Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-21 07:51
Anna Bajon / Krzysztof Ołdakowski SJ

Cyklon przyczyną wielu ofiar w Mozambiku, Zimbabwe i Malawi

Papież Franciszek wyraził swoją solidarność z ofiarami cyklonu tropikalnego, który dotknął Mozambik, Zimbabwe oraz Malawi wywołując katastrofalne powodzie.

Autor/źródło: photogenica.pl

Tych, którzy zginęli Ojciec Święty powierzył Miłosierdziu Bożemu. Wyprasza także umocnienie i wsparcie dla wszystkich, którzy zmagają się ze skutkami tego kataklizmu.

Gwałtowny cyklon Idai uderzył w ostatnich dniach w trzy kraje afrykańskie. Rząd w Mozambiku mówi nawet o tysiącu możliwych ofiar śmiertelnych. Światowy Program Żywnościowy ONZ alarmuje, że skutkami cyklonu zostało dotkniętych 3 mln ludzi. Oprócz ofiar śmiertelnych, których na chwilę obecną da się oszacować, wiele osób uznaje się za zaginione, tysiące zostało ewakuowanych ze stref najbardziej zagrożonych. Obfity deszcz zniszczył w wielu miejscach infrastrukturę oraz połączenia komunikacyjne. Całe wioski zniknęły z powierzchni ziemi, wiele wspólnot jest odizolowanych od świata. Domy oraz budynki użyteczności publicznej są zniszczone, drogi zablokowane, wiele miejsc jest niedostępnych. Do regionów, które najbardziej ucierpiały można dotrzeć jedynie helikopterami.

W niesienie pierwszej pomocy aktywnie włączyła się Caritas. Wolontariusze dostarczają poszkodowanym artykuły pierwszej potrzeby oraz środki niezbędnych do powstrzymania epidemii. Pilnie potrzebne są środki czystości, artykuły spożywcze o przedłużonej trwałości, ciepłe okrycia, sprzęt kuchenny, jedzenie oraz zestawy do higieny. W Mozambiku szczególnie trudna jest sytuacja, gdy chodzi o zapewnienie wystarczającej opieki medycznej - mówi Giovanna De Meneghi ze stowarzyszenia Lekarze Afryki.

    “Najpoważniejszym zagrożeniem jest brak prądu i wody, zarówno pitnej, jak i tej potrzebnej do oczyszczenia całych stref z brudów. Jeden z najpoważniejszych problemów to ryzyko wybuchu epidemii cholery i odry. W całym regionie szuka się sposobów na powstrzymanie epidemii. W szpitalach próbujemy też pomóc lokalnemu personelowi, aby mógł odpocząć, ponieważ ci ludzie kolejny dzień non stop są na nogach niosąc pomoc potrzebującym. Jest wiele organizacji, które pośpieszyły z pomocą, machina humanitarna ruszyła z wielkim impetem. Najpoważniejszym zagrożeniem jest brak prądu i wody, zarówno pitnej, jak i tej potrzebnej do oczyszczenia całych stref z brudów. Jeden z najpoważniejszych problemów to ryzyko wybuchu epidemii cholery i odry. W całym regionie szuka się sposobów na powstrzymanie epidemii. W szpitalach próbujemy też pomóc lokalnemu personelowi, aby mógł odpocząć, ponieważ ci ludzie kolejny dzień non stop są na nogach niosąc pomoc potrzebującym. Jest wiele organizacji, które pośpieszyły z pomocą, machina humanitarna ruszyła z wielkim impetem.”Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-20 17:10:10
miniaturka

Genealogia i ochrona danych osobowych

W czwartek, 14 marca 2019 r. Kościelny Inspektor Ochrony Danych na zaproszenie Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego wygłosił wykład "RODO w Kościele z uwzględnieniem archiwów kościelnych”.
2019-03-21 07:42:54
miniaturka

Rzecznik KEP: Kościół uznaje wymogi prawa karnego i szanuje wolność zgłaszających

W kwestii zgłaszania przypadków wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne Kościół uznaje wymogi państwowego prawa karnego, a jednocześnie szanuje wolność zgłaszających – czytamy w oświadczeniu rzecznika KEP ks. Pawła Rytel-Andrianika.
2019-03-21 07:51:05
miniaturka

Arcybiskup Manili wzywa do modlitwy o deszcz

Prawie 7 mln ludzi odczuwa bolesne skutki braku wody w stolicy Filipin i jej okolicach. Do ogólnokrajowej modlitwy o deszcz wezwał arcybiskup Manili, kard. Luis Antonio Tagle.
2019-03-21 09:20:26
miniaturka

Korea Płd.: w siłę rosną młodzieżowe organizacje pro-life

Marsz dla życia przeszedł ulicami Seulu. Został on zorganizowany przez katolickich polityków wraz z młodzieżą coraz mocniej angażującą się w Korei Płd. w różne działania pro-life.
2019-03-21 09:52:32
miniaturka

Salezjanki: chcemy pomóc Syrii w odbudowie, zakładamy szkoły

W Syrii wyczuwa się wolę odrodzenia i odbudowy po wojennych zniszczeniach. Syryjczykom trzeba w tym pomóc – mówi s. Vilima Tallone ze zgromadzenia sióstr salezjanek. Zgromadzenie zobowiązało się wybudować w tym kraju dwie szkoły: w Aleppo i Damaszku.
2019-03-21 10:48:00
miniaturka

Kard. Barbarin: ból ofiar i diecezji powodem rezygnacji

Papież był informowany o przebiegu mojej sprawy, sam się tym interesował, byliśmy w kontakcie telefonicznym, otrzymał też przetłumaczoną na hiszpański dokumentację mych adwokatów – mówił kard. Barbarin, opowiadając w tv katolickiej KTO o swej audiencji u Franciszka.