Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-16 07:10
AC / ks. Michał Kwitliński

Czas głosić Ewangelię na dachach

Jeśli spotkaliśmy Jezusa w swoim życiu, to nie możemy zostawić tego faktu tylko dla siebie. Świat potrzebuje naszego świadectwa. Trzeba głosić Ewangelię z wielką mocą.

Autor/źródło: Magda Mida, CC BY

Teksty dzisiejszych czytań można znaleźć w zakładce Liturgia.

W dzisiejszej Ewangelii św. Łukasz, opisując okoliczności w jakich Pan Jezus głosi swoją naukę, podkreśla, że ludzie byli wokół Niego stłoczeni. Prawdopodobnie szeptem wymieniali między sobą uwagi i komentarze, nie zdając sobie sprawy, że w takim ścisku nie da się zachować dyskrecji. Pan Jezus pewnie żartobliwie nawiązał do tej sytuacji. Równocześnie, jak zawsze, mówi o sprawach poważnych.

„Strzeżcie się obłudy” Jak często zdarza nam się mówić źle za plecami osób, do których się uśmiechamy czy okazujemy szacunek! Pan Jezus chce, abyśmy byli przejrzyści, co jest jednym z przejawów szczerości. Co nie znaczy, że o wszystkim mamy głośno krzyczeć. Owszem, potrzebna jest dyskrecja, szczególnie dziś, gdy w modzie jest opowiadanie na forach internetowych o sprawach osobistych, nawet intymnych, zarówno swoich jak i cudzych. Lepiej założyć, że w sieciach społecznościowych szept może usłyszeć każdy. Dlatego mówiąc o innych, szczególnie nieobecnych, zachowajmy jak największą powściągliwość. A kiedy dobro wspólne wymaga, aby wyrazić o kimś negatywna opinię, to ograniczmy się do niezbędnego minimum, aby nawet ta osoba nie miała podstaw, aby uznać się za niesprawiedliwie oskarżoną.

Są jednak sytuacje, kiedy nie można milczeć ani nie wystarczy szeptać. Trzeba mówić głośno. Św. Jan Paweł II, którego rocznicę wyboru na Stolice Piotrową dziś obchodzimy, powiedział w czasie Światowych Dni Młodzieży w Denver w 1993: „Nie czas teraz wstydzić się Ewangelii, ale czas głosić ją na dachach”. Sam dawał tego przykład. Powołanie i funkcja w Kościele wymagała wręcz od niego, aby głosił Ewangelię publicznie. Dla większości z nas tym „głoszeniem z dachu” będzie postępowanie na co dzień zgodnie z zasadami moralnymi oraz otwarte, choć nie manifestacyjne, mówienie o swojej wierze, szczególnie pośród przyjaciół, znajomych.

Jest to apostolstwo ciche, lecz skuteczne, które wymaga odwagi. Dziś, będąc konsekwentnymi chrześcijanami, łatwo możemy stać się obiektem drwin, hejtu, a czasem nawet prześladowań ze strony pracodawcy lub instytucji publicznych. Pamiętajmy wówczas o słowach Pana Jezusa: „Nie bójcie się tych, co zabijają ciało”. Zauważmy, że mówi On do nas, jako do swoich przyjaciół. Czego mamy się lękać, skoro On jest naszym przyjacielem?

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-15 15:22:39
miniaturka

Wiara i rozum w czasie zarazy

Kiedy liczba ofiar koronawirusa zmierzała do 150 tys., odprawiane były specjalne nabożeństwa i wznoszone modlitwy do świętych. Dziś liczba zmarłych zbliża się do 1,1 mln osób, a martwimy się głównie o higienę i dystans społeczny.
2020-10-15 16:39:13
miniaturka

Zmiany w Watykanie. Kto zastąpi kard. Angela Becciu?

Ojciec Święty mianował nowego prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz rozszerzył Radę Kardynałów, która pomaga mu w reformie Kurii Rzymskiej.
2020-10-15 16:59:47
miniaturka

Holandia legalizuje eutanazję dzieci

Straszne wieści dochodzą z Holandii. Większość parlamentarna uzgodniła rozciągnięcie eutanazji również na dzieci w wieku od roku do 12 lat. Czy Europa ma jeszcze szansę na odejście od cywilizacji śmierci?
2020-10-16 07:45:07
miniaturka

Wraca dyspensa od uczestnictwa we Mszy św.? Abp Gądecki wydał komunikat

Przewodniczący KEP prosi o przyjęcie ze zrozumieniem i cierpliwością nałożonych ograniczeń. Wyjaśnia, że aktualna sytuacja epidemiczna i nałożone restrykcje są trudne dla nas wszystkich, ale musimy pamiętać, że ich celem jest troska o życie i zdrowie.
2020-10-16 09:46:49
miniaturka

Niebo jest bliżej niż myślisz. Św. Jan Paweł II jest dziś z nami

Polscy artyści na 42. rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową przygotowali niezwykły utwór oparty na słowach wypowiedzianych przez Papieża Polaka do chorych. To piękne przesłanie: święty jest z nami w trudnym czasie pandemii. Jest bliżej niż myślimy.
2020-10-16 11:27:22
miniaturka

Doroczne liczenie wiernych w kościołach w najbliższą niedzielę pomimo restrykcji

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego poprosił o policzenie wiernych obecnych i przystępujących do Komunii św. na Mszach św. w najbliższą niedzielę. Jednocześnie informuje, że wyniki tego badania nie będą mogły być porównane z danymi z poprzednich lat.