Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-08 14:20
nc / KAI

Chiny: obowiązek głoszenia komunizmu i ideologicznie poprawne Biblia i Koran

Jednym z wymogów ponownego otwarcia kościołów w Chinach po okresie pandemii jest obowiązek głoszenia „patriotyzmu” – donosi amerykański portal NCRegister.com, powołując się na kilka źródeł. Eksperci wskazują, że jest to kolejny przejaw narzuconego przez komunistów procesu sinizacji.

Autor/źródło: PublicDomainPictures / pixabay.com / Pixabay License

We wschodniej prowincji Zhejiang, powiązane z komunistycznym rządem Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich i katolicka komisja administrującą edukacją na terenie prowincji wydały 29 maja br. oświadczenie dotyczące wznowienia Mszy św. W dokumencie podkreślono, że od 2 czerwca br. Msza św. może być odprawiana w miejscach, które nie tylko spełniają wymogi sanitarne zapobiegające rozprzestrzenianiu się epidemii, ale ponadto celebracja liturgii musi być połączona z elementami patriotyzmu.

Krok krytykują miejscowi katolicy. Niektórzy z nich w rozmowie z Ucanews, nazwali nowe środki niewłaściwymi i podkreślili, że wierni powszechnego Kościoła katolickiego nie mogą „akceptować i gloryfikować tego, co komuniści uważają za wychowanie patriotyczne”. Uznali też, że jest to kolejna ingerencja rządu „w wewnętrzne sprawy religii”.

Zdaniem jednego z rozmówców azjatyckiej agencji katolickiej, najnowsze posunięcie rządu potwierdza jego dążenie do „stłumienia i przekształcenia” Kościoła katolickiego w Chinach w skuteczne narzędzie do promocji wartości komunistycznych.

Przepisy dotyczące warunków ponownego otwarcia miejsc kultu różnią się w zależności od prowincji. W niektórych rejonach parafie muszą sprawdzać wchodzącym do kościołów wiernym temperaturę. Z kolei w Syczuanie osoby, które chcą udać się do kościoła, muszą uzyskać zgodę urzędnika państwowego.

Zdaniem obserwatorów, nowe przepisy określające warunki sprawowania liturgii pojawiają się w momencie, gdy chiński rząd podejmuje coraz bardziej zdecydowane kroki w procesie sinizacji, przejawiającym się narzucaniem kultury chińskiej w praktykowaniu religii.

W 2019 r. Agencja Prasowa Xinhua poinformowała, że członek stałego komitetu politycznego nadzorował spotkanie, na którym dyskutowano o projekcie powstania tłumaczenia Pisma Świętego zgodnego z ideologiczną linią Chińskiej Partii komunistycznej. Jak informowano, spotkanie z udziałem szeregowych wiernych i naukowców miało na celu stworzenie „precyzyjnych i miarodajnych interpretacji klasycznych doktryn, by dotrzymać kroku czasom”. W tym celu fragmenty, które uznano za naruszające „podstawowe wartości socjalistyczne”, postanowiono usunąć z takich tekstów jak Biblia i Koran.

Xi Lian, profesor w Duke University Divinity School w Durham, w amerykańskim stanie Karolina Północna, powiedział „Wall Street Journal”, że chińscy komuniści chcą stworzyć nową wersję chrześcijaństwa pobawionego transcendentnych wizji i wartości.

Od czasu dojścia do władzy w 2013 r. chiński prezydent Xi Jinping rozpoczął sinizację wszystkich religii w Chinach. Zabiegi te Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) nazwała „daleko idącą strategią kontrolowania, rządzenia i przekształcenia wszystkich aspektów wiary w socjalistyczną formę przesiąkniętą «chińskimi cechami»”.


rk (KAI/CNA/NCRegister) / Hangzhou

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-08 13:02:44
miniaturka

Abp Marek Jędraszewski: Trzymam za was kciuki! Będę się modlił w waszych intencjach!

– Niech te zmagania zakończą się pełnym sukcesem, wielką radością i satysfakcją. Trzymam za was kciuki. Na pewno będę się modlił w waszych intencjach – powiedział abp Marek Jędraszewski składając życzenia maturzystom, którzy dzisiaj rozpoczęli pisemne egzaminy dojrzałości.
2020-06-08 13:12:55
miniaturka

O. Jacek Wolan do maturzystów: zostawcie te roztrząsania

- Tyle pracy ile włożyliście, tę pracę chciejcie przedstawić Panu Bogu. I dzisiaj prosimy dla was o dar pokoju, żeby Pan Bóg obdarzył was swoim pokojem - mówił do tegorocznych maturzystów o. J. Wolan SP, duszpasterz młodzieży, współorganizator „Duchowej Adopcji Maturzysty”.
2020-06-08 13:39:09
miniaturka

Kolejne zakażenia koronawirusem u redemptorystów

Wspólnoty redemptorystów zmagają się z koronawirusem. Dotknięte są nim także niektóre parafie. Liczba zakażonych w Tuchowie wzrosła do 31, we wszystkich wspólnotach redemptorystów w kraju jest ich 43 - poinformował w poniedziałek 8 czerwca o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR.
2020-06-08 14:34:27
miniaturka

Kraków: ks. prof. Robert Tyrała rektorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II

Ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII, dotychczasowy prorektor ds. studenckich i dydaktyki został wybrany przez Senat uczelni na stanowisko rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
2020-06-08 14:44:23
miniaturka

Startuje Vativision - watykański Netflix

W Watykanie pojawia się nowa oferta medialna. Dzisiaj startuje platforma „Vativision” za której pośrednictwem będą udostępniane seriale, filmy fabularne oraz dokumentalne z chrześcijańskim przesłaniem. Początkowo oferta online dotyczy tylko Włoch.
2020-06-08 14:47:36
miniaturka

Indie: można otwierać kościoły, ale nie wolno udzielać Komunii

Od dziś w Indiach mogą być ponownie otwarte kościoły katolickie i odbywać się liturgie z udziałem wiernych. Pozostawały one zamknięte od 25 marca z powodu pandemii koronawirusa. Jednak szczegółowe przepisy warunkujące otwarcie świątyń zależą od władz poszczególnych stanów.