Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-05 16:08
AC / fonis.pl

„Chrystus zmartwychwstan jest” w języku migowym! Aby do wszystkich dotarła Dobra Nowina

„Osoby niesłyszące również czują muzykę i mogą śpiewać w swoim języku”. Niech Dobrą Nowinę usłyszy dziś również... świat ciszy! Fundacja FONIS z grupą niesłyszących i słabosłyszących dzieci nagrała teledysk w języku migowym do tradycyjnej pieśni „Chrystus zmartwychwstan jest”.

Chrystus zmartwychwstan jest! Na całym świecie, we wszystkich chyba językach świata, rozbrzmiewa radosne „Alleluja!”. Fundacja FONIS, współpracując z wrocławskim Duszpasterstwem Niesłyszących, zadbała, aby również w języku migowym wyśpiewać to wielkanocne zawołanie. Przełamując schematy, podjęto pracę, by średniowieczną pieśń „Chrystus zmartwychwstan jest” przetłumaczyć na Polski Język Migowy.

W nagraniu wykorzystano aranżację pieśni w wykonaniu Arki Noego z płyty „Hip hip hura Alleluja!”. Natomiast w języku migowym poszczególne zwrotki śpiewały dzieci niesłyszące i słabosłyszące: Milan Kempczyński (I zwrotka), Julia Zając (II zwrotka), Sonia Chardykow (III zwrotka) i Dawid Bordulak (IV zwrotka). W śpiewanie refrenowego „Alleluja!” zaangażowali się również: Milan Antoniak, Patryk Błaszczyk, Leon Bordulak, Elżbieta Domańska, Szymon i Wojciech Filinowicz, Urszula Lubawa. W klipie oprócz migania pieśni zobaczyć można również zaangażowanie dzieci w przygotowanie koszyczków wielkanocnych i wiosennych dekoracji.

Prezentowany klip nie jest pierwszą (i pewnie nie ostatnią:) tego typu inicjatywą fundacji. Podczas blisko 6-letniej działalności stworzyła ona różnego rodzaju filmy w języku migowym, które, łamiąc barierę komunikacyjną, pozwalały niesłyszącym i słabosłyszącym korzystać z materialnych dóbr kultury i sztuki. Fundacja FONIS nagrała m.in. hymn na Światowe Dni Młodzieży w języku migowym, „Niepodległość – trudne słowo”, czyli piosenkę z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, „Moja cisza” – cover piosenki w wykonaniu niesłyszącego wolontariusza, „Rzepka” – wiersz Juliana Tuwima w wykonaniu niesłyszących dzieci.

źródło: Fundacja FONIS, fonis.pl, youtube.com

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-05 11:43:43
miniaturka

Z czym wiąże się oktawa Wielkiej Nocy?

„Potrzebujemy czasu, by przejść przez tajemnicę Wielkiej Nocy. Skoro w Noc Paschalną cały wszechświat opowiada o zmartwychwstaniu, to szkoda byłoby prześlizgnąć się obok bogactwa tekstów, znaków czy doświadczeń” – mówi o. dr Dominik Jurczak OP. Porusza również kwestie braku postu w piątek po Wielkanocy i klękania w okresie wielkanocnym.
2021-04-05 13:08:15
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Gdyby tylko Bóg był podobny do nas ludzi, ale nie: On woli zwracać się do nas cicho i po imieniu, jak do Marii Magdaleny w wielkanocny poranek, cały czas ryzykując, że nie usłyszymy Jego głosu i pomylimy Go z ogrodnikiem.
2021-04-05 13:21:46
miniaturka

Papież na Regina coeli: znalezienie Chrystusa oznacza odkrycie pokoju serca!

Franciszek zauważył, że poniedziałek po Wielkanocy nazywany jest także Poniedziałkiem Anioła, ponieważ wspominamy spotkanie anioła z kobietami, które przyszły do grobu Jezusa. Przypomniał, że według ewangelicznego opisu to właśnie anioł odsunął kamień z grobu.
2021-04-05 16:26:56
miniaturka

Z Chrystusem wszystko możemy zacząć od nowa!

Jezus pozostawia kobietom przesłanie dla Apostołów, aby szli do Galilei – tam spotkają Zmartwychwstałego. „To wezwanie do powrotu do pierwszej miłości. Przesłanie nadziei również dla nas, żyjących w czasach pandemii, że z Chrystusem wszystko można zacząć od nowa” – mówi rektor seminarium w Galilei.
2021-04-06 09:05:49
miniaturka

Święta na drogach. Więcej ofiar śmiertelnych i nietrzeźwych kierowców niż rok temu

Od piątku do poniedziałku na polskich drogach doszło do 135 wypadków drogowych, w których zginęło 17 osób, a 160 zostało rannych – poinformował we wtorek PAP kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
2021-04-06 09:07:56
miniaturka

We Włoszech z powodu COVID-19 zmarło 269 księży

W ciągu minionego roku we Włoszech z powodu COVID-19 zmarło 269 księży katolickich. Najbardziej dotknięta pod tym względem jest północ kraju, która była epicentrum pandemii. Odnotowano tam 78 proc. wszystkich zgonów.