Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-08 09:25
Anna Bajon / Krzysztof Ołdakowski SJ

Chrześcijanie w Iraku powinni być obywatelami na równych prawach

Dokładnie 5 lat temu ponad 120 tys. chrześcijan z Równiny Niniwy zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w wyniku ataków ze strony tzw. Państwa Islamskiego. Wojsko irackie odzyskało te tereny na przełomie 2016 i 2017 roku.

Autor/źródło: Janusz Migura, licencja: CC BY

Podczas trzech lat wygnania duża część ludzi znalazła schronienie w irackim Kurdystanie, ale tysiące rodzin zdecydowało się opuścić kraj dramatycznie obniżając liczbę chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Przed wojną rozpoczętą w 2003 roku w Iraku żyło przynajmniej 1,4 mln chrześcijan. Dzisiaj pozostało ich mniej niż 250 tys.

Dzięki wsparciu stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w potrzebie” i niektórym krajom zachodnim na Równinie Niniwy trwa odbudowa wiosek chrześcijańskich. W tej chwili ponad 46 proc. rodzin powróciło do swoich miejsc zamieszkania. Daje to liczbę ponad 41 tys. osób. Odbudowa posuwa się naprzód, ale ważne pozostaje zabezpieczenie egzystencji tych ludzi. Mówi ks. Thabit Mekko, kapłan z miejscowości Karamles.

O. Thabit – chrześcijanie oczekują na konkrety

    “Oczekujemy na rozwiązanie problemu naszego obywatelstwa. Chcemy Iraku, w którym wszyscy będą równi, będą obywatelami z tymi samymi prawami, gdzie nie będzie obywateli drugiej kategorii. Trzeba także rozwiązać problemy związane z pracą oraz strzec tych miejscowości przed planami przekształceń demograficznych – apeluje w wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. Mekko. - Wspólnota międzynarodowa, rządy, Kościoły stoją po naszej stronie, ale musimy pójść naprzód w tej pracy, aby umocnić te wspólnoty, aby znaleźć pracę dla tych ludzi, a przede wszystkim wywierać presję na rząd iracki i pomóc mu zrozumieć, że chrześcijanie nie potrzebują dowartościowania jedynie poprzez słowa, ale poprzez fakty. Trzeba uczynić dla nich coś konkretnego.”Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-08-08 07:04:15
miniaturka

W mikstackim sanktuarium rozpoczęła się nowenna przed wielkim odpustem

Do całkowitego zanurzenia się w Bogu zachęcał wiernych zebranych w Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie ks. Sebastian Łagódka.
2019-08-08 07:44:18
miniaturka

Abp Gądecki o LGBT+: szacunek do osób nie może prowadzić do akceptacji ideologii

Szacunek dla konkretnych osób nie może jednak prowadzić do akceptacji ideologii, która stawia sobie za cel przeprowadzenie rewolucji w zakresie społecznych obyczajów i międzyosobowych relacji.
2019-08-08 08:30:00
miniaturka

Papież do Polaków: nie zaniedbujcie modlitwy, Mszy, relacji

W słowie skierowanym do polskich pielgrzymów Papież odniósł się do przeżywanego czasu wakacji, które są doskonałą okazją do ożywienia więzi z Bogiem i ludźmi.
2019-08-08 09:54:03
miniaturka

Mszana Dolna: zakonnica odznaczona za ratowanie Żydów

W Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość wręczenia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski s. Ludwice Bednarek ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Zakonnica podczas II wojny światowej posługiwała w domu dziecka we Lwowie.
2019-08-08 10:49:17
miniaturka

Rep. Środkowoafrykańska: pragniemy odbudować człowieka i rodzinę

Misjonarze posługujący w Republice Środkowoafrykańskiej pracują nad odbudową zniszczonego w czasie działań wojennych Kościoła w ich kraju.
2019-08-08 11:05:10
miniaturka

Hiszpania: kobiety coraz mniej chcą być matkami

Hiszpania jest krajem, w którym kobiety najpóźniej mają pierwsze dziecko w całej Unii Europejskiej. 60 procent rodzi po raz pierwszy między 30 a 39 rokiem życia. Blisko 9 procent kobiet ma ponad 40 lat - wynika z danych za rok 2017, które opublikował Eurostat.