Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-28 10:13
Anna Bajon / Beata Zajączkowska

Chrześcijanie Sudanu ostrożnie o porozumieniu pokojowym

Najbliższe miesiące pokażą, czy podpisane porozumienie pokojowe stanie się naprawdę milowym krokiem na drodze budowania pokoju w Sudanie. Wskazuje na to anglikański biskup Chartumu przypominając, że znacznie łatwiej jest prowadzić manifestacje niż mądrze zarządzać krajem.

Autor/źródło: pixabay, smahel, CC0

„Wciąż stąpamy po polu minowym, a pokojowa przyszłość Sudanu i jego dobrobyt są postawione na ostrzu brzytwy” – mówi bp Ezekiel Kondo.

Po miesiącach krwawych starć, jakie przetoczyły się przez Sudan ogromną nadzieję wzbudziło podpisanie porozumienia w sprawie podziału władzy przez sudańskie ugrupowania opozycyjne i rządzącą krajem Tymczasową Radę Wojskową. Została ona utworzona w kwietniu po zamachu stanu, kiedy to po 30 latach rządów obalony został prezydent Omar al-Baszir. W myśl zawartego porozumienia do czasu wyborów przewidzianych na koniec 2022 r. krajem będzie rządzić Suwerenna Rada Sudanu składająca się z sześciu cywili i pięciu generałów, której najpierw przewodniczyć będzie wojskowy, a potem cywil. Wkrótce ma powstać również rząd tymczasowy.

Chrześcijanie z ogromną nadzieją przyjęli fakt, że w skład rady weszła chrześcijańska adwokat Rayaa Nicol Abdel Masih, a w czasie ceremonii podpisania porozumienia modlitwę prowadził nie tylko muzułmański imam, ale i koptyjski kapłan. „Negatywnych skutków trwającej od dziesięcioleci islamizacji nie da się wymazać w jednym momencie, ale jako chrześcijanie mamy nadzieję, że nasze prawa w końcu będą respektowane i zaczniemy być traktowani jako pełnoprawni obywatele” – podkreśla pastor Mata Boutros Komi.

W podobnym tonie wypowiedzieli się katoliccy biskupi Sudanu. Przypomnieli o ogromnych antychrześcijańskich represjach, jakie miały miejsce w tym kraju po odłączeniu się od niego Południa. Przełożyło się to m.in. na zakaz działania chrześcijańskich organizacji pomocowych, które władze oskarżyły o sprzyjanie separatystom. Ten zakaz negatywnie odbił się na losie najuboższych warstw społeczeństwa, które pozostały bez koniecznego wsparcia.

„Liczymy, że podpisane porozumienie zaowocuje prawdziwym pokojem, a także ściślejszą współpracą z Sudanem Południowym. Mieszkańców tych dwóch krajów zdecydowanie więcej łączy niż dzieli ” – podkreśla bp Edward Hiboro Kussala, stojący na czele jednego wspólnego episkopatu łączącego te dwa afrykańskie kraje. Hierarcha wskazuje, że ważnym krokiem w budowaniu demokracji będzie uznanie wolności sumienia, wyznania i kultu dla chrześcijańskiej mniejszości wciąż zamieszkującej muzułmański Sudan. Szacuje się, że wyznawcy Chrystusa stanowią w 40-milionowym społeczeństwie ok. 3 proc. mieszkańców.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-08-28 08:58:39
miniaturka

Trwa rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie

- Odwagi! Nie bójcie się, kogo Pan Bóg powołuje, temu daje łaskę. – mówi ks. Andrzej Tarasiuk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Przyjętych zostało już trzynastu kandydatów, w tym 11vz archidiecezji krakowskiej i 2 z diecezji bielsko-żywieckiej.
2019-08-28 09:40:01
miniaturka

Papież do młodych Paragwajczyków: otwórzcie się na Jezusa

Papież apeluje do młodych Paragwajczyków, aby otworzyli się na Jezusa Chrystusa. Ojciec Święty skierował przesłanie do uczestników krajowego forum młodzieży, które odbyło się w stolicy kraju Asunsion. Odbywało się ono pod hasłem: „Młodzież, Kościół, społeczeństwo”.
2019-08-28 09:46:40
miniaturka

Erytrea: kolejni chrześcijanie w więzieniu

W Erytrei nasilają się prześladowania chrześcijan. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy do więzienia trafiło kolejnych 150 wyznawców Chrystusa. Niemal połowa z nich przetrzymywana jest pod ziemią.
2019-08-28 10:39:16
miniaturka

Włochy: rośnie zapotrzebowanie na urlop w klasztorze

Rośnie popularność turystyki religijnej. Z należących do Kościoła hoteli, schronisk, domów pielgrzyma, akademików oraz klasztorów korzysta rocznie 6 mln osób. Zapotrzebowanie na tego typu wypoczynek stale rośnie. W ostatnich dwóch latach liczba turystów się podwoiła.
2019-08-28 11:11:01
miniaturka

Komunikat Biskupów o ochronie dzieci przed seksualizują i relacjach polsko-ukraińskich

Przyszłość polsko-ukraińskich relacji, ochrona dzieci i młodzieży przed seksualizacją w szkołach, coraz częstsze profanacje obiektów sakralnych i modlitwa o pokój w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – to niektóre z tematów podejmowanych 27 sierpnia na Jasnej Górze.
2019-08-28 11:19:40
miniaturka

Stanowisko Przewodniczącego KEP i Zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Kolejny już raz pragniemy wyrazić naszą szczerą wolę kontynuowania dialogu i pragnienie jeszcze głębszego pojednania między naszymi Kościołami.