Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-14 08:34
JR / PAP

Czarnek: lekcje religii nigdy nie będą obowiązkowe

Religia nigdy nie będzie obowiązkowa. Najwcześniej za dwa lata chcemy wprowadzić obowiązek uczęszczania na lekcje religii lub etyki – powiedział w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Od nowego roku szkolnego MEiN chce postawić na lekcje o zdrowiu w ramach godziny wychowawczej.

Autor/źródło: PAP

Czarnek był pytany w TVP Info, kiedy zostanie wprowadzony do szkół – zapowiadany przez przedstawicieli resortu – przedmiot historia najnowsza Polski XX i XXI wieku. Nad podstawami programowymi i programem pracuje już zespół ekspertów - przekazał. Zapowiedział, że MEiN chce "zwiększyć nacisk na nauczanie historii najnowszej".

Przedmiot ten – według Czarnka – „ma stawiać na podział między historią powszechną Polski i historią najnowszą - II połowy XX wieku i początku XXI wieku”. Jego zdaniem, wprowadzenie tego przedmiotu do szkół ponadpodstawowych jest możliwe od 1 września 2022 r. lub 2023 r.

Minister edukacji i nauki poinformował, że resort chce także postawić na lekcje o zdrowiu, zdrowym odżywianiu w ramach godziny wychowawczej oraz na lekcje o zasadach bezpieczeństwa. W kwestii tych ostatnich, Ministerstwo Infrastruktury przygotowało wraz ze współpracownikami „komponenty nauki o bezpieczeństwie ruchu drogowego”.

Czarnek przekazał, że zajęcia o bezpieczeństwie częściowo mogą być wdrażane już od roku szkolnego 2021/2022, a całościowo - od roku 2022/2023 tak, żeby „zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na polskich drogach”.

Szef MEiN odniósł się też do kwestii wyboru między lekcjami religii i etyki w szkołach. Zapewnił, że religia nigdy nie będzie obowiązkowa. „Religia musi być dobrowolnym przedmiotem. (...) Jeśli ktoś nie wybierze religii, to będzie musiał wybrać etykę, gdzie będą również przekazywane informacje o podstawowym systemie wartości” – powiedział Czarnek. Jednak – jak podkreślił – konieczność wyboru między lekcjami religii i etyki zostanie wprowadzona najwcześniej za dwa lata.

„Sukcesywnie chcemy wkraczać z obowiązkowym wyborem między religią a etyką od czwartej klasy szkoły podstawowej, i przekładać ten obowiązek na coraz wyższe klasy. Nie od tego roku, nie od następnego, ale za dwa lata” – wskazał minister. W jego opinii nieuczęszczanie na religię lub etykę powoduje, że „uczniowie nie otrzymują podatkowych informacji na temat systemu wartości, który leży u podstaw funkcjonowania polskiego społeczeństwa”.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-13 15:26:06
miniaturka

Ks. Studnicki: „Słowa biskupa Długosza wprowadziły zamieszanie”. Komunikat

„Słowa biskupa Długosza wprowadziły zamieszanie wśród wiernych Kościoła i opinii publicznej. Podważają zaufanie do prowadzonych przez Stolicę Apostolską działań oraz decyzji podejmowanych przez Ojca Świętego" – pisze ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
2021-08-13 15:47:47
miniaturka

Tysiące dzieci w Tigraj czeka straszna śmierć głodowa

Konflikt w etiopskim regionie Tigraj jest wojną bez zasad, podczas której gwałty, okaleczenia i tortury służą osiągnięciu celów militarnych – uważa Riccardo Noury z włoskiej Amnesty International. Jego zdaniem w Etiopii dochodzi obecnie nie tylko do zbrodni wojennych, ale także do zbrodni przeciwko ludzkości.
2021-08-14 08:26:19
miniaturka

Zmarł abp Henryk Hoser

W piątek wieczorem w Warszawie, w wieku 78 lat zmarł abp Henryk Hoser, pallotyn, misjonarz, biskup senior diecezji warszawsko-praskiej, specjalny wizytator apostolski w Medjugoriu.
2021-08-14 09:22:35
miniaturka

W weekend uroczyste przeloty samolotów i śmigłowców nad Polską

W sobotę i niedzielę z okazji Święta Wojska Polskiego będzie można zobaczyć pokazy lotnicze Sił Powietrznych. Samoloty i śmigłowce przelecą nad ponad 20 miejscowościami. W tym roku z powodu pandemii MON nie organizuje defilady. Odbędą się natomiast wojskowe pikniki, na których będzie można poznać sprzęt wojskowy i wyszkolenie żołnierzy.
2021-08-14 09:46:37
miniaturka

Francja pożegnała „męczennika gościnności” – ojca Oliviera Maire’a

Wczoraj w południe w regionie Wandei, a także w wielu innych miejscach Francji zabrzmiały pogrzebowe dzwony. W ten sposób Kościół w tym kraju oddał hołd zamordowanemu w niedzielę o. Olivierowi Maire’owi. Uroczystości pogrzebowe, które sprawowano w bazylice w Saint-Laurent-sur-Sèvre, poprzedziły modlitewne czuwania.
2021-08-14 10:24:32
miniaturka

Szef MON: wiktoria warszawska dała wolność nie tylko Polsce, ale i Europie

Wiktora warszawska sprzed 101 lat dała wolność nie tylko Polsce, ale i Europie. Ochroniła ją przed rosyjskim, bolszewickim totalitaryzmem – przypomniał szef MON Mariusz Błaszczak podczas sobotniej uroczystości w Warszawie.