Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-20 14:36
AC / gdevents.pl

Co za gra! Interaktywny pokój zagadek... Nowoczesna gra o św. Stanisławie Kostce

Muzealne poszukiwania zaginionych relikwii? Brzmi ciekawie. Co to? To nowa gra "Droga do świętości", którą stworzyła Agencja GD Events.

Autor/źródło: Wikimedia Commons, Jastrow, licencja: Jak album

Agencja GD Events, specjalizująca się w organizowaniu wydarzeń opartych na mechanizmach gier, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości stworzyła dla Muzeum Historycznego w Przasnyszu unikalny w skali kraju projekt „Droga do świętości” – nowoczesną grę, mającą na celu przypomnienie postaci św. Stanisława Kostki.

Twórcy potraktowali tematykę religijną w niekonwencjonalny sposób, przybliżając graczom żywot świętego w formie interaktywnego pokoju zagadek.

Ta swoista lekcja historii została pomyślana dla uczniów powyżej 12. roku życia. Postać Stanisława Kostki od wieków żywa jest w pamięci mieszkańców północnego Mazowsza, bowiem święty pochodził właśnie z tego regionu. Ten fakt stanowi też punkt wyjścia dla pomysłodawców escape roomu. Z poszanowaniem tradycji wykorzystano hagiograficzne zapisy, a dzięki rozwiązaniom multimedialnym udało się w ciekawy i przystępny dla młodzieży sposób zaprezentować tło historyczne, kulturowe oraz poszczególne epizody z życia Stanisława Kostki wraz z towarzyszącymi mu legendami.

Gra jest dostępna w dwóch wersjach: stacjonarnej – w specjalnie przygotowanym i urządzonym pomieszczeniu w Muzeum Historycznym w Przasnyszu oraz mobilnej – przystosowanej do prezentacji w dowolnym miejscu. W związku ze specyfiką formatu, każdy z wariantów opiera się na innych wydarzeniach z życia świętego. Opracowany przez specjalistów z GD Events pokój zagadek pozwala graczom wykazać się umiejętnością szybkiego myślenia, spostrzegawczością, zdolnością kojarzenia faktów oraz sprawnością manualną. Aby wprowadzić nastrój niesamowitości, wykorzystane zostały różnorodne techniki wiodące do rozwiązania zagadek, odgadywania tajnych kodów, wskazówek i odnajdywania ukrytych kluczy: interaktywne czujniki, zmienne oświetlenie czy efekty dźwiękowe. Aby gra miała dodatkowy walor edukacyjny, twórcy przewidzieli korzystanie z materiałów graficznych oraz map.

Trzydziestominutowa gra ma charakter kameralny, przewidziana jest na 2-4 graczy. Wspomniany escape room został wymyślony na potrzeby muzeum w Przasnyszu w ramach projektu „Patriotyzm Jutra”. Wzbogaca uczestników nie tylko o wiedzę dotyczącą bohatera gry, jego życia, objawień, lecz również przybliża epokę, w której żył św. Stanisław Kostka, dziś odległą i tajemniczą.

„Droga do świętości” to ciesząca się dużym zainteresowaniem inicjatywa pomocna w integracji lokalnej społeczności. Gra może być użyta w dowolnym miejscu: w szkole, domu kultury, świetlicy, na pikniku. Może towarzyszyć innym wydarzeniom, jako uzupełnienie większego eventu. Niekonwencjonalna prezentacja tematyki religijnej stanowi też ciekawą propozycję w okresie rekolekcyjnym.

O twórcach:

Przeszło dziesięcioletnie doświadczenie w organizacji eventów oraz zaufanie jakim obdarzyły GD Events największe i najbardziej innowacyjne polskie organizacje oraz firmy sprawia, że każdy przygotowywany przez agencję projekt jest dopracowany na najwyższym poziomie – zarówno pod względem merytorycznym jak i w samej realizacji. Zespół GD Events tworzy gry według wytycznych zamawiającego a także modyfikuje i dostosowuje istniejące realizacje do indywidualnych potrzeb.

Strona twórców: gdevents.pl oraz ich profil na Facebooku: fb.com/gdevents.agencja.

źródło: Eliza Wolska, gdevents.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy