Chrześcijaństwo było i jest czynnikiem narodowej jedności

W czasie obchodów 200. rocznicy odzyskania niepodległości, niektóre kraje Ameryki Łacińskiej podważają wartość hiszpańskiego dziedzictwa. „Hispanidad” przekonuje, że niesłusznie.

28 lipca tego roku Peru obchodziło 200. rocznicę uzyskania niepodległości. Jednocześnie rośnie liczba głosów krytykujących hiszpańskie dziedzictwo zarówno Peru, jak i innych krajów Ameryki Łacińskiej.

José Antonio Eguren, peruwiański arcybiskup Piura i Tumbes, wygłosił niedawno homilię, w której wskazał na dwa filary peruwiańskiej kultury: mestizaje (metysów) oraz wiarę chrześcijańską. Oba stanowią element odziedziczony po Hiszpanach.

„Emancypacja narodu była wymierzona przeciwko dominacji hiszpańskiej, a nie przeciwko wartościom, które Hiszpania przyniosła do Nowego Świata, a które zostały włączone w środowisko amerykańskie i przekształcone we własne kategorie. Nie uznać tego, to popaść w uproszczenia radykalnego, zideologizowanego indygenizmu, który podsyca konfrontacje i walki społeczne, a zamiast jednoczyć i integrować, dezintegruje i rozdziela” – powiedział arcybiskup.

Eguren podkreślił, jak istotne w zrozumieniu tożsamości peruwiańskiej jest chrześcijaństwo. „W tym procesie miscegenacji, chrześcijaństwo było i jest czynnikiem naszej narodowej jedności. Nasz kraj narodził się w ogniu głoszenia Ewangelii i pomimo problemów współczesności, wiara chrześcijańska i katolicka przypieczętowała duszę Peru, stając się matrycą naszej kultury” – powiedział.

Chrześcijaństwo było i jest czynnikiem narodowej jedności

źródło: www.nowyswiat24.com.pl
« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama