Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-07 13:18
AC / Zespół Prasowy Caritas Polska

Caritas w Strefie Gazy. Potrzebna pomoc humanitarna!

Strefa Gazy to obszar o wielkości zaledwie 480 kilometrów kwadratowych. Mieszkają w niej 2 miliony ludzi. Niemal co drugi mieszkaniec Strefy Gazy potrzebuje pomocy humanitarnej.

Autor/źródło: Zespół Prasowy Caritas Polska

To jedno z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie. Od 11 lat Strefa Gazy objęta jest blokadą dóbr, w tym leków. 80% mieszkańców Strefy Gazy żyje poniżej poziomu biedy, a 97% wody jest niezdatna do spożycia.

Setki tysięcy ludzi od lat żyje w uzależnieniu od organizacji pomocowych. Caritas Jerozolima już od kilku lat niesie pomoc w zakresie wsparcia medycznego w 13 obszarach Gazy rozszerzając obszar działań po wycofaniu się USAID [United States Agency for International Development] z pomocy.

– Caritas Polska prowadzi zbiórkę funduszy na rzecz wsparcia medycznego w Strefie Gazy – przypomniał ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska – W maju 2019  przekazaliśmy 43 000 złotych na wsparcie klinik mobilnych prowadzonych przez Caritas Jerozolima.


Akcję można wspomóc wysyłając SMS z hasłem GAZA pod numer 72052 (koszt 2,46zł z VAT) lub wpłacając środki na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem GAZA.

W listopadzie 2018 Ministerstwo Zdrowia Gazy wydało oświadczenie stwierdzające, iż 39% zapasów leków w instytucjach zdrowia jest niewystarczających nawet na jeden miesiąc. Państwowe szpitale nie są w stanie zapewnić opieki medycznej wszystkim potrzebującym.

– Gęsto zaludnione obszary naszej interwencji nie posiadają żadnej infrastruktury, czystej wody czy prądu – mówi Ameen Sabbagh, pracownik Caritas Jerozolima. Mobilne kliniki niosą pomoc medyczną oraz psychologiczną. Docierają do miejsc nieobjętych wsparciem przez inne organizacje. Wspierają leczenie dzieci, zapewniają podstawowe leki, dystrybuują mleko modyfikowane oraz realizują szereg innych inicjatyw wsparcia lokalnej społeczności. Poza pracownikami socjalnymi, Caritas zatrudnia również ginekolog, dentystę, pielęgniarkę oraz farmaceutę.

– Teraz, po wycofaniu USAID, coraz więcej ludzi zgłasza się o pomoc do Caritas – podsumowują pracownicy terenowi Caritas Jerozolima.

źródło: Zespół Prasowy Caritas Polska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-07 11:45:13
miniaturka

Solidarni z Indiami. Dyrektor organizacji wspierającej edukację Hindusów w Polsce

Spotkanie w Caritas Polska w Warszawie stwarza unikalną okazję do nawiązania stałej współpracy z Jana Vikas dla systematycznego wsparcia projektów edukacyjnych, a także do przekazania informacji o codziennym życiu chrześcijan w rejonie Kandhamal.
2019-05-07 12:11:47
miniaturka

Rzecznik KEP: prosimy o modlitwę po kolejnej profanacji obrazu Matki Bożej! [komunikat]

Prosimy o modlitwę wynagradzającą Matce Bożej za profanację – napisał ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie po profanacji obrazu Matki Bożej, która miała miejsce w nocy z 6 na 7 maja przy ul. Żytniej w Warszawie.
2019-05-07 12:46:24
miniaturka

CBOS: Polacy coraz bardziej zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej

Od 2014 roku systematycznie rośnie liczba Polaków deklarujących, że żyje im się dobrze lub bardzo dobrze, a spada odsetek obawiających się biedy – podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
2019-05-07 13:48:44
miniaturka

Akcja Katolicka: Kościół poniżany i doświadczany

Poniżono Kościół. Zdeptano godność człowieka osiągając satysfakcję samego siebie - napisała w przesłanym KAI komunikacie Urszula Furtak, odnosząc się do aktu profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, do której doszło minionej nocy Warszawie.
2019-05-07 14:23:43
miniaturka
play

“Byłem dzieckiem z ulicy”. Amerykański wolontariusz o pracy w Dżibuti

Tom dzieli się doświadczeniem z Dżibuti. A tymczasem każdy może dołożyć swoją cegiełkę do dzieła Caritas pomagając wzrastającej liczbie małych pacjentów jemeńskich.
2019-05-07 14:53:05
miniaturka

Papież: waszym bogactwem wieloetniczne i wieloreligijne oblicze

Papież skierował życzenia do przedstawicieli rządu oraz społeczeństwa obywatelskiego Macedonii Północnej, z którymi spotkał się w Pałacu Prezydenckim.