Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-21 10:40
nc

Chcemy pozostać wierne Chrystusowi

Wykluczenie, pobicia, szykany - to zdarza się prześladowanym za wiarę bardzo często. Jednak ich życie to także coś więcej - to wiara w Chrystusa, który odniósł zwycięstwo nad światem przez Krzyż. Trzy chrześcijanki dają świadectwo o Bożej pomocy i łasce.

Autor/źródło: Pixabay, Comfreak, licencja: CC0

Tara: odrzucona przez rodzinę

Indie

15-letnia Tara* pochodzi z bogatej rodziny w północnych Indiach. Ponieważ jest chrześcijanką, jej rodzina uważa ją za nieczystą. "Kiedy cierpiałam z powodu choroby, usłyszałam o Jezusie. Poszłam do kościoła i kilku członków wspólnoty modliło się ze mną. Wyzdrowiałam. Wtedy zaczęłam wierzyć w Jezusa" – mówi Tara. Jednak kiedy zaczęła regularnie uczęszczać na chrześcijańskie nabożeństwa, mieszkańcy wioski i jej własna rodzina okazywali jej swoje niezadowolenie. "Moi rodzice powiedzieli mi, «Jesteś hańbą dla rodziny! Nasza wioska nienawidzi nas, bo chodzisz do kościoła»". Tara pozostała wierna Chrystusowi, pomimo gróźb ze strony rodziców. Choć może jeszcze mieszkać w domu z rodzicami i rodzeństwem, jest całkowicie odizolowana od rodziny. "Mogę być tylko w moim małym pokoju i nie wolno mi rozmawiać z innymi. Muszę zapewniać sobie własne jedzenie". Tara pracuje w czasie wakacji i w wolnym czasie, aby zapłacić za jedzenie i szkołę. "Ciągle słyszę: «Wszystko byłoby nieczyste, gdybyś tego dotknęła»". Był taki moment, kiedy chciała się wycofać, ale zdała sobie sprawę: "W życiu jest pustka, której bez Jezusa nigdy nie mogłabym wypełnić. Nie mogę od Niego odejść".

Estera: porzucona, pogardzana i pobita

Kenia

Estera Banjumi* dorastała w środowisku muzułmańskim, ale jakiś czas temu podjęła decyzję, aby naśladować Jezusa Chrystusa. Kiedy jej mąż się o tym dowiedział, nie chciał mieć z nią nic wspólnego i ją zostawił. Teściowie zabrali Esterze jej pięcioletniego syna i zerwali z nią kontakty. Wraz z dwoma pozostałymi synami udała się do gospodarstwa rodziców, którzy zmarli wiele lat temu, w nadziei, że jej bracia i siostry ją przyjmą, ale oni obsypali ją gradem obelg. Ponieważ ojciec Estery osobiście przekazał jej kawałek ziemi, zbudowała tam prowizoryczną chatę z patyków i liści palmowych. Zarabia trochę pieniędzy, wykonując różne prace, jednocześnie próbując uprawiać coś jadalnego na swojej ziemi. Jej bracia i siostry wciąż przychodzą, by ją wyzywać lub bić z powodu tego, że zmieniła religię. Mimo wszystkich trudności nie daje się zastraszyć: "Nie poddam się. Moje dzieci i ja będziemy nadal ufać Jezusowi".

Maraya: zastraszana i szykanowana

Egipt

Od najmłodszych lat Maraya* doświadczała wykluczenia z powodu wyznawanej religii. Muzułmańscy koledzy z klasy i nauczyciele dyskryminowali ją i krzywdzili. Później dokuczanie stało się uciążliwą częścią jej codziennego życia. "Kiedy idę ulicą, jestem ciągle zaczepiana jakimiś uwagami. Czasami zaczepki zamieniają się w rękoczyny. Próbują mnie zmusić do zakrywania się i noszenia chusty. Albo wołają za mną: «Spalimy cię! Zabijemy cię!»" W 2014 roku pewien muzułmanin zaczął nękać jej rodzinę, ustawiając stragan tuż przed sklepem jej ojca z elektroniką. Na uprzejme prośby, aby nie blokować wejścia, odpowiadał obelgami. Kiedy Maraya pomagała w sklepie, groził, że obleje jej twarz kwasem, zamorduje jej ojca i porwie ją, jej siostrę i matkę. Raz wszedł do sklepu, wyrzucił artykuły z półek i bił ojca Maraya, aż ten zaczął krwawić. Maraya i jej mama pospieszyły z pomocą, ale inni ludzie pomogli agresywnemu człowiekowi i zaczęli wynosić towary ze sklepu. Kiedy rodzina poszła na policję, dowiedzieli się, że napastnik ich ubiegł: pociął się i oskarżył ojca Marayi o pobicie. Fałszywi świadkowie poświadczyli jego zeznania, a policja nie przesłuchała Marayi jako świadka. Ojciec Marayi został zmuszony do zapłacenia grzywny i zamknięcia swojego sklepu na 20 dni. Te niesprawiedliwości były dla Marayi trudne do zniesienia i przyniosły strach do jej życia. Pomogły jej modlitwy i odwiedziny innych chrześcijan.

* - imiona i nazwiska zostały zmienione celem ochrony prześladowanych

Źródło: Open Doors

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-21 08:44:33
miniaturka

Prześladowania chrześcijan dzisiaj

Państwa policyjne oraz ekstremizm islamski - to one szczególnie dotykają wiernych Chrystusowi i powodują ich cierpienia. Publikujemy podsumowanie światowego raportu o prześladowaniach za wiarę.
2020-01-21 09:10:30
miniaturka

Oxfam: wielkie nierówności w podziale bogactw świata

1 proc. ludzi posiadał w połowie maja 2019 roku dwukrotnie więcej bogactwa niż reszta populacji Ziemi razem – tak wynika z raportu organizacji pożytku publicznego Oxfam, która zajmuje się badaniem biedy w świecie.
2020-01-21 09:45:51
miniaturka

Żydzi prześladowani we Francji

Większość Francuzów odnosi się przychylnie względem Żydów. Pomimo tego rośnie względem nich wrogość. Obecnie Francja nadal jest krajem o największej społeczności żydowskiej w Europie, lecz w przyszłości może się to zmienić.
2020-01-21 10:38:12
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: Dziadkowie to nieoceniony skarb w życiu rodziny

Dziadkowie to nieoceniony skarb w życiu rodziny. Z okazji Dnia Babci i Dziadka chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia. Wszelkich łask Bożych na każdy dzień – podkreślił abp Stanisław Gądecki.
2020-01-21 12:02:53
miniaturka

Bp Milewski do seniorów: uczcie wnuki prawdziwej historii

O to, aby babcie i dziadkowie uczyli swoje wnuki prawdziwej historii, zaapelował bp Mirosław Milewski w parafii pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie w diecezji płockiej. Przewodniczył tam Mszy św. z okazji IV Diecezjalnego Dnia Babci i Dziadka.
2020-01-21 12:46:16
miniaturka

Najbliższa niedziela po raz pierwszy Niedzielą Słowa Bożego!

Tylko pogłębiona lektura Pisma Świętego i refleksja nad nim prowadzi do wiary dojrzałej - podkreślali bibliści podczas konferencji w Sekretariacie KEP.