Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-17 09:21
AC / Michał Król SJ

Chrześcijanie chcą pozostać w Iraku

Chrześcijanie z Równiny Niniwy nie mają zamiaru opuszczać swojej ziemi. Chcą pozostać na miejscu i być częścią społeczeństwa, wnosząc wkład w jego odbudowę.

Autor/źródło: Wikimedia Commons

Opowiada o tym biskup pomocniczy Westminsteru Paul McAleenan, który niedawno odwiedził północny Irak, aby spotkać się z uchodźcami powracającymi po 4 latach do swoich domów.

Szok i inspiracja – tak przewodniczący komisji ds. migrantów przy Episkopacie Anglii i Walii określa emocje, które towarzyszyły mu podczas pobytu w północnym Iraku. Zwraca on uwagę, że dzięki raportom w mediach, mamy pewną świadomość tego, jak zniszczona została Niniwa. Zaszokowała go jednak skala dewastacji i to, że w praktyce świat nie zdaje sobie z niej sprawy. Bp McAleenan podkreśla też, że inspirujące dla niego było widzieć Kościół znajdujący się w awangardzie pomocy i wsparcia materialnego dla tego bliskowschodniego serca chrześcijaństwa.

W wywiadzie dla portalu Crux brytyjski hierarcha wskazuje, że chrześcijanie są wdzięczni za to, że mogą wracać do odbudowywanych domów. Wciąż żywe są w nich obawy, że koszmar może się powtórzyć. Brak pewności i gwarancji bezpieczeństwa nie zniechęca ich jednak do pracy i pozostania na Równinie Niniwy. Biskup pomocniczy Westminsteru bez wahania potwierdza, że chrześcijanie nie chcą opuszczać Iraku. „To ich kraj, nalegają, by mogli zostać, być częścią społeczeństwa i wnosić wkład w jego rozwój” – mówi bp McAleenan.

Hierarcha zwraca też uwagę, że na miejscu nie ma żadnych cywilnych struktur będących w stanie zapewnić odpowiednią pomoc. Dlatego rolę tę spełnia Kościół, a w szczególności stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Rycerze Kolumba. Trzeba nalegać na rząd w Bagdadzie, aby ustanowił np. federalną policję i armię, która byłaby odpowiedzialna za utrzymywanie ładu w państwie. Jak na razie ta funkcja powierzona jest różnorakim milicjom, które oczywiście kierują się swoją wizją prawa i porządku – mówi bp Paul McAleenan.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-12-16 21:50:18
miniaturka

Bp Janiak: adwentowa radość płynie z czynienia ludziom dobra

- Adwentowa radość płynie z czynienia ludziom dobra. Jest to radość dawania, poświęcenia, służby drugiemu człowiekowi – mówił biskup kaliski Edward Janiak do członków wspólnoty Koinonia Jan Chrzciciel.
2018-12-17 08:12:39
miniaturka

Łotysze jadą do Panamy

Coraz bliżej do kolejnych Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Na spotkanie w Ameryce wybierają się także młodzi Łotysze.
2018-12-17 08:47:58
miniaturka

Bp Hinder: moi wierni wyprosili sobie wizytę Papieża w Emiratach

Katolików nie jest tam mało, bo około miliona na 9 milionów mieszkańców Emiratów Arabskich, wszyscy jednak są zarobkowymi migrantami, którzy nie mają tam w zasadzie żadnych praw.
2018-12-17 09:49:32
miniaturka

Tak, POMAGAM! XV Ogólnopolska Zbiórka Żywności zakończona!

Ponad 27 ton żywności zebrali wolontariusze Caritas Diecezji Siedleckiej podczas ogólnopolskiej akcji zbiórki żywności „Tak, POMAGAM!” na terenie diecezji siedleckiej w dniach 7-8 grudnia 2018r. Zakończona sukcesem akcja połączyła siły wolontariuszy, sklepów i darczyńców.
2018-12-17 10:24:27
miniaturka
play

Święta z Ubogimi 2018

Ponad 400 bezdomnych i ubogich mieszkańców Warszawy, z którymi Wspólnota Sant’Egidio spotyka się przez cały rok na ulicach stolicy 25 grudnia weźmie udział w uroczystym obiedzie bożonarodzeniowym.
2018-12-17 10:53:57
miniaturka

Świeca, która tworzy polską Wigilię

XXV edycja „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” jest już na finiszu.