Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-07-29 12:04
AC / KAI

Czerwińsk: pielgrzymka rzeczna do św. Barbary

Około 100 km przepłynęła na różnych łodziach w sobotę Pielgrzymka Rzeczna ze Wzgórza Czerwińskiego na Wzgórze Tumskie, czyli z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku do bazyliki katedralnej w Płocku.

Autor/źródło: Agnieszka Czylok, CC BY

U celu pielgrzymi wzięli udział w Mszy św. w płockiej katedrze, przed hermą św. Barbary, patronki pływających i pracujących na wodach.

Pielgrzymka rzeczna z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku do bazyliki katedralnej w Płocku, zainicjowana przez parafię pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Czerwińsku nad Wisłą, odbyła się po raz pierwszy.

W Roku św. Stanisława Kostki wierni i sympatycy parafii postanowili popłynąć do Płocka, dokąd przekazano znajdujące się przez wiele wieków w Czerwińsku relikwie św. Barbary. W ten sposób połączono modlitwę do tych dwojga świętych: św. Barbary i św. Stanisława Kostki.

58 osób popłynęło do Płocka na 14 różnego rodzaju łodziach (np. pychówkach, galarze czy popularnych obecnie motorówkach). Uczestnicy z nurtem rzeki przepłynęli około 50 km, w drodze powrotnej, pod prąd, przede wszystkim uczestniczyli sterujący łodziami.

W czasie podróży do Płocka pielgrzymi mieli jeden postój - w Kępie Polskiej, gdzie pomodlili się w miejscowym kościele wraz z proboszczem parafii ks. Krzysztofem Kosewskim. Po zacumowaniu przy nabrzeżu Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, przeszli do katedry na Mszę św. Przewodniczył jej ks. dr Andrzej Wujek SDB, inspektor prowincji warszawskiej Towarzystwa Salezjańskiego.

W kazaniu m.in. zwrócił uwagę, że oboje świętych: św. Barbara i św. Stanisław Kostka podjęli trud, przyjęli swój krzyż, aby zgodnie z powołaniem żyć dla Boga, nie bali się odpowiedzieć na Jego wezwanie. Podczas Mszy św. modlono się przy wystawionej hermie św. Barbary. Po Mszy św. pielgrzymi zwiedzili Muzeum Diecezjalne w Płocku.

Ks. Łukasz Mastalerz SDB, proboszcz czerwińskiej parafii, jeden z organizatorów Pielgrzymki Rzecznej ze Wzgórza Czerwińskiego na Wzgórze Tumskie przyznał, że inspiracją do jej organizacji były tzw. różańce wiślane, organizowane w Czerwińsku wiosną i latem. Parafianie i goście modlą się wtedy modlitwą różańcową podczas krótkich rejsów łodziami na Wiśle koło Czerwińska.

eg / Czerwińsk n. Wisłą


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: pielgrzymka, woda, św. Barbara, Czerwińsk, pielgrzymka rzeczna