Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-31 12:52
MM / Centrum Myśli Jana Pawła II

Centrum Myśli Jana Pawła II udostępnia wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny”

Z okazji przypadającej 18 maja 2020 roku setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało wystawę biograficzną „Karol Wojtyła. Narodziny”.

Zaprojektowana zgodnie z nowatorską, wystawienniczą ideą „gotowa do druku” ekspozycja będzie mogła być pozyskiwana nieodpłatnie w formie cyfrowej przez instytucje, szkoły, parafie, organizacje pozarządowe i samorządy do dalszego upowszechniania.

Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” zabiera w podróż po przełomowych momentach życia papieża Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności – tych z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

Ekspozycja składa się z 10 plansz, na których wykorzystano fotografie pochodzące zarówno od osób prywatnych, instytucji, agencji prasowych, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II.

Wystawa jest udostępniana nieodpłatnie przez Centrum Myśli Jana Pawła II w formie „gotowej do druku”. Jej treść zostanie dostarczona zainteresowanym instytucjom w postaci pliku cyfrowego w wysokiej rozdzielczości. Pliki produkcyjne wystawy dostępne są w następujących rozmiarach: 10 plansz w formacie B1 (70 cm x 100 cm) lub 10 plansz w formacie A3 (29,7 cm x 42 cm).

Dzięki elastycznej formule wystawienniczej, każdy z organizatorów będzie mógł sam podjąć decyzję o wyborze, przystosowanego do swoich potrzeb i możliwości, rozwiązania ekspozycyjnego, które z łatwością, szybko i niedrogo będzie mogło zostać zrealizowane w lokalnej drukarni.

Wystawa jest odpowiednia do prezentowania w szkołach, kościołach, uniwersytetach, bibliotekach czy domach kultury w całej Polsce. Instytucje zainteresowane bezpłatnym otrzymaniem plików „do druku” mogą skontaktować się z właścicielem wystawy pod adresem narodzinyJP2@centrumjp2.pl. Regulamin udostępniania wystawy oraz poglądowe plansze można obejrzeć online i pobrać na stronie: centrumjp2.pl

Centrum Myśli Jana Pawła II, w ramach realizacji misji upowszechniania intelektualnego i duchowego dziedzictwa Karola Wojtyły, już w maju br. udostępni portal JP2online.pl – największą internetową bazę papieską zawierającą m. in. zdjęcia, teksty, dokumenty oraz nagrania video. Korzystanie z niej będzie nieodpłatne, a większość materiałów będzie udostępniona na wolnej licencji.

***

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, która w intelektualnym i duchowym dorobku Karola Wojtyły poszukuje odpowiedzi na najważniejsze pytania i wyzwania współczesnego świata. Centrum działa w obszarze kultury, edukacji i budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Jako miejsce spotkań i dialogu tworzy przestrzeń współpracy ze środowiskiem naukowym i artystycznym ponad podziałami kulturowymi i ideologicznymi. Jest operatorem Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla uczniów i studentów, organizatorem dwóch warszawskich festiwali: Nowe Epifanie i Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju oraz inicjatorem i właścicielem multimedialnego portalu JP2online.pl stanowiącego pierwsze, kompleksowe źródło wiedzy o papieżu w Polsce i na świecie.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-31 10:27:18
miniaturka

Przewodniczący KEP: wyrażam poparcie dla dialogu ws. sytuacji w wymiarze sprawiedliwości

Przewodniczący Episkopatu Polski przypomniał ważne przesłanie św. Jana Pawła II, który mówił: „Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni – przeciw drugim”.
2020-01-31 11:02:01
miniaturka

Bp Bizzeti: sytuacja bardzo trudna, ale jest wielka solidarność

Potrzeba przede wszystkim kocy, zimowych ubrań, piecyków do ogrzania się oraz jedzenia i wody – mówi wikariusz apostolski Anatolii w Turcji. Kraj ten, szczególnie jego wschodnią prowincję Elazig, przed kilkoma dniami nawiedziło trzęsienie ziemi.
2020-01-31 11:55:43
miniaturka

Ziemia Święta: plan pokojowy nie przynosi oczekiwanych rozwiązań

Przedstawiony plan nie zawiera żadnego rozwiązania, przeciwnie, może być źródłem jeszcze większych napięć, przemocy i rozlewu krwi. Nie bierze pod uwagę praw Palestyńczyków, a popiera postulaty tylko jednej strony – Izraela.
2020-01-31 12:55:22
miniaturka

Kard. Guixot: modlitwa o pokój opiera się na szacunku dla osoby

„Modlitwa jest wspólnym językiem praktykowanym przez wszystkie religie” – mówił Kard. Miguel Ayuso Guixot, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego podczas spotkania przedstawicieli różnych wyznań i religii w Genewie.
2020-01-31 13:03:44
miniaturka

Ojciec Święty dzieciom

Dziś do księgarń we Włoszech trafiła niewielka książeczka "Dzieci są nadzieją" (I bambini sono speranza) z krótkimi tekstami Franciszka, zachęcającymi dzieci, także za pomocą rysunków, do tolerancji, dzielenia się z innymi i do pokoju.
2020-01-31 13:45:46
miniaturka

Arcybiskup Jędraszewski ma wsparcie

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła abp. Markowi Jędraszewskiemu wdzięczność "za jego jednoznaczne wypowiedzi i odwagę w wyrażaniu stanowiska Kościoła na temat ważnych kwestii dotyczących m.in. rodziny i wychowania młodego pokolenia w duchu wartości chrześcijańskich".