Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-18 15:17
S. Zielińska / KAI

Częstochowa: trwa Międzynarodowe Forum Młodych

„Miłość na całe życie” - pod takim hasłem trwa w Częstochowie, w dniach 17-22 lipca Międzynarodowe Forum Młodych. Młodzi z różnych krajów Europy spotykają się u braci albertynów, w częstochowskim Parku Lisiniec.

Autor/źródło: Pixabay, Mikali, licencja: CC0

Organizatorem wydarzenia jest Wspólnota Emmanuel.

Kilkuset młodych ludzie z Polski, a także Ukrainy, Białorusi, Francji i Włoch podejmują refleksję na takim i tematami jak: miłość w małżeństwie, czy małżeństwo może się udać i czy warto być z kimś "na próbę"?

Uczestnicy Forum podejmują również refleksję nad życie w małżeństwie jako wyborem drogi miłości w życiu, rozumianej jako dar z siebie. Dyskutują o powołaniu do misji, do bycia chrześcijaninem i bycia w świecie, angażowania się aktywnie w dobro publiczne. O niesieniu Chrystusa innym.

„Temat miłości jest bardzo ważny dla młodych ludzi, którzy chcą rozmawiać o tym jak realizować miłość we własnym życiu. Chcą mówić o realizacji miłości w małżeństwie, ale także w kapłaństwie i w życiu konsekrowanym” – podkreśla Michał Reczek, jeden z organizatorów Forum i dodaje: „Młodzi widzą, że wiara nie jest tylko ich osobista kwestią. Jesteśmy razem w Kościele, który jest młody i żyje”.

W programie znalazły się radosna modlitwa uwielbienia, konferencje, warsztaty, talent corners, wieczór małżeństw. Ważnym elementem Forum są m.in. misje i ewangelizacja na mieście, tzw. „Modlitwa z Częstochową”, wieczór Miłosierdzia oraz wieczór świadectw.

W programie spotkania jest także codzienna Msza święta. Wśród gości Forum są m. in. ks. Piotr Mazurkiewicz, Tomasz Terlikowski, dziennikarz i publicysta. Z uczestnikami Forum spotkał się także bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który 17 lipca przewodniczył Mszy św. na otwarcie Forum.

Organizatorzy wydarzenia zaznaczają, że spotkanie jest otwarte, można w trakcie Forum dołączyć do niego.

Historia organizacji Forum Młodych sięga początku lat 90. Wspólnota Emmanuel zorganizowała latem 1991 pierwszy zjazd młodych katolików z całej Europy, który odbył się w Altötting w Niemczech. Bawarskie miasteczko stało się wtedy „przystankiem” na drodze do Częstochowy na Światowe Dni Młodzieży. W 2013, 2014, 2016 i 2017 r. Forum Młodych odbyło się w Częstochowie.

Wspólnota Emmanuel powstała we Francji w 1976 r. na bazie grupy modlitewnej odnowy charyzmatycznej, założonej przez Pierre Goursat i Martine Laffitte-Catta. Szybko znalazła swoje miejsce w Kościele francuskim. W 1992 roku Wspólnota została zatwierdzona przez Stolicę Apostolską i uzyskała osobowość prawną.

Zakorzenienie Wspólnoty w Kościele zostało potwierdzone dekretem Papieskiej Rady do Spraw Świeckich z 8 grudnia 1992 r., w którym uznano, że „jednym z aspektów powołania Wspólnoty Emmanuel jest uczestnictwo w wypełnianiu misji Kościoła we współczesnym świecie”. W roku 2009 Wspólnota stała się Międzynarodowym Katolickim Publicznym Stowarzyszeniem Wiernych, z zachowaniem statutów.

W Polsce Wspólnota Emmanuel powstała w 1993 r. Istnieje w wielu miastach, m.in. Warszawie, Krakowie, Gliwicach, Szczecinie, Koszalinie, Poznaniu, Nowym Sączu, Jaśle i Wrocławiu. Członkowie Wspólnoty w Polsce podejmują różnego rodzaju służby w Kościele m.in. organizowanie spotkań modlitewnych, rekolekcji dla młodzieży i małżeństw („Miłość i Prawda”), misji parafialnych, ogólnopolskich i międzynarodowych spotkań młodych.

Więcej informacji o Międzynarodowym Forum Młodych na forum.emmanuel.info.pl

ks. mf / Częstochowa

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-18 13:39:08
miniaturka

Samochody, rowery, łodzie, – MIVA Polska od 18 lat pomaga misjonarzom

Ponad 500 samochodów, 148 motocykli, 1485 rowerów – to tylko część pojazdów przekazanych na misje za pośrednictwem stowarzyszenia MIVA Polska.
2018-07-18 14:16:31
miniaturka

Caritas: rusza akcja „Tornister Pełen Uśmiechów"

150 tysięcy szkolnych wyprawek przekazała w ciągu 9 lat Caritas w Polsce dzieciom z ubogich rodzin. Już po raz 10. rusza zbiórka na „Tornister Pełen Uśmiechów". Finał tegorocznej akcji odbędzie się 19 sierpnia w Przemyślu.
2018-07-18 14:39:14
miniaturka
play

Siła różańca. "Spływa wiele łask"

- Kilka lat temu rozpocząłem moją przygodę z modlitwą różańcową i zaprosiła mnie do tego Maryja, jak do wszystkich dobrych rzeczy - mówił Piotr Chomicki z Fundacji Holy Mary Team.
2018-07-18 15:25:00
miniaturka

13. Powstańcze Kajaki

Po raz trzynasty Fundacja AVE zaprasza do uczczenia rocznicy Powstania Warszawskiego podczas spływów kajakowych "Wisłą przez Miasto Nieujarzmione". Wyprawy odbędą się 28, 29 lipca oraz 1 sierpnia 2018 roku.
2018-07-18 17:33:53
miniaturka

Bp Muskus: źródłem prawdziwego braterstwa jest Bóg

- Żaden portal społecznościowy nie zbuduje takich relacji, jakie łączą nas, gdy jesteśmy w Kościele Chrystusowym - mówił bp Damian Muskus do młodzieży uczestniczącej w Spotkaniu Młodych w Wołczynie.
2018-07-18 17:38:17
miniaturka

Proces beatyfikacyjny matki, która oddała życie by ratować dziecko

W Rzymie rozpoczął się proces beatyfikacyjny Chiary Corbelli Petrillo. Gdy była w ciąży - zdiagnozowano u niej raka. By móc urodzić upragnione dziecko zrezygnowała z chemioterapii. Zmarła 13 czerwca 2012 r.