Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-26 10:50
MG / Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Czterdziestolecie „Biblii dla dzieci”

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie obchodzi w tym roku 40-lecie wydania „Biblii dla dzieci” (Bóg mówi do swoich dzieci).

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie obchodzi w tym roku 40-lecie wydania „Biblii dla dzieci” (Bóg mówi do swoich dzieci). Pomysłodawcą tej inicjatywy był sam założyciel organizacji, holenderski norbertanin o. Werenfried Van Straaten. Po raz pierwszy została zaprezentowana w Puebla w 1979 roku. Do dzisiaj „Biblia dla dzieci” została przetłumaczona na 189 języków świata.Do dziś rozprowadzono już 51 mln egzemplarzy Pisma Świętego dla najmłodszych. Pomysł powstania Biblii dziecięcej zrodził się z potrzeby wielu Kościołów lokalnych, które nie dysponowało środkami, aby zapewnić wydanie Biblii w macierzystym języku oraz z powodu prześladowania chrześcijan w niektórych krajach. Poza tym wielu biednych dzieci po prostu nie było stać na zakup choćby tej jednej, tak ważnej księgi. Inicjatywa okazała się wielkim sukcesem.


Biskupi zebrani 40 lat temu w Puebla zamówili 1,2 mln egzemplarzy. Zaraz potem opublikowano wersje angielską, francuską oraz portugalską. Projekt uzyskał wsparcie wielu dobroczyńców, co pozwoliło na darmową dystrybucję dziecięcej Biblii w ubogich krajach. Oprócz tego, że była używana przez kapłanów i katechetów, do dzisiaj służy jako pomoc w nauczaniu dzieci czytania, ponieważ dla wielu grup etnicznych jest jedyną książką w ich rodzimym języku. W Afryce książka „Bóg przemawia do swoich dzieci” wniosła ogromny wkład w dzieło alfabetyzacji.


„Biblia dla dzieci” jest podzielona na 99 rozdziałów, pisanych w języku dziecięcym i zawiera najważniejsze fragmenty Starego i Nowego Testamentu. W swojej aktualnej wersji tekst została przygotowana przez teolog niemiecką Eleonorę Beck. Ilustracje wykonała hiszpańska zakonnica s. Miren-Sorne Gomez.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy