Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-08 17:46
Anna Bajon / KAI

Chojna: biskupi nordyccy uczestniczyli w nabożeństwie ekumenicznym

Obradujący w Szczecinie biskupi z krajów nordyckich odwiedzili dziś Chojnę. Wzięli udział w XXIX Dniach Integracji i Ekumenizmu. Wcześniej, podczas Mszy św. w kościele św. Trójcy, udzielili młodzieży sakramentu bierzmowania.

Autor/źródło: Pixabay, geralt, licencja: CC0

 Nabożeństwu ekumenicznemu w kościele mariackim w ramach XXIX Dni Integracji i Ekumenizmu przewodniczył biskup kopenhaski Czesław Kozon, a kazanie wygłosił biskup sztokholmski kard. Anders Arborelius. Nabożeństwo odbywało się pod hasłem „Idziemy wspólnie drogą ekumenizmu”.

Obrady Konferencji Episkopatu Krajów Nordyckich odbywają się w Szczecinie po raz pierwszy. Zaproszenie ponad rok temu wyszło z Polski za sprawą ks. Jana Zalewskiego, proboszcza parafii św. Trójcy w Chojnie, który przez 20 lat posługiwał w Danii a teraz zaprosił hierarchów na Dni Integracji i Ekumenizmu. – Biskupi nordyccy swoich krajach spotykają się z emigrantami, czyli również w dużej liczbie z Polakami. Jednym z problemów, który występował w Danii to była duża liczba Polaków, którzy uczestniczyli w mszach świętych np. po polsku, ale już w mszy św. po duńsku lub szwedzku nie chcieli brać udziału. To był pewien zawód dla miejscowych duchownych - mówi ks. Zalewski.

W niedzielę biskupi odprawią Msze św. w wybranych szczecińskich parafiach, a w poniedziałek rozjadą się do swoich krajów.

pk, ks. tm, pgo, maj / Chojna

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-08 13:08:18
miniaturka

Katowice: w poniedziałek pogrzeb śp. abp. Szczepana Wesołego

Pogrzeb śp. abp. Szczepana Wesołego, długoletniego duszpasterza Polonii, odbędzie się w poniedziałek, 10 września br. o godz. 11.00 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Uroczystościom pogrzebowym będzie przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.
2018-09-08 13:11:37
miniaturka

Moskwa: gniewne reakcje na ustanowienie egzarchów dla Ukrainy

Patriarchat Moskiewski zareagował oburzeniem na mianowanie przez patriarchę Konstantynopola, Bartłomieja I dwóch egzarchów dla Ukrainy w ramach przygotowań do autokefalii.
2018-09-08 17:46:08
miniaturka

Komunikat po spotkaniu Biskupów z Europy Środkowej i Wschodniej

Istnieje pilna potrzeba powstrzymania ucieczki młodych z krajów Europy Środkowej i Wschodniej na Zachód, a także zmniejszenia różnic w średnich zarobkach między obu tymi częściami naszego kontynentu. Należy również nadal pomagać migrantom i odrzucić Konwencję Stambulską.
2018-09-08 17:53:21
miniaturka

Biskupi na Tydzień Wychowania: Pismo Święte kompasem wskazującym drogę

Bóg jest obecny w swoim Słowie, dlatego w rozeznawaniu powołania konieczne jest spotkanie z Biblią – piszą biskupi w liście pasterskim z okazji VIII Tygodnia Wychowania. Rozpocznie się on jutro, 9 września pod hasłem: „Wybór drogiˮ.
2018-09-08 17:57:26
miniaturka

Papież: biskup - człowiek modlitwy, głoszenia i komunii

Przed południem Papież Franciszek spotkał się w Sali Klementyńskiej z biskupami z terytoriów misyjnych, którzy uczestniczą w sesji formacyjnej organizowanej przez Kongregację ds. Ewangelizacji Narodów.
2018-09-08 20:14:03
miniaturka

Bp Janiak: rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi

W Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego małżonkowie obchodzący 25. i 50. rocznicę ślubu odnowili przyrzeczenia małżeńskie w obecności biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.