Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-03 14:09
AC / Caritas Polska

COVID-19 atakuje Wenezuelę. Jak wesprzeć akcję „Paczka dla Wenezueli”?

Sytuacja w Wenezueli była dramatyczna jeszcze przed wybuchem pandemii. Dziś większość mieszkańców tego kraju cierpi ubóstwo i pozostaje bezbronna wobec nowego zagrożenia. Caritas Polska dalej prowadzi akcję „Paczka dla Wenezueli”, zapewniając ratunek tysiącom rodzin.

Autor/źródło: Dział komunikacji Caritas Polska

Sytuacja epidemiologiczna w Wenezueli pogarsza się. Rośnie lawinowo liczba chorych, w okresie wakacyjnym był to wzrost ośmiokrotny! Oficjalne dane z końca sierpnia mówią o 46 728 przypadkach zachorowań oraz 386 zgonach. Dzienna liczba stwierdzonych zachorowań oscyluje wokół 800. Oficjalne dane rządowe są z pewnością niedoszacowane z uwagi na brak możliwości wykonania dostatecznej liczby testów, co wiąże się z zapaścią służby zdrowia.

W szpitalach od dawna nie ma leków. Znaczna część kadry medycznej wyjechała za granicę. Ci, którzy zostali, nie otrzymali żadnych środków ochrony osobistej, przez co wiele pracujących placówek zostało sparaliżowanych z powodu braku personelu. Wenezuelczycy unikają wizyt w przychodniach i szpitalach, bojąc się zarażenia. Wolą kontaktować się telefonicznie z lekarzem, który przepisze leki. To niestety nie koniec trudności, ponieważ leki trzeba znaleźć w aptekach, które jeszcze działają, a następnie zapłacić za nie, na co nie stać przeważającej części obywateli.

Z powodu pandemii dla Wenezuelczyków zaczyna brakować pracy także za granicą, dlatego ci, którzy wyjechali za chlebem, teraz starają się wrócić do kraju. Przekraczają granicę nie zawsze legalnie, w związku z tym nie ma mowy o skutecznej kontroli epidemicznej. Wenezuelczycy wracają do rodzin, licząc, że wspólnymi siłami uda się przeżyć ten najtrudniejszy czas, choćby uprawiając warzywa w przydomowych ogródkach. Niestety, na domiar złego, wschodnią część kraju nawiedza seria katastrofalnych powodzi, podtapiając liczne miejscowości w regionie Guayana i powodując duże straty w uprawach. To wszystko pogłębia kryzys żywnościowy, którym zagrożonych jest nawet 85% społeczeństwa. Uruchamia się lawina przyczynowo-skutkowa – głód osłabia układ odpornościowy i sprawia, że ludzie są podatni na wszelkiego rodzaju infekcje.

— Ludzie się boją. W naszej parafii, dziękować Bogu, nie ma zbyt wielu zgonów z powodu koronawirusa, ale na przykład w Upata, gdzie posługiwałem wcześniej, bardzo wielu odeszło… Ostatnio zmarła bardzo bliska mi nasza pani, która musiała leczyć się w domu i w końcu wynieśli ją w czarnym worku. To są bardzo smutne obrazy. Wenezuelczycy nie mają nadziei na zmianę… Ani pod względem ekonomicznym, ani medycznym. Prawdopodobnie będzie tak, że wszyscy zachorujemy. Ci, co przeżyją, no to chwała Panu, a jeśli chodzi o pozostałych, to trzeba się modlić, żeby ksiądz zdążył do nich dotrzeć i wyspowiadać… — mówi ojciec Dawid Dziedzic, polski pallotyn przebywający na misji w Guarenas w Wenezueli.

