Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-01 12:32
mk / PAP

Czarnek: rozpoczynamy nowy rok szkolny pełni optymizmu

Rozpoczynamy nowy rok szkolny pełni optymizmu; optymizm wynika z faktu, że wracamy do wspólnoty szkolnej, że wracamy do normalności, chcemy, aby ta normalność trwała cały rok szkolny – powiedział w środę szef MEiN Przemysław Czarnek w Branicy Radzyńskiej.

Autor/źródło: PAP

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wziął udział w inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Branicy Radzyńskiej (woj. lubelskie). W uroczystości uczestniczył również premier Mateusz Morawiecki.

„Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2021/2022 pełni optymizmu. Optymizm wynika z faktu, że spotykamy się tutaj w tym szerokim gronie, że wracamy do wspólnoty szkolnej, że wracamy do normalności (...). Chcemy, aby ta normalność trwała cały rok szkolny. Mamy wielką nadzieję, że tak będzie” – podkreślił Czarnek.

Według szefa MEiN cały czas należy pamiętać o tym, że trwa pandemia koronawirusa. „Musimy cały czas pamiętać, że niebezpieczeństwo jest wokół nas” – zaznaczył Czarnek. Dlatego, jak dodał, przez kolejne kilkanaście dni do szkół w Polsce, które złożyły takie zapotrzebowanie, trafiać będzie sprzęt o wartości ponad 100 mln zł. To są stacje do mierzenia temperatury, wraz z możliwością dezynfekcji, płyny dezynfekujące, maseczki czy rękawice – podkreślił minister.

Jak zaznaczył, co prawda sprzęt jest ważny, to równie ważne jest stosowanie się do wytycznych i zaleceń przygotowanych przez MEiN, we współpracy z resortem zdrowia i służbami sanitarnymi. Minister przyznał, że nie zawsze da się je spełnić ze względu na różnego rodzaju warunki w szkołach. Wskazał, że jednym z zaleceń jest szczepienie przeciwko COVID-19. Czarnek podziękował nauczycielom za to, że większość z nich zaszczepiła się.

„Dziś jest tak, że szczepienia są jedynym środkiem znanym i skutecznym, który zabezpiecza nas przed ciężkim zachorowaniem i śmiercią. To są fakty, które potwierdzają wszystkie statystyki” – podkreślił szef MEiN. Wyraził radość, że coraz więcej dzieci i młodzieży szczepi się przeciwko COVID-19.

Czarnek przypomniał, że resort edukacji przygotował narodowy program wsparcia dla dzieci i młodzieży po covidzie, który składa się z czterech programów. Programy mają na cel poprawę kondycji fizycznej uczniów, wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, działania profilaktyczne dotyczące wad wzroku i pomoc w uzupełnieniu wiedzy.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski, Renata Chrzanowska

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-01 11:52:23
miniaturka

Czas dla Stworzenia – święto modlitwy i działania

Potrzebę działania na rzecz naszego wspólnego domu dostrzegamy wyraźniej niż kiedykolwiek wcześniej, dlatego szczególnego znaczenia nabiera Czas dla Stworzenia – ekumeniczne święto modlitwy i działania łączące ludzi dobrej woli.
2021-09-01 12:16:24
miniaturka

Bł. Bronisława – patronka tych, którzy doświadczają oszczerstw

Jej kuzynami byli św. Jacek i bł. Czesław. Pochodziła z pobożnej rodziny, w jej środowisku czerpano siłę z wiary w Boga do służby bliźniemu. Była mistyczką, ale gdy trzeba było wyszła na ulice w czasie zarazy, aby służyć innym. 1 września wspominamy św. Bronisławę, która wspiera tych, którzy są... obmawiani.
2021-09-01 12:22:27
miniaturka

Mało znane wojenne losy ks. Wyszyńskiego

Okres II wojny światowej jest jednym z najmniej znanych w życiu kard. Stefana Wyszyńskiego. „Po latach mówił, że Powstanie Warszawskie go ukształtowało. Myślę, że to był dla niego niezwykle ważny okres” – powiedział Grzegorz Polak, zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
2021-09-01 13:02:23
miniaturka

Papież Franciszek: Nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby zrezygnować!

Stan zdrowia, sytuacja w Afganistanie i problem migrantów, a także reforma Kurii Rzymskiej to niektóre z kwestii poruszonych przez Ojca Świętego w ekskluzywnym wywiadzie udzielonym Carlosowi Herrerze z hiszpańskiego radia Cope. Został on wyemitowany dzisiaj rano.
2021-09-01 13:12:21
miniaturka

PSE: kolejna szansa dla samorządów na granty w programie „WzMOCnij swoje otoczenie”

Do 30 września samorządowcy i organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o otrzymanie grantu w wysokości 20 tys. zł w ramach ostatniej tury tegorocznej edycji programu „WzMOCnij swoje otoczenie”, organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
2021-09-01 13:26:23
miniaturka

Czy odbudowa Pałacu Saskiego jest realna?

Pałac Saski może znów być symbolem Warszawy. Jego odbudowa będzie kosztować ok. 2,4 mld zł. „Naszym marzeniem jest, aby zakończyć budowę Pałacu Saskiego na 110. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości” – mówił „Gazecie Polskiej” były marszałek Senatu Stanisław Karczewski.