Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-05-07 13:18
AC / Zespół Prasowy Caritas Polska

Caritas w Strefie Gazy. Potrzebna pomoc humanitarna!

Strefa Gazy to obszar o wielkości zaledwie 480 kilometrów kwadratowych. Mieszkają w niej 2 miliony ludzi. Niemal co drugi mieszkaniec Strefy Gazy potrzebuje pomocy humanitarnej.

Autor/źródło: Zespół Prasowy Caritas Polska

To jedno z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie. Od 11 lat Strefa Gazy objęta jest blokadą dóbr, w tym leków. 80% mieszkańców Strefy Gazy żyje poniżej poziomu biedy, a 97% wody jest niezdatna do spożycia.

Setki tysięcy ludzi od lat żyje w uzależnieniu od organizacji pomocowych. Caritas Jerozolima już od kilku lat niesie pomoc w zakresie wsparcia medycznego w 13 obszarach Gazy rozszerzając obszar działań po wycofaniu się USAID [United States Agency for International Development] z pomocy.

– Caritas Polska prowadzi zbiórkę funduszy na rzecz wsparcia medycznego w Strefie Gazy – przypomniał ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska – W maju 2019  przekazaliśmy 43 000 złotych na wsparcie klinik mobilnych prowadzonych przez Caritas Jerozolima.


Akcję można wspomóc wysyłając SMS z hasłem GAZA pod numer 72052 (koszt 2,46zł z VAT) lub wpłacając środki na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem GAZA.

W listopadzie 2018 Ministerstwo Zdrowia Gazy wydało oświadczenie stwierdzające, iż 39% zapasów leków w instytucjach zdrowia jest niewystarczających nawet na jeden miesiąc. Państwowe szpitale nie są w stanie zapewnić opieki medycznej wszystkim potrzebującym.

– Gęsto zaludnione obszary naszej interwencji nie posiadają żadnej infrastruktury, czystej wody czy prądu – mówi Ameen Sabbagh, pracownik Caritas Jerozolima. Mobilne kliniki niosą pomoc medyczną oraz psychologiczną. Docierają do miejsc nieobjętych wsparciem przez inne organizacje. Wspierają leczenie dzieci, zapewniają podstawowe leki, dystrybuują mleko modyfikowane oraz realizują szereg innych inicjatyw wsparcia lokalnej społeczności. Poza pracownikami socjalnymi, Caritas zatrudnia również ginekolog, dentystę, pielęgniarkę oraz farmaceutę.

– Teraz, po wycofaniu USAID, coraz więcej ludzi zgłasza się o pomoc do Caritas – podsumowują pracownicy terenowi Caritas Jerozolima.

źródło: Zespół Prasowy Caritas Polska


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: dobroczynność, Caritas Polska, pomoc humanitarna, pomoc, Strefa Gazy