Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-13 17:30
ek / KAI

Cieszyn: w niedzielę transmisja w Telewizji TVP Polonia z sanktuarium

Bezpośrednią transmisję Mszy św. z parafialnego kościoła św. Marii Magdaleny przeprowadzi w najbliższą niedzielę, 14 lipca 2019 r., Telewizja TVP Polonia.

Autor/źródło: Hons084 / Wikimedia Commons / licencja CC BY-SA 3.0 pl

Transmisja dostępna będzie: tutaj.

Cieszyńskie sanktuarium przy pl. Dominikańskim zostało wybrane do tego celu nieprzypadkowo. Będzie to m.in. okazja, by przypomnieć, że rok 2019 został ogłoszony w województwie śląskim, Rokiem św. Melchiora Grodzieckiego – jezuity z XVII wieku urodzonego w Cieszynie.

W cieszyńskiej świątyni znajduje się kaplica św. Melchiora Grodzieckiego, z obrazem pędzla Jana Wałacha, przedstawiającym męczennika stojącego nad Olzą. Kaplica została poświęcona św. Melchiorowi po jego beatyfikacji w 1905 roku, za pontyfikatu papieża Piusa X. W 1995 roku odbyły się uroczystości dziękczynne za kanonizację św. Melchiora Grodzieckiego z udziałem Episkopatu Polski. Owocem tych uroczystości jest całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w cieszyńskim kościele.

Proboszcz cieszyńskiej parafii św. Marii Magdaleny ks. Jacek Gracz, który będzie przewodniczył niedzielnej Mszy św., zaznaczył, że transmisja z cieszyńskiej świątyni będzie okazją dla wielu naszych rodaków, aby przeżywać Mszę św. z rodzimą wspólnotą parafialną, a dla wielu cieszynian do modlitwy w parafialnym kościele. Kapłan zachęcił do udziału w tej Eucharystii, a telewidzów do oglądania transmisji.

Według dokumentów Kościoła, radiowe, telewizyjne i internetowe transmisje nabożeństw przeznaczone są głównie dla osób starszych i chorych, a ich wysłuchanie nie czyni zadość obowiązkowi uczestnictwa we Mszy św.

Wybudowany w XIII w. kościół pw. św. Marii Magdaleny powstał staraniem książąt cieszyńskich. Posługiwali w nim początkowo dominikanie i nosił tytuł Najświętszej Maryi Panny. W czasie Reformacji przeszedł w ręce ewangelików (1544-1611), a zakonnicy udali się do Oświęcimia. W 1611 roku wrócili z powrotem, lecz klasztor nigdy nie doszedł do dawnej świetności. 

Po pożarze miasta w 1789 roku dominikanie na zawsze opuścili Cieszyn, a ich kościół stał się jedynym wtedy kościołem parafialnym w mieście. Poprzez odbudowę i dobudowanie wieży gotycka świątynia nabrała cech barokowych. W tym stylu utrzymany jest do dzisiaj jego wystrój.

Ołtarz główny z 1794 roku został wykonany przez morawskiego artystę Andrzeja Kaspra Schweigla z Brna, a ufundowany przez księcia Alberta. Obraz w tymże ołtarzu namalowany został w Wenecji w 1858 roku. 

Barokowo – klasycystyczna ambona i nastawa chrzcielnicy z 1792 roku wyszły z pracowni Franciszka Schuberta z Opawy. Przy balaskach, w ścianie, znajduje się gotycki nagrobek księcia Kazimierza I (+1358) lub Przemysława I (+1404), wykonany przez nieznanego rzeźbiarza, związanego ze słynnym warsztatem Piotra Parela w Pradze. W południowej nawie bocznej znajduje się płyta nagrobna Mikołaja Ruckiego, kasztelana cieszyńskiego (1664 r.). 

rk / Cieszyn

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy