Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-02-09 22:33
Komisja Duszpasterstwa

Czas na Eucharystię

O zasadniczym przesłaniu nowego programu duszpasterskiego na lata 2019-2022 dyskutowali w Lublinie księża dyrektorzy wydziałów duszpasterskich kurii z całej Polski.

Autor/źródło: Komisja Duszpasterstwa KEP

W dn. 19–20 września 2018 r. w Lublinie odbyło się kolejne posiedzenie dyrektorów Wydziałów Duszpasterstwa diecezji polskich. Miejscem posiedzenia był „Dom na Podwalu” w centrum historycznego Lublina. Jednym z istotnych argumentów przemawiających za zorganizowaniem posiedzenia w Lublinie była obchodzona w tym roku 100. rocznica powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na zaproszenie abpa. W. Skworca, Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP, do Lublina przyjechali niemal wszyscy Dyrektorzy metropolitalnych i diecezjalnych Wydziałów Duszpasterskich.

Po wspólnej modlitwie brewiarzowej, która otwarła pierwszy dzień posiedzenia, słowa powitania do zebranych skierował abp W. Skworc, Metropolita Katowicki, który następnie dokonał wprowadzenia w tematykę planowanego na lata 2019-2022 nowego cyklu PD pt.: „Eucharystia – źródło, szczyt i misja Kościoła”.

Pierwszym prelegentem był ks. prof. dr hab. Wojciech Węgrzyniak z Krakowa (UPJP II), który wygłosił do zebranych wykład pt.: „Obecność i działanie Jezusa Chrystusa w Eucharystii”. Po wykładzie odbyła się dyskusja, w której uczestnicy konferencji zadawali pytania prelegentowi oraz dzielili się swoimi przemyśleniami na temat wykładu.

Popołudniowa część konferencji rozpoczęła się o godz. 15.00 w kaplicy domowej, w której uczestnicy konferencji modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Kolejnym punktem programu było wprowadzenie do pracy w grupach nt. nowego programu duszpasterskiego. Punktem wyjścia do pracy w grupach były wypowiedzi papieża Benedykta XVI zaczerpnięte z adhortacji apostolskiej „Sacramentum caritatis”. Po godzinnej pracy w grupach miało miejsce zaprezentowanie wspólnych przemyśleń, które zostały zebrane w celu ich dalszego wykorzystania na następnych etapach powstawania nowego PD.

Zwieńczeniem prac pierwszego dnia posiedzenia była uroczysta Eucharystia w lubelskiej archikatedrze, której przewodniczył abp Wiltor Skworc; Słowo Boże do zebranych wygłosił abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski. Ostatnim akcentem pierwszego dnia konferencji była kolacja na lubelskiej starówce.

W czwartek (20 września br.) uczestnicy posiedzenia zebrali się w godzinach porannych w kaplicy domowej na wspólnej modlitwie brewiarzowej. Po śniadaniu zebrani mieli okazję wysłuchać przedłożenia ks. prof. dr hab. Bogusława Miguta (KUL) pt.: „Eucharystia jako dopełnienie chrześcijańskiego wtajemniczenia”. Po dyskusji na temat wykładu głos zabrał ks. mgr lic. Roman Chromy, z Sekretariatu Komisji Duszpasterstwa KEP, który przybliżył uczestnikom spotkania „Założenia i cele pierwszego roku realizacji PD na lata 2019-2020.

Ostatnim roboczym punktem posiedzenia było podsumowanie spotkania, którego dokonał abp Wiktor Skworc, Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, który w swoim wystąpieniu nakreślił dalsze kroki związane z tworzeniem PD oraz podziękował za zorganizowanie posiedzenia.

Po zakończeniu posiedzenia w „Domu na Podwalu” uczestnicy pojechali do kościoła akademickiego KUL na Eucharystię oraz spotkanie z władzami KUL. Obiad w stołówce KUL zakończył spotkanie w Lublinie.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Komisja Duszpasterstwa