Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-04-17 15:31
nc

Częstochowa: arcybiskup przestrzega przed suszą oraz poleca śpiew suplikacji

Abp Depo uwrażliwia na modlitwę o deszcz: - Na naszych oczach rodzi się jeszcze jedna klęska, która uderzyć może boleśnie w nasze społeczeństwo. Skąpe opady grożą nam dotkliwą suszą - napisał pasterz częstochowskiego Kościoła.

Autor/źródło: Fot. Bartkiewicz / Episkopat.pl / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0

Publikujemy treść zarządzenia Metropolity Częstochowskiego:

W Środę Popielcową, 26 lutego br., gdy powoli dowiadywaliśmy się o nowym zagrożeniu, które się do nas zbliża w postaci epidemii koronawirusa, zaleciłem, aby do Niedzieli Miłosierdzia Bożego we wszystkich kościołach i kaplicach, na zakończenie Mszy świętych i nabożeństw zanosić do Boga modlitwę słowami Suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny”.

Z Bożą pomocą i dzięki ludzkiemu wysiłkowi, przechodzimy ten trudny czas w sposób łagodniejszy, niż można było się spodziewać. Nie ustajemy jednak w błaganiach za świat pogrążony w pandemii i za naszą Ojczyznę. Modlimy się o życie wieczne dla zmarłych, zwłaszcza dla tych, których śmierć zastała nieprzygotowanych. Dla bliskich ofiar wirusa prosimy o łaskę utulenia w żalu i nadziei w Bogu. Polecamy chorych, prosząc dla nich o rychły powrót do zdrowia. Ogarniamy modlitwą także wszystkich troszczących się o chorych, a także wszystkie służby podejmujące walkę z epidemią.

Polecam zatem, by kontynuować śpiew Suplikacji na zakończenie Mszy świętych i nabożeństw aż do odwołania.

Na naszych oczach rodzi się jeszcze jedna klęska, która uderzyć może boleśnie w nasze społeczeństwo. Skąpe opady grożą nam dotkliwą suszą. Proszę zatem, by w modlitwie wspólnotowej i indywidualnej, podczas Eucharystii i pozostałych celebracji liturgicznych, włączyć także intencję odwrócenia od nas niebezpieczeństwa suszy oraz o tak potrzebne ziemi opady deszczu. Warto odnowić zapomniany gdzieniegdzie zwyczaj śpiewu specjalnych pieśni błagalnych, a także modlitw w święto Św. Marka Ewangelisty oraz tzw. Dni Krzyżowych. Kapłanów zachęcam, aby w dni powszednie (gdy jest to możliwe w świetle przepisów liturgicznych) odprawiać Msze św. ze specjalnego formularza mszalnego „Modlitwa o deszcz” (por. Mszał Rzymski, s. 167”).

Módlmy się wspólnie słowami modlitwy: „Boże, w którym żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, Ty wiesz najlepiej czego nam do życia potrzeba. Udziel nam deszczu, którego tak bardzo potrzebuje spragniona ziemia. Chleba codziennego daj nam i w tym roku, abyśmy radując się ziemskim życiem, z tym większą ufnością pragnęli pokarmu, który daje życie wieczne. Przez Chrystusa Pana naszego”.

Zawierzam ten czas naszej najtroskliwszej Opiekunce, Pani i Królowej Narodu Polskiego, Najświętszej Maryi Pannie Częstochowskiej.


Z błogosławieństwem

+ Wacław Depo
Arcybiskup Metropolita Częstochowski


Za: Archidiecezja Częstochowska


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: susza, Abp Wacław Depo, suplikacja, koronawirus