Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-14 10:06
mk

Centrum LGBT w katedrze Notre Dame? To pomysł transseksualnej działaczki

Paul B. Preciado (tak po zmianie płci przedstawia się pisarka) chce, by po odbudowie paryska świątynia została zamieniona w „feministyczne, queerowe, trans i antyrasistowskie centrum recepcji i badań”. Katedra miałaby otrzymać nowe „wezwanie” – „Matki Bożej od Dziecięcych Ofiar Przemocy”.

Autor/źródło: pixabay.com

Propozycja odebrania słynnej katedry Kościołowi i przekształcenia w centrum LGBT to odpowiedź na publikację raportu o nadużyciach seksualnych we francuskim Kościele.

Paul B. Preciado przekonuje, że chociaż formalnie właścicielem budynków sakralnych jest państwo, to Kościół „zachowuje moralne posiadanie i symboliczną dominację w przestrzeni”. Przekształcenie w nową, związaną z ruchami feministycznymi, LGBT i antyrasistowskimi instytucję miałoby być zwróceniem jej obywatelom i „ofiarom kościelnej przemocy seksualnej”.

W swoim tekście na portalu Mediapart autorka idzie dalej i proponuje „proces impeachmentu Kościoła”, twierdząc, że przemoc seksualna to „systemowa praktyka instytucji kościelnej”. Krytykuje też samą tradycję chrześcijańską, „wychwalaną przez skrajną prawicę jako fundament aryjskiej Europy”.

W podsumowaniu stwierdza, że „jeśli przestępstwo seksualne nie jest przypadkiem, ale samą architekturą władzy instytucji kościelnej, to konieczne jest żądanie likwidacji Kościoła”.

Źródła: PCh24.pl, DoRzeczy.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-10-14 09:36:33
miniaturka

Bp Piotr Libera: Synod zainicjowany przez Franciszka pozwoli kreować nowy model Kościoła

Rozpoczynający się synod może być pozytywnym impulsem pozwalającym kreować model Kościoła lepiej odpowiadającego realiom XXI wieku – mówi bp Piotr Libera, biskup płocki w rozmowie z KAI. „Bardzo istotne jest uważne wsłuchiwanie się w głos Ludu Bożego, kontakt, bycie z ludźmi, także z tymi prostymi” – dodaje.
2021-10-14 10:09:47
miniaturka

Edukacja w oczach świętych. Wybrane myśli wielkich ludzi

„Miłość czynna uczy prawdziwego wychowania i twórczości” – mówił św. ks. Jan Bosko. 14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Oto kilka cytatów mówiących o nauce i wychowaniu.
2021-10-14 10:14:34
miniaturka

Nigeria: terroryści porwali 3 kleryków z seminarium duchownego w Kadunie

W poniedziałek, 11 października uzbrojeni napastnicy weszli na teren katolickiego Wyższego Seminarium Duchownego w mieście Fayat w stanie Kaduna i porwali stamtąd 3 kleryków, raniąc 6 innych. Przewieziono ich do szpitala, a ich stan zdrowia lekarze określają jako stabilny.
2021-10-14 10:42:02
miniaturka

Od początku roku zatrzymano ponad 70 tys. nietrzeźwych kierowców

Każdego dnia, patrząc na policyjne statystyki, widzimy liczbę zatrzymanych nietrzeźwych kierowców nie mniejszą niż 200. W październiku najwięcej zatrzymano ich w zeszłą niedzielę, aż 358 – powiedział PAP kom. Robert Opas. Od początku roku policjanci zatrzymali już ponad 70 tysięcy nietrzeźwych kierowców.
2021-10-14 10:59:44
miniaturka

Siostra Łucja: ostateczna bitwa Chrystusa z szatanem stoczy się o rodzinę

Siostra Łucja dos Santos, jedno z trojga dzieci, które były świadkami objawień maryjnych w Fatimie, przed swą śmiercią przepowiedziała, że ostateczna walka między Chrystusem a szatanem będzie dotyczyć małżeństwa i rodziny.
2021-10-14 11:12:03
miniaturka

Bp Śmigiel: nauczanie św. Jana Pawła II domaga się ciągłego wprowadzania w życie

Przypomnienia i ciągłego wprowadzania w życie domaga się nauczanie św. Jana Pawła II o Kościele, o rodzinie i małżeństwie – powiedział bp Wiesław Śmigiel, biskup toruński, w homilii Mszy św. sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II w ramach wizyty ad limina apostolorum.