Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-23 18:43
S. Zielińska / KAI

Charytatywne kolędowanie zwieńczeniem akcji Rodacy-Bohaterom

W ramach zwieńczenia 11. edycji akcji Rodacy-Bohaterom w Krakowie odbył się charytatywny koncert kolęd w wykonaniu Magdy Steczkowskiej.

Zbiórka przeprowadzona w poniedziałkowy wieczór w bazylice oo. jezuitów przyniosła ponad 2 tys. zł na rzecz Polaków mieszkających na Kresach.

„Poprzez ten koncert, po raz kolejny włączamy się w bezinteresowną pomoc Polakom mieszkającym poza granicami naszego kraju. Wyrażamy nim także wdzięczność patronom honorowym i medialnym, partnerom, sponsorom, darczyńcom, wolontariuszom i organizatorom związanym z naszą inicjatywą” – powiedział Tomasz Konturek, koordynator akcji Rodacy-Bohaterom w Małopolsce.

Dzień koncertu nie był przypadkowy – przypadł na 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Publiczność została zabrana w wyjątkową podróż muzyczną przez kolędy i pieśni bożonarodzeniowe z różnych stron świata. Przybyli usłyszeli m.in. Kolędę Sybiraków.

W ramach zbiórki przeprowadzonej podczas wydarzenia zebrano ponad 2 tys. zł, które zostaną przekazane na cele akcji. Świąteczną atmosferę muzyczną zapewniły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 159 Sióstr Urszulanek w Krakowie, student Akademii Ignatianum Marcin Ogrodnik oraz gwiazda wieczoru – Magda Steczkowska, której na instrumentach klawiszowych towarzyszył Michał Jurkiewicz.

„Bardzo często biorę udział w akcjach charytatywnych. Nie mogło mnie zabraknąć także tutaj, bo ten występ to gest pamięci o starszym pokoleniu naszych rodaków, które o nas walczyło, a teraz dba o polskie miejsca na obczyźnie. Okazując im obecnie realną pomoc pokazujemy mocno, że ich los nie jest nam obojętny” – przyznała artystka.

Dotychczas dla byłych żołnierzy Armii Krajowej, ich rodzin i Polaków mieszkających na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Rumunii i w Mołdawii, studenci jezuickiej uczelni przygotowali ponad 350 jednakowych paczek. Najbliższy transport darów gromadzonych od grudnia przewidziano na początek lutego.

Polaków na Kresach można także do końca maja wesprzeć datkiem na konto Stowarzyszenia Odra-Niemen: 41 1440 1185 0000 0000 1283 9308. Zgromadzone środki zostaną przeznaczone na wsparcie kombatantów i polskich środowisk w zakresie pomocy medycznej i sanatoryjnej, transportu paczek na Kresy oraz renowacji miejsc pamięci.

Więcej informacji o inicjatywie można odnaleźć na stronach www.rodacybohaterom.plwww.ignatianum.edu.pl/rodacybohaterom.

luk / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-23 15:48:58
miniaturka

Msza św. i konferencja w 5. rocznicę śmierci kard. Józefa Glempa

We wtorek 23 stycznia przypada 5. rocznica śmierci kard. Józefa Glempa. Z tej okazji w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędzie się konferencja „Prymas Józef Glemp: nowe fakty, nieznane dokumenty”.
2018-01-23 16:49:24
miniaturka
play

Zaproszenie na Islandię

Bp David Tencer zaprasza do posługi w diecezji Reykjavik
2018-01-23 18:21:12
miniaturka

Papież na Forum w Davos: przywróćcie ludziom marzenia

Wierzę, że pomożecie przywrócić godność tym, którzy żyją w niepewności i są niezdolni do marzenia o lepszym świecie – napisał Papież w przesłaniu na otwarcie tegorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego.
2018-01-24 08:30:34
miniaturka

Alain Delon: moją miłością jest Maryja, tylko Ona mi towarzyszy

Moją miłością jest Maryja Panna – wyznał w wywiadzie dla tygodnika Paris Match Alain Delon, 82-letni dziś nestor francuskiego kina, a w przeszłości niekwestionowany symbol męskości.
2018-01-24 09:05:00
miniaturka

Główny Rabin Rzymu: Franciszek potrafi słuchać

Franciszek to Papież, który potrafi słuchać – uważa główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni. Przyznał, że poprosił Franciszka, by nie odwoływał się do obrazu faryzeuszy jako negatywnego wzorca i jego zdaniem Papież się do tego dostosował.
2018-01-24 09:31:09
miniaturka

DR Konga: ataki na chrześcijan, aresztowano 10 księży

6 osób zabitych, ponad 70 rannych, 115 aresztowanych, wśród nich 10 księży i 2 siostry zakonne – to smutny bilans ostatnich pokojowych marszów organizowanych przez chrześcijan w Demokratycznej Republice Konga.