Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-08 11:35
nc / Caritas Polska

Caritas włącza się w Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny "Ochrzczeni i Posłani"

„Nie żyjmy wiarą zamkniętą w zakrystii” – powiedział papież Franciszek na rozpoczęcie Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Decyzją papieża okres ten ma pobudzić wiernych do modlitwy w intencji misji oraz do większej misyjnej świadomości. Caritas Polska i caritas diecezjalne odpowiadają na to wezwanie.

Autor/źródło: Za zgodą Caritas Polska

W Światowy Dzień Misyjny 2017 r. Ojciec Święty skierował list na ręce prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, kard. Fernando Filoniego. Franciszek ogłasza w nim, że w październiku 2019 roku będzie miał miejsce Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny z okazji setnej rocznicy opublikowania przez Benedykta XV listu apostolskiego Maximum illud. Dokument ten miał rozbudzić w całym Kościele świadomość obowiązku misyjnego.

Ojciec Święty przypomniał znaczenie, jakie Kościół w minionych stu latach przypisywał dziełu misyjnemu. Podkreślił szczególnie wkład św. Jana Pawła II, w którego wspomnienie liturgiczne ogłosił swój dokument.

Ogłaszając październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym papież zaznaczył, że ma się on przyczynić do rozbudzenia świadomości „Missio ad gentes” by podjąć z nową energią przemianę misyjną życia i duszpasterstwa. Chodzi o to, aby wszystkim wierzącym leżało na sercu głoszenie Ewangelii i przekształcenie grup wiernych we wspólnoty misyjne i ewangelizacyjne; aby rozwinęło się umiłowanie misji, będących „umiłowaniem Jezusa, ale jednocześnie miłością do Jego ludu”.

W homilii na rozpoczęcie Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, Papież Franciszek pytał:

"Ale jak zostać misjonarzami? Żyć jako świadkowie: świadcząc swoim życiem, że znamy Jezusa (…) Zatem my, którzy odkryliśmy, że jesteśmy dziećmi Ojca niebieskiego, jakże moglibyśmy przemilczeć radość bycia miłowanymi, pewność, że zawsze jesteśmy cenni w oczach Boga? Jest to przepowiadanie, na które oczekuje wielu ludzi. I to jest nasza odpowiedzialność. Zadajmy sobie w tym miesiącu pytanie: jak wygląda moje świadectwo?"

Przez cały miesiąc ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, wraz z zespołem pracowników odmawiać będzie dziesiątkę różańca oraz modlitwę „Anioł Pański” modląc się zgodnie z prośbą papieża.

Źródło: Biuro Prasowe Caritas Polska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-08 10:04:37
miniaturka

Inauguracja roku akademickiego na PWT w Warszawie

Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie 7 października uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki 2019/2020. Z tej okazji Mszy św. w kościele seminaryjnym przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.
2019-10-08 10:29:41
miniaturka

Dziś rozpoczyna się Zebranie Plenarne KEP

Dokument z nowymi zasadami formacji kapłańskiej w seminariach, sprawy związane z pracą Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz świętowanie niedzieli będą głównymi tematami najbliższego zebrania plenarnego polskich biskupów.
2019-10-08 11:10:54
miniaturka

Unia Europejska: religijny Erasmus

Federica Mogherini - szefowa unijnej dyplomacji - zapowiedziała działania unijnego projektu wsparcia dla religii. Na inicjatywę przeznaczono 1,5 mln euro.
2019-10-08 11:58:59
miniaturka

Doktorat honoris causa dla kard. Grocholewskiego, premiera Missa spei oraz Ecce Sacerdos

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na uroczystą inaugurację roku akademickiego. W programie wydarzenia m.in. nadanie doktoratu h.c. dla kard. Zenona Grocholewskiego oraz premiera utworów S. Szymańskiego i D. Kusza OP.
2019-10-08 12:19:28
miniaturka

W niedzielę 20 października doroczne badanie praktyk religijnych

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski, we wszystkich parafiach w Polsce powinno odbyć się doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych (dominicantes i communicantes).
2019-10-08 12:51:07
miniaturka

Ziemia Spełnionej Obietnicy. Rekolekcje w Ziemi Świętej

Parafia Nawrócenia św. Pawła w Lublinie zaprasza na rekolekcje w Ziemi Świętej, które odbędą się w grudniu tego roku.