Sytuacja gospodarcza Wenezueli, choć pozostaje w katastrofalnym stanie od dłuższego czasu, nie pogorszyła się w znaczący sposób przez pandemię. Być może dlatego, że sięgnęła już niemal dna. W kraju posiadającym największe zasoby ropy naftowej na świecie (około 303 mld baryłek) trudniej jest teraz jedynie o benzynę. Nawet firmy dostawcze przerzucają się na rowery, a wielu ludzi nie mogąc dojechać do pracy trafia na bezrobocie. Niestety nie jest też dobra sytuacja polityczna w kraju. Cenzura wprowadzona przez władze powiększa dezinformację, Internet nie jest ogólnodostępny, a badający skalę kryzysu dziennikarze, lekarze i obrońcy praw człowieka są prześladowani i aresztowani.

Trudno o złoty środek, który uzdrowi Wenezuelę, jednak pomagać warto. Caritas Polska dociera z pomocą do najbiedniejszych i od czerwca tego roku prowadzi akcję „Paczka dla Wenezueli”. Mąka, olej, fasola, ryż, mleko w proszku, cukier i kilka innych podstawowych produktów spożywczych, pozwalających na przygotowanie prostych posiłków to zawartość paczek żywnościowych, które trafiają do najbardziej potrzebujących rodzin wenezuelskich. Zawartość jednej takiej paczki ma wartość ok. 100 zł i zapewnia wyżywienie jednej rodzinie przez co najmniej tydzień.

Jak wesprzeć akcję „Paczka dla Wenezueli”?
•Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/wenezuela
•Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: WENEZUELA)
•Wysyłając SMS o treści WENEZUELA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

źródło: Dział komunikacji Caritas Polska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-03 08:58:16
miniaturka

Wybrzeże Kości Słoniowej: pojednanie ważniejsze niż wybory

O natychmiastowe położenie kresu przemocy i podjęcie dialogu społecznego zaapelował polityków i mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej kard. Jean-Pierre Kutwa. Podkreślił on, że pojednanie narodowe jest ważniejsze niż wybory.
2020-09-03 09:06:10
miniaturka

Aby pomóc Romom, trzeba zacząć od młodych, wyuczyć ich zawodu

Dzięki staraniom Zakonu Maltańskiego w Chorwacji otwarto ośrodek duszpasterstwa Romów. Będzie się on zajmował przede wszystkim dziećmi i młodzieżą, bo jak mówi s. Karolina Miljak, koordynatorka projektu, aby zmienić sytuację Romów, trzeba zacząć od młodych: nauczyć ich zawodu i pomóc im wyzbyć się kompleksów.
2020-09-03 09:56:12
miniaturka

X Tydzień Wychowania - od 13 do 19 września pod hasłem "Budujmy więzi"

„Budujmy więzi” - to hasło tegorocznego X Tygodnia Wychowania, który potrwa od 13 do 19 września. W tym czasie szkolne katechezy będą omawiać m.in. znaczenie odpowiedzialności za własne słowa oraz postawy dialogu jako formy komunikacji eliminującej uprzedzenia i stereotypy.
2020-09-03 10:58:59
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: Musimy docenić dwie godziny religii w szkole

Musimy docenić dwie godziny religii w szkole. Przeniesienie ich do parafii byłoby bardzo trudne – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas prezentacji polskiego tekstu "Dyrektorium o Katechizacji", która odbyła się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.
2020-09-03 11:15:39
miniaturka

#komentarzNiedzielny - Upominaj, ale w cztery oczy

Nie jest łatwo nosić cudze ciężary. Jednak chrześcijaństwo to nie jest tylko troska o własne zbawienie, ale także trud odpowiedzialności, która łączy się z wymagającą miłością bliźniego.
2020-09-03 12:10:15
miniaturka

Przeczytaj, ta rozmowa Cię uBOGAci

Książka "Rozmowy uBOGAcające" zrodziła się z pytań, które trapią wszystkich i z odpowiedzi udzielanych na podstawie własnego doświadczenia przez ludzi zaangażowanych w wielu przestrzeniach życia Kościoła i społeczeństwa. Książka ukazała się nakładem Marianum Media a dochód z jej sprzedaży wspiera misje marianów. Poniżej zamieszczamy jej fragment.