Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-03 11:40
AC / PAP

CyberEva pomoże Polakom w ochronie swojej cyberprzestrzeni

Konsorcjum Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracuje nad projektem CyberEva, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom całego kraju w cyberprzestrzeni. Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Autor/źródło: PAP

Jak poinformowała Anna Kułynycz z biura prasowego Politechniki Opolskiej, konsorcjum opolskich uczelni otrzymało ponad 10 mln złotych wsparcia ze strony Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na prace przy programie „CyberEva – System oceniający i monitorujący poziom cyberbezpieczeństwa urządzeń IoE/IoT obywateli Rzeczpospolitej Polskiej".

Zdaniem prof. Krzysztofa Zatwarnickiego, koordynatora projektu z ramienia PO, ze względu na rosnącą liczbę urządzeń domowych, które często samodzielnie kontaktują się z internetem, z wyników pracy naukowców skorzystają wszyscy mieszkańcy kraju.

„Coraz więcej osób korzysta ze smartbandów. Wiele z nich nie zdaje sobie sprawy, ile w takim urządzeniu gromadzonych jest informacji, które mogą zostać wykorzystane, jeśli wpadną w niepowołane ręce. Urządzenia IoT to urządzenia elektroniczne najczęściej domowego użytku, które bez ingerencji człowieka mogą komunikować się automatycznie i wymieniać dane. Są lodówki, wagi, oczyszczacze powietrza z możliwością łączenia się z internetem, piece grzewcze sterowane z aplikacji na smartfonie czy też automatyczne rolety z dostępem do internetu. Urządzeniem IoT jest także zwykły router Wi-Fi. Takich urządzeń w naszych domach będzie coraz więcej" – podkreśla prof. Zatwarnicki.

Pierwszym celem projektu jest utworzenie aplikacji mobilnej, która będzie skanowała otoczenie użytkownika i informowała o ewentualnych nieprawidłowościach w działaniu konkretnego urządzenia. W przypadku niewłaściwego działania sprzętu, aplikacja będzie informowała człowieka o konieczności aktualizacji oprogramowania, czy zmiany hasła.

Jak przypomina naukowiec, znane są przykłady masowo produkowanych urządzeń domowych, które okazały się podatne na włamania hakerów.

„Na przykład w Indiach był popularny model jednego z klimatyzatorów. Później okazało się, że bardzo łatwo się do niego włamać poprzez Internet. Proszę sobie wyobrazić, że ktoś się włamuje do tych klimatyzatorów, hakuje ileś setek tysięcy urządzeń i w jednym momencie wszystkie wyłącza. Gdy urządzenia na nowo zaczną pracować, sieć energetyczna w danym regionie jest przeciążona, co może skutkować niewydolnością" – tłumaczy ekspert.

Dane zebrane w aplikacji zostaną zanonimizowane (będzie znany tylko region, z którego pochodzą), umieszczone i przetworzone w chmurze obliczeniowej. To pozwoli na głęboką analizę umożliwiającą wykrywanie anomalii, trendów i zagrożeń w poszczególnych domenach bezpieczeństwa oraz w skali całego kraju.

Dzięki chmurze powstanie zbiorczy obraz wraz z analizami cyberzagrożeń, umożliwiający służbom RP skutecznie zapobiegać i reagować z wyprzedzeniem na pojawiające się zagrożenia w domenie cyberbezpieczeństwa RP.

Drugim celem projektu jest stworzenie mechanizmów zapobiegających różnym formom szpiegostwa. Według założeń naukowców, system ma rozpocząć działanie w 2024 roku.

źródło: masz/ dki/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-02 18:12:03
miniaturka

Prof. Riccardi: „kultura troski” drogą do budowania pokoju

„Pokój na wszystkich ziemiach 2021” – to temat wirtualnego spotkania zorganizowanego przez Wspólnotę św. Idziego, z okazji obchodzonego wczoraj Światowego Dnia Pokoju.
2021-01-03 09:03:19
miniaturka

Czy ferie z muzeum mogą być ciekawe? Dom Rodzinny Jana Pawła II udowadnia, że tak!

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach wciąż pozostaje zamknięte dla zwiedzających. Placówka przygotowała jednak wyjątkową aplikację, aby dzieci mogły ciekawie spędzić ferie z rodziną i przybliżyć sobie życiorys Karola Wojtyły.
2021-01-03 10:51:40
miniaturka

Jak będą wyglądały Orszaki Trzech Króli 2021 w Polsce w czasie pandemii?

Orszaki Trzech Króli 2021 odbędą się w innej formie. Przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych proponuje mini-orszaki, spacer orszakowy, orszak kolędowy lub orszakowy challenge kolędowy. W stolicy Orszak odbędzie się w formie symbolicznej.
2021-01-03 14:29:37
miniaturka
play

Muzyka łączy ludzi w czasie pandemii! Poruszające wykonanie utworu Haendla [WIDEO]

Ponad 350 głosów połączyło się wirtualnie w wielkim, radosnym hymnie w tym niełatwym okresie Bożego Narodzenia. Znane „Hallelujah” Georga Friedricha Haendla zabrzmiało w pandemii koronawirusa jak nigdy dotąd.
2021-01-03 15:03:45
miniaturka

Pies na stres! Pies terapeutyczny wspiera medyków zajmujących się pacjentami z COVID-19

Personel medyczny zajmujący się pacjentami z COVID-19 w Szpitalu Powiatowym w Jarocinie, wspiera od niedawna pies terapeutyczny, Denver. To prawdopodobnie pierwsze tego typu przedsięwzięcie w kraju.
2021-01-03 15:21:20
miniaturka

Papież przyjął rezygnację abp Tadeusza Kondrusiewicza

Papież przyjął rezygnację abp Tadeusza Kondrusiewicza z funkcji ordynariusza archidiecezji mińsko-mohylewskiej. Jej administratorem sede vacante został bp Kazimierz Wielikosielec, dotąd pełniący funkcję biskupa pomocniczego w diecezji pińskiej.