Co zrobić, gdy mamy objawy koronawirusa?

Liczba osób zakażonych koronawirusem nie maleje. Każdy z nas jest narażony na kontakt z osobą zakażoną, a więc także na zarażenie się. Co zrobić, kiedy zobaczymy u siebie objawy zakażenia?

Do objawów koronawirusa należą: wysoka gorączka, kaszel, duszności, kłopoty z oddychaniem, ale także utrata węchu i smaku, bóle mięśni i głowy, wysypka, biegunka. 

Jeżeli zauważymy u siebie objawy, pierwszym krokiem jest kontakt telefoniczny z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Za pośrednictwem teleporady może on zlecić wykonanie testu.

Jeżeli lekarz POZ zleci wykonanie testu, pobranie wymazu do wykonania testu następuje w mobilnym punkcie pobrań lub w domu pacjenta.

Jeśli jesteśmy samodzielni, udajemy się do punktu badań. Lista punktów dostępna jest na stronie: https://www.pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran.

Należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i podać nr PESEL. Na miejscu nie wysiada się z auta. Wymaz z nosogardzieli jest pobrany przez otwarte okno samochodu. Test jest bezpłatny. Ponadto Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby min. 2 godziny przed badaniem nie jeść, nie pić, nie żuć gumy, nie płukać jamy ustnej i nosa, nie myć zębów, nie przyjmować leków, nie palić papierosów.

Jeśli nie jesteśmy samodzielni, lekarz POZ skontaktuje się telefonicznie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (WSSE) i przekaże informacje o konieczności wykonania testu. WSSE wystawi zlecenie testu i wyśle karetkę „wymazówkę” do domu pacjenta.

Informację o wyniku testu znajdujemy w Internetowym Koncie Pacjenta. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, lekarz rodzinny informuje o wyniku i o konieczności udania się do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego. W szpitalu podejmowane są decyzje o: przyjęciu do szpitala, rozpoczęciu izolacji w izolatorium (w izolatoriach mają przebywać m.in. osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu, aby nie narażać na zakażenie koronawirusem najbliższych) lub rozpoczęciu izolacji domowej.

Jeśli mamy objawy infekcji, ale lekarz nie stwierdzi objawów kwalifikujących do skierowania na badanie w kierunku SARS-COV-2, wtedy umawia następną teleporadę w ciągu 3-5 dni od pierwszej wizyty.

Jeżeli objawy są silne i nasz stan jest ciężki, należy zadzwonić na pogotowie i uprzedzić, że podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem (112 lub 999).

Jeśli mieliśmy kontakt z osobą zakażoną, powinniśmy jak najszybciej powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną (22 25 00 115) i dla bezepiczeńśtwa unikać kontaktu z innymi ludźmi.

Źródło: pacjent.gov.pl, gov.pl, Ministerstwo Zdrowia

« 1 »

reklama

reklama

reklama