Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-12 08:15
MG / Marek Krzysztofiak SJ – vaticannews.va

Chrześcijanie w Indiach protestują przeciw przemocy na tle religijnym

Chrześcijańscy liderzy w stanie Uttarakhand w północnych Indiach zorganizowali strajk przeciw grupie 200 terrorystów, którzy zaatakowali i ranili wiernych w kościele w Roorkee, w dystrykcie Haridwar.

Autor/źródło: vaticannews.va

 „Żądamy surowych działań przeciwko sprawcom i ochrony policyjnej dla nas” – powiedziała Prio Sadhana Lanse, przewodnicząca Kościoła.


Przed tygodniem, gdy chrześcijanie rozpoczęli niedzielną modlitwę, tłum zaatakował zgromadzenie, wykrzykując hasła przeciw rzekomym próbom nawracania hinduistów. Napastnicy zostali zidentyfikowani jako członkowie trzech partii prohinduskich. Atak opisała liderka wspólnoty: mężczyźni uzbrojeni w żelazne pręty zniszczyli meble, instrumenty muzyczne i obrazy wewnątrz kościoła. Trzy kobiety doznały poważnych obrażeń i musiały zostać przewiezione do szpitala.


Policja podjęła działania, by sprawcom postawiono zarzuty, m.in. zamieszek, kradzieży, wtargnięcia na teren prywatny i dobrowolnego wyrządzenia krzywdy, ale jak dotąd nie dokonano żadnych aresztowań. Kościół został objęty ochroną.


Jak powiedział, Titoo Peter z sąsiadującego Kościoła Metodystycznego, chrześcijanie w Roorkee cieszą się dobrymi stosunkami z przedstawicielami innych wyznań i był to pierwszy przypadek ataku na ich zgromadzenie. „Takie przestępstwa zaburzają pokojowe i harmonijne współistnienie wielu wyznań w naszym regionie. Potępiamy ten czyn” – dodał.


Hinduscy nacjonaliści często oskarżają chrześcijan o prozelityzm. Liczba ataków na członków społeczności i ich miejsca kultu wzrasta w całym kraju, zwłaszcza w północnych Indiach. Stan Uttarakhand jest dziewiątym stanem, który uchwalił tzw. ustawę antykonwersyjną.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-10-12 08:40:21
miniaturka

Ad limina drugiej grupy polskich biskupów w rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II

Wczoraj rano Mszą odprawianą przy grobie św. Piotra rozpoczęła się wizyta ad limina Apostolorum drugiej grupy polskich biskupów.
2021-10-12 08:44:44
miniaturka

Pustoszejące seminaria we Włoszech i księża „globtroterzy”

Kościół we Włoszech stara się wypracować nowy plan duszpasterski, który będzie odpowiedzią na coraz bardziej odczuwalny brak kapłanów w tym kraju. Zdarza się, że jeden kapłan sprawować musi posługę duszpasterską w kilkunastu kościołach.
2021-10-12 08:54:22
miniaturka

#MyChurchToo: francuscy katolicy chcą odnowy Kościoła

Świeccy katolicy we Francji zainicjowali akcję, której celem jest odnowa Kościoła w tym kraju. Jest to reakcja na opublikowanie raportu niezależnej komisji, która przedstawiła wstrząsające dane nt. wykorzystywania seksualnego w środowisku kościelnym we Francji.
2021-10-12 09:19:35
miniaturka

Resort nauki: rektorzy odpowiadają za walkę z mobbingiem na uczelniach

Resort edukacji i nauki na bieżąco monitoruje sytuacje na uczelniach pod kątem przejawów dyskryminacji i przemocy, ale to rektorzy odpowiadają za to, by działały one we właściwy sposób - poinformował PAP resort, odnosząc się do raportu NZS na temat mobbingu na uczelniach.
2021-10-12 09:47:01
miniaturka

Relikwie bł. Carla Acutisa są już na Jasnej Górze

W pierwszą rocznicę ogłoszenia Carla Acutisa błogosławionym, jego relikwie trafiły na Jasną Górę. O relikwie Włocha, który zapalał świat modlitwą różańcową, a Internet był dla niego drogą do ewangelizacji, postarał się o. Azariasz.
2021-10-12 09:51:37
miniaturka

Chocim. 400 rocznica wielkiego polskiego triumfu, który uratował Europę

400 lat temu, 9 października 1621 roku, zakończyła się bitwa pod Chocimiem. Było to jedno z najświetniejszych zwycięstw w naszej historii. O znaczeniu bitwy dla losów rywalizacji polsko-tureckiej, ale i dla dziejów Europy opowiada historyk i specjalista tego okresu historii Polski, prof. Wojciech Polak.