Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-09-16 16:02
AC / ts, KAI

Czechy: biskup Tomas Holub zakażony wirusem Covid-19

Katolicki biskup Pilzna 53-letni Tomas Holub zakaził się wirusem Covid-19. „Choroba przebiega podobnie jak ciężka grypa”, napisał na Twitterze czeski biskup po tym, gdy pod koniec tygodnia zdiagnozowano u niego zakażenie koronawirusem. Prawdopodobnie do infekcji doszło podczas roboczego spotkania 7 września.

Autor/źródło: Pixabay, geralt, licencja: CC0

Ponieważ następnego dnia bp Holub uczestniczył jeszcze w spotkaniu z wikariuszami biskupimi i Radą Kapłańską diecezji, w konsekwencji wielodniową kwarantanną objęto wszystkich 20 uczestników spotkania.

Jednoczesna kwarantanna tak wielu księży spowodowała, że w niektórych parafiach nie miał kto odprawić niedzielnych Mszy św., także diecezjalna pielgrzymka do klasztoru Tepl odbyła się bez lokalnego biskupa. Z każdej parafii dopuszczono jedynie delegatów, którzy odczytali intencje modlitewne wiernych. Uroczystej liturgii przewodniczył nuncjusz apostolski w Republice Czeskiej, abp Charles Daniel Balvo.

Abp Balvo i dyrektor diecezjalnej Caritas w Pilźnie przekazali symboliczne czeki w wysokości 2 000 euro każdy z przeznaczeniem na złagodzenie skutków pandemii. Te sumy zostały zebrane na aukcji podczas tradycyjnego wielkanocnego święta piwa organizowanego przez „Pilsner Urquell”. Od chwili beatyfikacji św. Jana Pawła II, który w 1993 roku ustanowił diecezję Pilzno, browar dostarcza każdego roku do Watykanu „wielkanocne” piwo swojej marki - tyle butelek ile wynosi liczba danego roku. Z powodu pandemii nie można było dostarczyć w tym roku 2020 butelek, w związku z czym zostały wystawione na licytację.

ts (KAI) / Pilzno


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: biskupi, Czechy, koronawirus, COVID-19, pandemia, Pilzno, bp Tomas Holub