Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-09 18:58
S. Zielińska / KAI

Cieszyn: reżyserka teatralna, s. Jadwiga Wyrozumska – „Zasłużona dla Kultury Polskiej”

Elżbietance, s. Jadwidze Urszuli Wyrozumskiej, kierującej od lat Zespołem Teatralnym w Cieszynie, przyznano odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – za tworzenie, upowszechnianie i ochronę polskiej kultury.

Cieszyn. Teatr im. Adama Mickiewicza
Autor/źródło: Hons084 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl

Zespół Teatralny w Cieszynie każdego roku wystawia na scenie miejscowego teatru jasełka i sztuki pasyjne. 

Wyróżnienie przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek burmistrza Cieszyna.

W uzasadnieniu wniosku o nadanie odznaczenia można przeczytać, że siostra Jadwiga od ponad 40 lat działa jako animatorka życia kulturalnego i religijnego, skupiającego się wokół parafii św. Elżbiety w Cieszynie i regionie.

Siostra była organizatorką prestiżowego wydarzenia Europassion 2016, jakie odbyło się w Cieszynie rok temu z udziałem zespołów teatralnych z całej Europy. W 2000 roku Zespół Teatralny pod kierownictwem s. Jadwigi został włączony do Europejskiej Wspólnoty Misterium Męki Pańskiej, gromadzącej elitarne zespoły, spotykające się corocznie w innym kraju europejskim.

Urodzona na ziemi kieleckiej związała swoje życie z Cieszynem w 1968 r., podejmując służbę w Zgromadzeniu Sióstr Elżbietanek. W 1975 r. oprócz pracy w szpitalu, posługi zakonnej i edukacji muzycznej siostra Jadwiga zaangażowała się w pracę z dziećmi i młodzieżą, prowadząc scholę w parafii św. Elżbiety. Tutaj w 1978 r. rozpoczęła się jej przygoda z teatrem amatorskim. W sumie przygotowała ponad 400 spektakli, które obejrzało dotąd ponad 260 tys. widzów.

S. Jadwiga Wyrozumska jest reżyserką i pomysłodawczynią „Jasełek tradycyjnych” w Cieszynie. Zespół Teatralny cieszyńskiej parafii św. Elżbiety wystawia swoją inscenizowaną opowieść o narodzeniu Jezusa od wielu lat. Od 1990 roku jasełka, w których bierze udział około 150 aktorów amatorów w różnym wieku, oglądać można w cieszyńskim teatrze.

Zdaniem s. Jadwigi, byłej pielęgniarki, wspólne dzieło teatralne powstawało dzięki natchnieniu Ducha Świętego, a autentyczność tego przedstawienia i jego popularność opierają się na prawdzie przekazywanej przez samych grających. - Oni to muszą czuć w sobie. Od nich żąda się nie tylko dania świadectwa na scenie, lecz także, bycia świadkami Chrystusa na co dzień w życiu, pracy – powiedziała zakonnica rozmowie z KAI.

Przygoda teatralna s. Jadwigi rozpoczęła się jeszcze w okresie postulatu. W 1974 r. wspólnie z dziewczęcą scholą zrealizowała sztukę o Bernadettcie Soubirous, a następnie o Genowefie. Wkrótce wystawiono także inscenizowaną drogę krzyżową. Wyreżyserowała, grane do dziś, Misterium Męki Pańskiej, a w 1987 „Gościa oczekiwanego” Zofii Kossak-Szczuckiej. Zrealizowała specjalny program poświęcony Janowi Pawłowi II.

S. Jadwiga otrzymała II nagrodę na festiwalu filmów w Niepokalanowie za sztukę „Gość Oczekiwany”. Jest laureatką medalu bielsko-żywieckiej Akcji Katolickiej „Pro Consecratione mundi”. Przyznano jej „Laur Srebrnej Cieszynianki” oraz „Order Świętego Stanisława”.

Zakonnica odbierze honorowe odznaczenie ministerialne 16 listopada br. w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie podczas spektaklu w wykonaniu Zespołu Teatralnego przy parafii św. Elżbiety w Cieszynie – „Gość Oczekiwany”.

rk / Cieszyn


Zdjęcie: Teatr w Cieszynie, autor: Hons084 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-09 16:01:51
miniaturka
play

Kraków: wykład abp. Jędraszewskiego „Veritatis splendor wobec post-prawdy"

We wtorek 7 listopada, abp Marek Jędraszewski wygłosił wykład podczas sesji naukowej „Veritatis splendor wobec post-prawdy". Sesja była częścią odbywających się w Krakowie XII Dni Jana Pawła II.
2017-11-09 18:11:07
miniaturka

Papież u św. Marty: dbajmy o Kościół

Kościół trzeba budować, dbać o niego i oczyszczać go – mówił Papież na porannej Eucharystii w swej watykańskiej rezydencji.
2017-11-09 18:38:25
miniaturka

Kard. Müller dementuje otwarcie na Komunię dla rozwiedzionych

W sprawie Komunii dla rozwiedzionych w nowych związkach nie może być żadnych wyjątków – potwierdza kard. Gerhard Müller, do niedawna prefekt Kongregacji Nauki Wiary.
2017-11-10 07:35:56
miniaturka

Niemcy: episkopat gotowy do Synodu o młodzieży

Niemieccy biskupi przedstawili stan duszpasterstwa młodzieżowego w Niemczech i przesłali do Watykanu list, w którym podsumowują wyniki przedsynodalnej ankiety wypełnionej przez młodych z 27 diecezji.
2017-11-10 08:11:30
miniaturka

Madryt: uroczystości ku czci Matki Bożej Almudena

W Madrycie trwają uroczystości patronalne Matki Bożej Almudena, pod której wezwaniem jest tamtejsza katedra. W tym roku przebiegają one pod hasłem „Maryja, przyczyna naszej radości”.
2017-11-10 08:36:00
miniaturka

Papież wprowadza zakaz sprzedaży papierosów w Watykanie

Papież wypowiada wojnę palaczom w Watykanie. Już od 2002 r. obowiązuje tu zakaz palenia w pomieszczeniach publicznych. Teraz Papież Franciszek zakazał od 2018 r. sprzedawania w Watykanie papierosów.