Catherine Daub: „Internet przepowiadał mrok, a syn z zespołem Downa to moje światło”

Catherine Daub i jej rodzina doświadczają, jak wygląda życie z osobą z zespołem Downa. Jednak nie jest to, jak czytała Daub w Internecie, „przerażające życie”, ale odmienione życie. Owszem, nie jest pozbawione trudów, ale Catherine widzi w nim wiele światła i radości. Syn dał jej siłę.

Catherine Daub, długoletnia aktywistka pro-life, podzieliła się ostatnio z magazynem „Celebrate Life American Life League”, historią o tym, jak dowiedziała się, że jej ósme żyjące dziecko, William, ma „99 procent szans” na trisomię 21, czyli zespół Downa. Daub opisała, jak doświadczenia jej rodziny różniły się od przepowiedni mroku i zagłady, które wyczytała w Internecie po otrzymaniu diagnozy Williama.

Kiedy Catherine dowiedziała się, że jej kolejne dziecko będzie miało zespół Downa, trochę się przestraszyła, choć wiedziała, że na pewno będzie chciała wychować syna jak najlepiej. „Mieliśmy już siostrzenicę i dobrą przyjaciółkę z zespołem Downa, a mój mąż miał brata z zespołem Downa, więc wiedziałam, jak to jest. Wiedziałam, że powitamy żyjącego świętego w naszej rodzinie. Wiedziałam, że będzie nam towarzyszył nowy rodzaj pokoju i radości. Ale wciąż byłam w szoku. I byłam nieco przerażona”.

Niestety,  szukanie informacji w Internecie na temat zespołu Downa tylko podsyciło płomienie jej lęków, z jednym negatywnym opisem po drugim. „To było sprzeczne z prawdą o mojej siostrzenicy i innych osobach z zespołem Downa, które znam, ale wciąż te informacje wirowały w mojej głowie”. Na popularnej stronie internetowej „Czego się spodziewać” dzieci z zespołem Downa zostały opisane jako mające „oczy skośne do góry, spłaszczony nos, krótką szyję, małe uszy, język, który może wystawać z ust, duży język, małe dłonie i stopy oraz niskie napięcie mięśniowe lub luźne więzadła”. Rodziców ostrzegano również, że: „Dzieci mają do czynienia z szeregiem opóźnień rozwojowych, a także różnymi schorzeniami. Połowa dzieci z zespołem Downa rodzi się z wadami serca, ponad 60 procent ma problemy ze wzrokiem, a 75 procent ma pewien ubytek słuchu. Około 12% rodzi się z niedrożnością jelit przy porodzie wymagającym operacji [na] skręconych lub zniekształconych jelitach. Dzieci z zespołem Downa są również bardziej narażone na późniejszą niedoczynność tarczycy, białaczkę i celiakię”.

Daub jest tylko jedną z wielu matek, jednym z tych rodziców, którzy czują się bardziej zaniepokojeni po przeczytaniu o diagnozie swojego dziecka w Internecie. Jednak prawda po porodzie okazuje się inna: „Urodził się. Był piękny. Był nasz. Obawy ostatnich dziewięciu miesięcy po prostu zniknęły – a przynajmniej przestały mieć znaczenie… Był tutaj. Był doskonały. Wbrew przeciwnościom udało mu się. A teraz, patrząc w tę małą anielską twarz, wiedziałam na pewno, że Bóg powołał nas do największej pracy w obronie życia, w której mogliśmy być częścią. Staliśmy teraz między Williamem a światem. Byliśmy jego głosem. A będąc jego głosem, będziemy głosem dla innych takich jak on”.

William ma teraz 16 miesięcy i dobrze się rozwija. Ma już własne konto na Instagramie  i stronę internetową, na której przyjaciele i rodzina mogą na bieżąco śledzić jego przygody. A jego mama Catherine ma kilka propozycji stron internetowych, które mówią rodzicom „czego się spodziewać” po dzieciach z zespołem Downa. Jej proponowana alternatywna treść brzmi: „Oczy, które błyszczą i widzą piękno we wszystkim, co je otacza; oczy, które będą patrzeć na ciebie tak, jakbyś był najważniejszą osobą na świecie. Małe dłonie, które uwielbiają trzymać Twój palec. Uszy, które mogą mieć trudności z słyszeniem dźwięków, ale które mogą słyszeć głos Boga wyraźniej niż ty kiedykolwiek. Serce, które prawdopodobnie będzie wymagało fizycznej naprawy,  ale które jest otwarte, kocha bezwarunkowo i  nauczy Cię tego samego. Mięśnie, które rosną i rozwijają się w swoim  idealnym czasie. Uśmiech, który jest zaraźliwy. Wewnętrzna odporność, która zainspiruje Cię do  bycia odważniejszym niż myślałeś, że to możliwe...”.

źródło: AMW, RN, BSN/liveaction.org

« 1 »

reklama

reklama

reklama