Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-16 08:36
AC / Paweł Pasierbek SJ

Co daje wzrost Kościołowi? Światowość? Nie! Ważne słowa Franciszka

Papież Franciszek swoją refleksję osnuł wokół fragmentu Ewangelii św. Łukasza (17, 20-25), w którym Jezus mówi o nadejściu Królestwa Bożego.

Autor/źródło: Marek Koj, licencja: CC BY

Kościół wzrasta w ciszy, dzięki modlitwie i przyciąganiu Ducha Świętego, w nim wszyscy się kochają, a nie naskakują na siebie – mówił Papież w homilii na wczorajszej Mszy w Domu św. Marty. Swą refleksję osnuł wokół fragmentu Ewangelii św. Łukasza (17, 20-25), w którym Jezus mówi o nadejściu Królestwa Bożego.

Franciszek podkreślił, że Kościół objawia się poprzez Eucharystię i dzięki dobrym uczynkom, nawet jeżeli nie jest o nich głośno. Jego temperament jest bowiem spokojny, przynosi owoce bez rozgłosu, bez ogłaszania tego całemu światu. Królestwo Boże nie jest „widowiskowe”, wzrasta po cichu – przypomniał Papież.

- Pan wytłumaczył nam, jak wzrasta Kościół przypowieścią o siewcy. On sieje i ziarno wzrasta dniem i nocą... – Bóg daje wzrost – a potem widzi się owoce – mówił Papież. – Ale ważną rzeczą po pierwsze jest to, że Kościół wzrasta w ciszy, w ukryciu, i to jest kościelny styl. A w jaki sposób Kościół się nam ukazuje? Poprzez owoce, które przynoszą dobre uczynki, aby ludzie widzieli i chwalili Ojca, który jest w niebie – mówi Jezus – oraz dzięki celebracji – w uwielbieniu i ofierze Pana – to znaczy w Eucharystii. Tak Kościół się objawia: w Eucharystii i w dobrych uczynkach.

Kościół wzrasta także dzięki świadectwu, modlitwie i przyciąganiu Ducha Świętego, który jest w jego wnętrzu, a nie przez jakieś akcje – zaznaczył Papież. Dodał, że one oczywiście pomagają, ale właściwy wzrost Kościoła, ten, który przynosi owoce, odbywa się w ciszy, w ukryciu dzięki dobrym uczynkom i celebracji Paschy Chrystusa.

- Kościół wzrasta także dzięki świadectwu, modlitwie i przyciąganiu Ducha Świętego, który jest w jego wnętrzu, a nie przez jakieś akcje – zaznaczył Papież. Dodał, że one oczywiście pomagają, ale właściwy wzrost Kościoła, ten, który przynosi owoce, odbywa się w ciszy, w ukryciu dzięki dobrym uczynkom i celebracji Paschy Chrystusa.

Franciszek przypomniał, że także Jezus był kuszony pokusą widowiskowości, światowości, chęci zaistnienia. „Dlaczego potrzebował tak wiele czasu, aby zbawić człowieka? Uczyń cud. Rzuć się ze świątyni, a wszyscy przyjdą, zobaczą i uwierzą w Ciebie” – pytał Franciszek. Wskazał, że Chrystus wybrał drogę „przepowiadania, modlitwy i dobrych uczynków, drogę krzyża i cierpienia”.

- Krzyż i cierpienie. Kościół wzrasta także dzięki krwi męczenników, kobiet i mężczyzn, którzy oddają swoje życie. Dziś jest ich tak wielu – podkreślił Papież. – Dziwne jest, że o tym się nie mówi. Świat to ukrywa. Duch świata bowiem nie toleruje męczeństwa, ukrywa je.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-15 18:07:22
miniaturka

Bp Miziński: Przekaz musi być precyzyjny i zrozumiały

„Rola rzecznika jest bardzo ważna, szczególnie w świecie, w którym jesteśmy zalewani informacjami. Dlatego przekaz musi być precyzyjny i zrozumiały” – powiedział bp Artur G. Miziński do rzeczników diecezjalnych.
2018-11-15 18:37:42
miniaturka

Opracowanie nt. nadużyć wobec małoletnich - w I połowie przyszłego roku

Dane dotyczące przypadków nadużyć seksualnych duchownych wobec osób małoletnich powinny zostać zebrane do końca listopada. Zaś opracowanie statystyczne tych danych ma powstać w I połowie przyszłego roku. - mówił o. Adam Żak SJ.
2018-11-16 08:10:02
miniaturka

Bp Marcuzzo: przemoc w Strefie Gazy chcianą codziennością

Proces pokojowy w Strefie Gazy praktycznie nie istnieje. Przemoc jest tam chcianą codziennością, a rozejm czasem grzebania ofiar i przygotowywania kolejnych walk.
2018-11-16 09:05:50
miniaturka

Mnożenie praw grozi zniszczeniem idei samego prawa

Dawno dwaj papieże nie zabierali głosu w tej samej sprawie. Franciszek i Benedykt XVI stwierdzili, że mnożenie praw grozi zniszczeniem idei samego prawa.
2018-11-16 09:23:33
miniaturka

Dziergasz? Zrób szalik z dobroci... dla ubogich!

Szaliki nie mają być zakupione, ale wydziergane. To ma być prezent od serca dla ubogich. Potrzeba 500 szalików.
2018-11-16 09:48:32
miniaturka

MetoBank przeciwdziałaniem przyczynom przestępczości

Jest to pierwszy w Polsce bank metod profilaktycznych - zbiór narzędzi do podejmowania działań na rzecz przeciwdziałania przyczynom przestępczości.