Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-16 12:08
AC

Cudowne przebudzenie? Niemieccy biskupi mówią „dość” i walczą o święta!

Niemieccy biskupi, na czele z kard. Marxem, bronią świąt przed godziną policyjną. Mają dość przesadnej paniki Markusa Södera z powodu pandemii i proszą o wyjątek dla Mszy bożonarodzeniowej. Ostre obostrzenia szczególnie dotknęły Bawarię.

Autor/źródło: Wolfgang Roucka/commons.wikimedia.org,CC BY-SA 3.0, edit

Katoliccy biskupi Monachium i Freising, Bambergu, Augsburga, Eichstätt, Passau, Ratyzbony i Würzburga spotkali się we wtorek na telekonferencji poświęconej konsekwencjom ogłoszonej godziny policyjnej w Bawarii, od 21.00 do 17.00. Biskupi postanowili zawalczyć o święta. Uważają, że dla Mszy, szczególnie w Wigilię Bożego Narodzenia, powinno być miejsce. Politykę Markusa Södera z powodu pandemii nazywa się już „przesadną paniką”.

Portal kath.net opublikował specjalne oświadczenie, jakie wydali biskupi po tej pilnej telekonferencji. Jest to wspólne zdanie  kard. Reinharda Marxa, abp. Ludwiga Schicka, bp. Bertrama Meiera, bp. Gregora Marii Hanke OSB, bp. Stefana Ostera, bp. Rudolfa Voderholzera i bp. Franza Junga. „Msza bożonarodzeniowa jest pierwszą Mszą w święta o północy i jest jednym z najważniejszych nabożeństw roku w Bawarii. W większości parafii rozpoczyna się późnym wieczorem o godzinie 22.00 lub 22.30” – piszą biskupi. „Przyjście na Mszę bożonarodzeniową jest ważne dla zdrowia psychicznego i stabilizacji ludzi w tym okresie kryzysu, dzięki umocnieniu religijnemu” – uważają.

Biskupi są w pełni świadomi powagi sytuacji i wszyscy podkreślają, że robią wszystko, co w ich mocy, aby uroczystości bożonarodzeniowe nie powodowały zwiększonego ryzyka zakażenia. Dlatego pilnie żądają zmiany bolesnej decyzji o godzinie policyjnej w Wigilię Bożego Narodzenia.

źródło: portal kath.net

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-16 10:37:01
miniaturka

Wielka Brytania: dzieci nie mogą już decydować o zmianie płci

W Wielkiej Brytanii zapadł przełomowy wyrok Sądu Najwyższego: dzieci do 16. roku życia nie będą mogły zażywać tzw. blokerów dojrzewania w celu zmiany płci. Dotąd wystarczyła wola dziecka, aby mogło ono skorzystać z finansowanej przez państwo usługi zmiany płci.
2020-12-16 11:36:37
miniaturka

Badanie: Polacy umiarkowanie zadowoleni z pracy

Polacy są umiarkowanie zadowoleni ze swojej pracy – w skali 1-4 wskazywali średnio 3,5 - wynika z badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2019 r. pracowaliśmy średnio ponad 44 godziny tygodniowo.
2020-12-16 11:42:23
miniaturka

Węgrzy nie wahają się wskazywać na rodzinę jako społeczny priorytet

Przyjęta we wtorek ustawa wprowadza konstytucyjne określenie rodziny jako składającej się z kobiety jako matki i mężczyzny jako ojca. To jeden z elementów świadomej polityki prorodzinnej i starań o zachowanie chrześcijańskiej tożsamości Węgier.
2020-12-16 12:10:57
miniaturka

CBOS: Sceptyczni wobec epidemii są najczęściej młodzi ludzie o poglądach lewicowych

Koronasceptycyzm jest częstszy u młodych Polaków, bardziej o poglądach lewicowych i rzadziej lub w ogóle niepraktykujących religijnie – stwierdza najnowszy raport CBOS „Koronasceptycyzm, czyli kto nie wierzy w zagrożenie epidemią”.
2020-12-16 12:27:01
miniaturka

Finał 20 Szlachetnej Paczki – do rodzin trafiła pomoc o wartości ponad 51 mln zł

Na ponad 51 mln zł organizatorzy oszacowali wartość pomocy materialnej, jaką w ramach 20. edycji Szlachetnej Paczki otrzymało ponad 14 tys. rodzin w Polsce. Finał akcji odbył się w sobotę i niedzielę.
2020-12-16 13:41:48
miniaturka

Ślązacy nie mogą zapomnieć o najlepszych synach tej ziemi

Nie powinna Polska, nie powinien Górny Śląsk ani Ślązacy zapomnieć o najlepszych synach tej ziemi – mówił w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w 39. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”.