Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-25 09:17
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Chrześcijańskie Aleppo powraca do życia

Chrześcijanie w Syrii czerpią siłę z wszystkich, nawet małych znaków nadziei. Jednym z nich była rekonsekracja melchickiej katedry w Aleppo, którą odbudowano po wojennych zniszczeniach i ponownie oddano do użytku wiernych.

Aleppo
Autor/źródło: pixabay, Iyad, CC0

 Zwraca na to uwagę chaldejski biskup tego miasta a zarazem dyrektor syryjskiej Caritas.

Bp Antoine Audo przypomina, że w wielu Kościołach wschodnich trwa Wielki Tydzień. Na jego progu w ubiegły poniedziałek prawosławni w Aleppo wspominali swych dwóch biskupów, którzy zostali porwani dokładnie przed 6 laty i do dziś nie ma o nich żadnych wieści. Modlitwa w ich intencji, z udziałem grecko-prawosławnego patriarchy Yohanny Yaziji, a zarazem rodzonego brata jednego z uprowadzonych biskupów, była silnym doświadczeniem jedności dla wszystkich chrześcijan – podkreśla bp Audo. Zauważa on, że na czas Wielkiego Tygodnia chrześcijańskie Aleppo ponownie powraca do życia.

Bp Audo: kościoły znów są pełne

    “Jest w tym pewien paradoks. Pomimo wszystkich trudności i drastycznego ubytku wiernych wszystkie kościoły są pełne ludzi. Widzieliśmy to zwłaszcza w Niedzielę Palmową. W całym Aleppo odbywały się procesje wokół kościołów – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Audo. – Podobne poruszenie ma również miejsce w Wielki Piątek, kiedy wszyscy chrześcijanie po liturgii w swej wspólnocie nawiedzają następnie wszystkie kościoły w Aleppo. Całe miasto, a szczególnie dzielnica chrześcijańska staje się jedną wielką pielgrzymką. Wierni nawiedzają świątynie, modlą się w ciszy, spowiadają, składają ofiary dla ubogich. Jest to piękna i głęboka tradycja, naznaczona jednością, modlitwą i ciszą. Pozostaje ona żywa pomimo trudności, kryzysu gospodarczego i wojny, która jeszcze się nie skończyła.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-24 15:19:58
miniaturka

Najbliższa niedziela: Marsz dla Życia w Szczecinie

Już w najbliższą niedzielę 28 kwietnia XVII szczeciński Marsz dla Życia wyruszy o godzinie 15:00 z Jasnych Błoni, pod hasłem: „Miłość większa niż…”.
2019-04-25 07:57:36
miniaturka

Papież do Polaków: bądźcie świadkami Zmartwychwstałego

Do świadectwa wiary, które budzi serca wątpiących wezwał Papież Polaków obecnych na audiencji ogólnej. Przypomniał, że rezurekcyjne bicie dzwonów wskazuje na Chrystusa zmartwychwstałego, obecnego wśród nas.
2019-04-25 08:37:14
miniaturka

Sri Lanka: pogrzeby ofiar, prezydent obiecuje odbudowę kościołów

Na Sri Lance odbywają się pogrzeby kolejnych ofiar krwawych zamachów, do których doszło w Niedzielę Wielkanocną. Tymczasem aż do 359 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar serii ataków na kościoły i hotele. 45 z nich to dzieci.
2019-04-25 10:01:46
miniaturka

Bp Stojanov: w Macedonii Płn. Papież zobaczy peryferie Europy

Od samego początku swego pontyfikatu Franciszek chce odwiedzać Kościoły na peryferiach.
2019-04-25 10:23:14
miniaturka

Nigeria: samochód rozjechał modlące się dzieci

Dziesięć osób nie żyje, a trzydzieści zostało rannych po tym, jak mężczyzna świadomie wjechał w dziecięcą procesję wielkanocną w Gombe w północno-wschodniej Nigerii.
2019-04-25 10:41:29
miniaturka

Pogłębia się kryzys humanitarny w Jemenie

W Jemenie istnieje poważne zagrożenie wybuchu epidemii cholery. Codziennie ok. tysiąca dzieci zaraża się tą chorobą. Przyczynia się do tego brak czystej wody i wynikający z tego brak należytej higieny.