Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-13 15:50
mk / PAP

Czy grozi nam zapaść demograficzna? Wiceminister: przed nami olbrzymie zadania

Aby zbliżyć się do wskaźnika zastępowalności pokoleń, musimy wykonać olbrzymie zadania; bez nich niestety grozi nam zapaść demograficzna, a do tego nie możemy dopuścić – powiedział we wtorek w Katowicach podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.

Autor/źródło: PAP

Wiceminister uczestniczył w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w konsultacjach z samorządowcami projektu Strategii Demograficznej 2040. Przedstawiony przez rząd w połowie czerwca br. projekt zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń.

Szwed zaznaczył na wtorkowym briefingu w Katowicach, że w projekt Strategii Demograficznej wpisują się m.in. dotychczasowe programy prorodzinne i prospołeczne, jak Rodzina 500 plus.

„Ale dzisiaj kolejne kroki, jakich musimy dokonać jako społeczeństwo – to jest kwestia demografii. Wielokrotnie podkreślamy, że to jest polska racja stanu, jeśli chodzi o wskaźnik dzietności, o przyszłość pokoleń. Strategia Demograficzna, którą poddajemy konsultacjom z samorządami w województwach, z organizacjami pracodawców, z organizacjami pozarządowymi, ma poprawić sytuację dzietności w naszym kraju i w naszym województwie” – mówił wiceminister.

Podkreślił, że w czasie obejmowania obecnych rządów „Polska była praktycznie na szarym końcu świata, jeśli chodzi o wskaźnik dzietności”. „To było 1,29: na 100 rodzących kobiet rodziło się 129 dzieci. Wskaźnik zastępowalności to 220 dzieci rodzących się na 100 kobiet” – zastrzegł.

„W strategii założyliśmy, że do 2040 r. ten wskaźnik będzie na poziomie 1,8. To bardzo ambitny program” – zapowiedział przypominając, że wskaźnik ten w woj. śląskim jest nieco niższy, niż obecna średnia krajowa 1,38 – choć jednocześnie w regionie rodzi się 11 proc. wszystkich dzieci w Polsce.

Szwed zwrócił uwagę, że wraz ze Strategią Demograficzną przedstawiany jest obecnie Polski Ład (firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii), a wiele elementów Strategii Demograficznej jest już w Polskim Ładzie, co ma gwarantować realizację strategii.

„Sama strategia wskazuje nam kierunki, działania” – wyjaśniał zapewniając, że są one efektem setek przeprowadzonych badań, w których m.in. pytano młodych ludzi o przeszkody w posiadaniu dzieci.

„Główną przeszkodą jest kwestia braku posiadania mieszkania i braku stabilnej pracy – to dwie podstawowe sprawy i te rozwiązania w Polskim Ładzie mamy. Będziemy to mogli przekładać na projekty ustaw dotyczące polityki mieszkaniowej, czyli wkładu własnego z możliwością ulgi przy większej liczbie dzieci, ale mamy również kwestie związane z podatkami, ze elastycznością pracy, ze stabilnością zatrudnienia” – wymieniał wiceszef MRiPS.

„W przypadku wsparcia łączenia opieki z pracą mamy dodatkowy komponent kapitału opiekuńczego, czyli kolejne 500 zł na dwulatków i trzylatków: oprócz 500 plus będzie jeszcze na dwulatków i trzylatków dodatkowe 12 tys. zł, które mogą być wykorzystane na wsparcie niań, żłobków czy klubów dziecięcych. Jest też kilkanaście innych propozycji, które są też zawarte w Polskim Ładzie” – sygnalizował.

„Zadania, które stoją przed nami, są olbrzymie, abyśmy mogli doprowadzić do sytuacji, w której zbliżymy się do wskaźnika zastępowalności pokoleń. Bez tych działań niestety grozi nam zapaść demograficzna, a do tego nie możemy dopuścić” – przestrzegł Stanisław Szwed.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek we wtorek podał m.in., że w ub. roku w regionie w ramach 500 plus rozdystrybuowano ponad 4,5 mld zł.

W ramach Strategii Demograficznej 2040 wprowadzona ma zostać m.in. gwarancja elastycznej pracy dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4 (praca zdalna, praca hybrydowa lub elastyczny czas pracy). Wybór ma być uzależniony od charakteru wykonywanej pracy oraz dokonywany w oparciu o porozumienie pracodawcy z pracownikiem.

Przewidziano gwarancję pracy w zmniejszonym wymiarze godzin dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4, poszerzoną o zapis, że pracodawca nie może dyskryminować pracownika ze względu na wymiar czasu pracy poprzez wykluczenie go z przywilejów pracowniczych.

Strategia przewiduje również utworzenie (we współpracy z administracją samorządową) modelowego centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym. Centrum ma zapewniać m.in. kompleksową, wysokospecjalistyczną opiekę nad niepłodnymi parami oraz parami z doświadczeniem poronienia, a także rodzicami oczekującymi urodzenia dziecka.(PAP)

Autor: Mateusz Babak

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-13 14:37:08
miniaturka

Ks. Chrostowski: w trudnych momentach czuję obecność kard. Wyszyńskiego

W rozmowie z KAI ks. prof. Waldemar Chrostowski mówi o tym, co zawdzięcza kard. Wyszyńskiemu, o swoich pasjach naukowych, roli przewodnika po Ziemi Świętej oraz o zamiłowaniu do filatelistyki. „Największym zagrożeniem dla humanistyki jest coraz większa presja politycznej poprawności” – podkreśla.
2021-07-13 15:23:48
miniaturka

Twórcy LGBT zdominowali produkcję programów dla dzieci

Według raportu „Entertainment Insider” przemysł filmowy dla dzieci został zdominowany przez twórców ze społeczności LGBT. Dbają oni, aby wzrastała liczba postaci i motywów LGBT w produkcjach dla najmłodszych i aby takie treści pojawiały się jak najczęściej.
2021-07-13 15:31:34
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Mądrzy i wielcy są często jak naczynia wypełnione po brzegi (najczęściej samym sobą) – niezdolni do przyjęcia żadnej łaski, żadnego daru. Prostaczkowie to ci, którzy mimo własnych słabości i ograniczeń potrafią żyć pięknie, pozostając cały czas dzieckiem wewnątrz.
2021-07-13 16:11:18
miniaturka

Rząd szykuje zaostrzenie kar w prawie o ruchu drogowym

Wysokość składki OC uzależniona od liczby punktów karnych; kasowanie punktów po upływie 2 lat, a także zaostrzenie kar m.in. w przypadku prowadzenia auta po pijanemu – to tylko niektóre założenia zmian w zakresie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.
2021-07-14 08:40:31
miniaturka

Jakie są zasady uznawania szczepień przyjętych w różnych miejscach?

Strona polska uznaje osobę, która przyjęła pierwszą dawkę za granicą, a drugą w Polsce, za osobę w pełni zaszczepioną, mimo że w polskim systemie szczepień widnieje jako zaszczepiona tylko jedną dawką. Warunek – musi być zaszczepiona preparatem dopuszczonym w UE – przekazał Jarosław Kieszek.
2021-07-14 08:49:08
miniaturka

W Ur powstanie kościół pw. Abrahama, ojca wszystkich wierzących

W miejscu urodzin Abrahama ma powstać kościół oraz sala spotkań dla pielgrzymów. Byłyby to ważny punkt odniesienia dla przedstawicieli wszystkich religii abrahamicznych przybywających do Ur, które w czasie swej historycznej pielgrzymki do Iraku odwiedził papież Franciszek.