Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-11-09 18:58
S. Zielińska / KAI

Cieszyn: reżyserka teatralna, s. Jadwiga Wyrozumska – „Zasłużona dla Kultury Polskiej”

Elżbietance, s. Jadwidze Urszuli Wyrozumskiej, kierującej od lat Zespołem Teatralnym w Cieszynie, przyznano odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – za tworzenie, upowszechnianie i ochronę polskiej kultury.

Cieszyn. Teatr im. Adama Mickiewicza
Autor/źródło: Hons084 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl

Zespół Teatralny w Cieszynie każdego roku wystawia na scenie miejscowego teatru jasełka i sztuki pasyjne. 

Wyróżnienie przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek burmistrza Cieszyna.

W uzasadnieniu wniosku o nadanie odznaczenia można przeczytać, że siostra Jadwiga od ponad 40 lat działa jako animatorka życia kulturalnego i religijnego, skupiającego się wokół parafii św. Elżbiety w Cieszynie i regionie.

Siostra była organizatorką prestiżowego wydarzenia Europassion 2016, jakie odbyło się w Cieszynie rok temu z udziałem zespołów teatralnych z całej Europy. W 2000 roku Zespół Teatralny pod kierownictwem s. Jadwigi został włączony do Europejskiej Wspólnoty Misterium Męki Pańskiej, gromadzącej elitarne zespoły, spotykające się corocznie w innym kraju europejskim.

Urodzona na ziemi kieleckiej związała swoje życie z Cieszynem w 1968 r., podejmując służbę w Zgromadzeniu Sióstr Elżbietanek. W 1975 r. oprócz pracy w szpitalu, posługi zakonnej i edukacji muzycznej siostra Jadwiga zaangażowała się w pracę z dziećmi i młodzieżą, prowadząc scholę w parafii św. Elżbiety. Tutaj w 1978 r. rozpoczęła się jej przygoda z teatrem amatorskim. W sumie przygotowała ponad 400 spektakli, które obejrzało dotąd ponad 260 tys. widzów.

S. Jadwiga Wyrozumska jest reżyserką i pomysłodawczynią „Jasełek tradycyjnych” w Cieszynie. Zespół Teatralny cieszyńskiej parafii św. Elżbiety wystawia swoją inscenizowaną opowieść o narodzeniu Jezusa od wielu lat. Od 1990 roku jasełka, w których bierze udział około 150 aktorów amatorów w różnym wieku, oglądać można w cieszyńskim teatrze.

Zdaniem s. Jadwigi, byłej pielęgniarki, wspólne dzieło teatralne powstawało dzięki natchnieniu Ducha Świętego, a autentyczność tego przedstawienia i jego popularność opierają się na prawdzie przekazywanej przez samych grających. - Oni to muszą czuć w sobie. Od nich żąda się nie tylko dania świadectwa na scenie, lecz także, bycia świadkami Chrystusa na co dzień w życiu, pracy – powiedziała zakonnica rozmowie z KAI.

Przygoda teatralna s. Jadwigi rozpoczęła się jeszcze w okresie postulatu. W 1974 r. wspólnie z dziewczęcą scholą zrealizowała sztukę o Bernadettcie Soubirous, a następnie o Genowefie. Wkrótce wystawiono także inscenizowaną drogę krzyżową. Wyreżyserowała, grane do dziś, Misterium Męki Pańskiej, a w 1987 „Gościa oczekiwanego” Zofii Kossak-Szczuckiej. Zrealizowała specjalny program poświęcony Janowi Pawłowi II.

S. Jadwiga otrzymała II nagrodę na festiwalu filmów w Niepokalanowie za sztukę „Gość Oczekiwany”. Jest laureatką medalu bielsko-żywieckiej Akcji Katolickiej „Pro Consecratione mundi”. Przyznano jej „Laur Srebrnej Cieszynianki” oraz „Order Świętego Stanisława”.

Zakonnica odbierze honorowe odznaczenie ministerialne 16 listopada br. w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie podczas spektaklu w wykonaniu Zespołu Teatralnego przy parafii św. Elżbiety w Cieszynie – „Gość Oczekiwany”.

rk / Cieszyn


Zdjęcie: Teatr w Cieszynie, autor: Hons084 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl


Podziel się tym materiałem z innymi: