzone dzieci

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich zwróciło się do posłów - członków sejmowych Komisji Zdrowia oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny "z nadzieją na rozwiązanie problemu zabijania w fazie prenatalnej chorych dzieci w Polsce w majestacie prawa sprzecznego z Konstytucją RP".
2020-04-22 15:07:20
miniaturka

Bł. Hilary Januszewski OC – patron na czas epidemii

W dobie trwania epidemii zapraszamy do zapoznania się z postacią bł. o. Hilarego Januszewskiego, który jako zakonnik i kapłan poświecił swoje życie, aby nieść pomoc i nadzieję wśród zarażony na tyfus.
2020-04-22 15:31:08
miniaturka

Książka Kard. Saraha i Benedykta XVI o celibacie dostępna po polsku

"Z głębi naszych serc" - taki tytuł nosi dwugłos kard. Roberta Saraha i Benedykta XVI. Pozycja ukazała się właśnie na polskim rynku. Traktuje o podstawach i teologii celibatu oraz kapłaństwa.
2020-04-23 08:19:46
miniaturka

Na granicy Peru i Ekwadoru 100 tys. ludzi bez wody pitnej

Katolicka organizacja pozarządowa Manos Unidas zaprotestowała przeciwko działalności firm naftowych na granicy Peru i Ekwadoru. W wyniku uszkodzenia dwóch rurociągów blisko 100 tys. osób znalazło się tam bez dostępu do wody pitnej.
2020-04-23 08:53:16
miniaturka

Syria: 7. rocznica porwania prawosławnych arcybiskupów

Chrześcijanie w Syrii wspominali porwanych przed 7 laty dwóch prawosławnych arcybiskupów Boulosa Yaziji i Yohanna Ibrahima. W grecko-prawosławnej katedrze w Aleppo odbyło się ekumeniczne nabożeństwo, w którym modlono się za wszystkich syryjskich chrześcijan, którzy podobnie jak ci biskupi zaginęli bez śladu.
2020-04-23 09:31:27
miniaturka

Błogosławiony kryzys? Jak wykorzystać czas pandemii

Pandemia koronawirusa okazją do osobistego rozwoju? Prof. Tyler VanderWeele, epidemiolog z Uniwersytetu Harvarda uważa, że obecny kryzys możemy wykorzystać na naszą korzyść.