Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-22 15:36
JR / Caritas Polska

Chcemy, aby potrzebujący poczuli, że są otoczeni troską

Co roku 24 grudnia w kilkunastu miastach ubodzy, bezdomni i samotni spotykali się przy wspólnym stole. W tym roku zasiądziemy do wigilijnej wieczerzy tylko z najbliższymi. Jednak mimo pandemii już po raz czwarty Caritas Polska organizuje ogólnopolską akcję Wigilia Caritas, by nikt nie został w tym czasie sam.

Autor/źródło: Caritas Polska

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pomocy bliźnim, szczególnie tym, którzy potrzebują naszego wsparcia i wrażliwego serca. W tym roku, w dobie pandemii, do osób starszych, potrzebujących, bezdomnych i samotnych trafią paczki żywnościowe. Caritas rozda 13,5 tys. paczek w ponad 75 miastach Polski. W akcję ich pakowania i rozdawania będzie zaangażowanych ok. 2 tys. wolontariuszy z 26 diecezji. Potrzebujący otrzymają ponad 40 ton żywności – w tym 11,6 t sałatki jarzynowej, 6 t zupy grzybowej, 2,3 t śledzia w pomidorach i prawie 10 t słodyczy. Akcję od początku wspiera właściciel marki Selgros.  

„Tegoroczne święta będą inne niż wszystkie, dlatego tym bardziej zależało nam, żeby wesprzeć najbardziej potrzebujących. Nasza współpraca z Caritas trwa już drugą dekadę. To dla nas zaszczyt, że kolejny rok z rzędu możemy wesprzeć organizację wigilii i ufundować produkty do paczek świątecznych, tym samym dając obdarowanym poczucie, że o nich pamiętamy” – mówi Cezary Furmanowicz, dyrektor marketingu Selgros Cash & Carry.

Idea akcji pochodzi z Poznania, gdzie od piętnastu lat ubodzy spotykali się przy wigilijnym stole na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Każdego roku Wigilia Caritas gromadziła w całej Polsce blisko 10 tys. osób, dla których była to jedyna szansa na wspólny posiłek wigilijny.

„I choć w tym roku zmienia się forma akcji, to jej przesłanie pozostaje bez zmian” – podkreśla Małgorzata Jarosz-Jarszewska, koordynator programów pomocy żywnościowej w Caritas Polska. „Chodzi nie tylko o przekazanie potrzebującym konkretnej pomocy w postaci paczki, ale także o to, aby poczuli, że są otoczeni troską i że nie zapominamy o nich” – dodaje.

Ksiądz Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, również zwraca uwagę na wyjątkowy charakter tegorocznych świąt Bożego Narodzenia i apeluje, aby w okresie świątecznym pamiętać o najbliższych, ale także o tych, którzy z poświęceniem niosą pomoc w czasie pandemii.

„Potrzebujemy tego czasu, by być ze sobą i cieszyć się tym. Warto za to podziękować bohaterom naszych czasów. Dziękuję wszystkim pracownikom służby zdrowia, ale także wolontariuszom i darczyńcom, którzy wsparli najbardziej zagrożonych – seniorów. To była pomoc materialna, to było zrobienie zakupów, to była w końcu duchowa obecność wśród samotnych, odizolowanych w swoich domach. Dzięki Państwa wsparciu Caritas mogła w całym kraju pomóc setkom tysięcy osób, zakupić ponad 100 respiratorów i innych urządzeń ratujących życie. Dziękujemy za okazane serce” – podsumowuje ks. Marcin Iżycki.

Organizację Wigilii Caritas, w szczególności dla potrzebujących seniorów, można wesprzeć:
• wysyłając SMS o treści SENIOR pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) 
• dokonując wpłaty na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 

Źródło: Caritas Polska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-22 13:11:58
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Św. Łukasz dostarcza nam biblijnych argumentów pro-life. Widać je m.in. podczas nawiedzenia św. Elżbiety przez Maryję. Jan rozradował się pod sercem Elżbiety. Wręcz podskoczył i zatańczył. Obie matki mają świadomość, że noszą w swoich łonach synów, a nie „zlepki komórek”.
2020-12-22 13:15:12
miniaturka

Unikanie problemu nie rozwiązuje go: czego być może nie dostrzegli politycy i Kościół?

Lektura dwóch bardzo odmiennych tekstów, które pojawiły się na internetowych portalach, prowadzi do wniosku, że brak zdecydowanego podejmowania zasadniczych problemów nie uspokaja „nastrojów społecznych”, ale sprawia, że przechylają się one na korzyść zwolenników moralnego relatywizmu.
2020-12-22 14:27:02
miniaturka

Sędzia zabity przez mafię i apostoł byłego ZSRR w drodze na ołtarze

Sędzia zabity przez sycylijską mafię, hiszpański biskup – obrońca Indian w XVI w. w Meksyku oraz włoski ksiądz, który przyczynił się do odrodzenia Kościoła w byłym Związku Radzieckim – to niektóre postacie z dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zatwierdzonych wczoraj przez papieża.
2020-12-22 15:22:25
miniaturka
play

Opowieść o narodzinach Jezusa. Cudowna bajka audio dla dzieci na święta!

Na kanale Bajkowe Poddasze miała miejsce premiera bajki audio dla dzieci, mówiącej o przyjaźni z Maryją, wspólnej wędrówce do Betlejem oraz o narodzinach Jezusa. Opowieść została oparta na Biblii i w przystępny sposób przybliża dziecku historię Bożego Narodzenia.
2020-12-22 15:25:52
miniaturka

Jak będzie wyglądać Boże Narodzenie w czasie pandemii w innych krajach europejskich?

Pandemia koronawirusa wpłynęła na obchody świąt Bożego Narodzenia niemal we wszystkich krajach europejskich. Wiele tradycyjnych wydarzeń odwołano, surowe przepisy nie pozwalają na wspólne spędzanie świąt przez całe rodziny, poważne ograniczenia dotyczą też liturgii.
2020-12-22 16:29:25
miniaturka

„Idź odbuduj mój Kościół... domowy /Rebuild my church... home/!”

To temat kolejnego Kongresu Rodzin Polonijnych, który odbędzie się 16 stycznia 2021 roku, w formie online za pośrednictwem aplikacji Zoom. Zapisy do 14 stycznia. Serdecznie zapraszamy! W programie wiele ciekawych referatów ukazujących min. nauczanie Jana Pawła II na temat małżeństwa i rodziny oraz praktycznych wskazań pokazujących jakie działania podejmować w kierunku wzmocnienia małżeństw i rodzin na emigracji.