Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-07 08:45
MG / Caritas.pl

Caritas: pomoc żywnościowa w dobie pandemii

Blisko 14 tys. ton artykułów spożywczych o wartości niemal 63 mln zł trafiło do ponad 278 tys. osób zakwalifikowanych do skorzystania ze wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014–2020 – Podprogram 2019.

Autor/źródło: caritas.pl

Dystrybucję żywności w ramach tej edycji programu prowadziły od grudnia ubiegłego roku do września 2020 diecezjalne Caritas.


Pomoc można było uzyskać w 792 punktach wydawania żywności. Były to głównie parafie, ośrodki pomocy społecznej, jadłodajnie i placówki prowadzone przez Caritas oraz współpracujące z nią organizacje w 27 diecezjach i archidiecezjach. W sumie wydano ponad 950 tys. paczek i blisko 425 tys. posiłków.

Wyjątkowe warunki


– Osoby najbardziej potrzebujące otrzymywały produkty mleczne i mięsne, makaron, ryż, warzywa i owoce, przetwory takie jak powidła czy koncentraty i szereg innych artykułów niezbędnych do przyrządzania posiłków. Rozdawane były także gotowe dania – wylicza Bartłomiej Kulisz, koordynator programów pomocy żywnościowej w Caritas Polska.


Pomoc żywnościową mogły otrzymać osoby samotne i rodziny znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji, np. dotknięte ubóstwem, sieroctwem, bezdomnością, niepełnosprawnością, długotrwałą lub ciężką chorobą, uzyskujące niskie dochody (mniej niż 1 402 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej i 1 056 zł na osobę w rodzinie). Ta edycja programu była wyjątkowa ze względu na panującą pandemię i spowodowane przez nią sanitarne obostrzenia. Wiele spośród osób, które same nie mają możliwości zaspokojenia swoich potrzeb żywieniowych, nie zgłaszało się do punktów wydawania żywności w obawie o swoje zdrowie.

Pomogli mundurowi i wolontariusze


– Dotyczyło to zwłaszcza seniorów będących w najtrudniejszej sytuacji, dlatego staraliśmy się dotrzeć do nich z pomocą. Aby dystrybucja żywności przebiegała możliwie sprawnie, a przy tym bezpiecznie, w realizacji projektu wprowadzono specjalne rozwiązania – tłumaczy Bartłomiej Kulisz. –  Obowiązywały wytyczne Instytutu Żywienia, zgodnie z którymi procedura kwalifikowania do programu mogła być prowadzona telefonicznie lub mailowo. Zachowywane były środki ostrożności, np. placówki odbierały żywność z magazynów po wcześniejszym umówieniu się, z zachowaniem odstępów czasowych. W dystrybucji żywności pomagały często Wojska Obrony Terytorialnej, straż pożarna i inne służby mundurowe, których funkcjonariusze dowozili paczki lub posiłki do domów osób potrzebujących. W niektórych miastach służby miejskie we współpracy z Caritas dowoziły żywność osobom bezdomnym. Dystrybucję pomocy, w tym dowożenie paczek, bardzo wsparły zespoły wolontariuszy Caritas. Pomógł Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który przekazał środki zabezpieczenia osobistego – dodaje koordynator pomocy żywnościowej w Caritas Polska.

Nie tylko paczki


Oprócz rozdawania żywności, w ramach projektu zorganizowano ponad 1,5 tys. warsztatów w 16 województwach. Ich uczestnicy brali udział w zajęciach z zakresu przygotowania posiłków, dietetyki oraz zdrowego odżywiania się, jak również sprawnego zarządzania budżetem domowym i zapobiegania marnowaniu żywności. W związku z ogłoszeniem w Polsce stanu epidemii prowadzono także warsztaty szycia maseczek, czy zasad ochrony osobistej. Zajęcia miały charakter stacjonarny dopóki było to możliwe, a po wprowadzeniu zaleceń dotyczących zachowania dystansu społecznego odbywały się zdalnie.


– Wszystkim, którzy w tym trudnym okresie zaangażowali się w dystrybucję żywności oraz realizację działań towarzyszących, serdecznie dziękujemy – podsumowuje Bartłomiej Kulisz.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-06 20:37:40
miniaturka

Kard. Hollerich: Papież chce, by Europa wróciła do swych chrześcijańskich korzeni

Komentując wystosowany w ubiegłym tygodniu papieski list do Europy, kard. Hollerich zauważył, że Papieżowi Franciszkowi zależy, aby Unia Europejska powróciła do wizji swych chrześcijańskich założycieli. Nawiązuje tym samym do wcześniejszych apeli Jana Pawła II
2020-11-06 20:46:28
miniaturka

Uprowadzony przez separatystów kameruński Kard. Tumi odzyskał wolność

Arcybiskup Duali potwierdził, że porwany wczoraj w Kamerunie 90-letni kard. Christian Tumi odzyskał wolność. Szczegóły nie są znane. Od lat aktywnie angażował się on w dialog między kameruńskim rządem a separatystami.
2020-11-06 21:06:13
miniaturka

Francuski arcybiskup: zakaz publicznych Mszy to nie atak na Kościół

Podobnie jak biskupi angielscy, metropolita Poitiers abp Pascal Wintzer uważa, że wprowadzony ze względu na pandemię zakaz publicznego sprawowania liturgii nie jest atakiem na religię, choć jest bolesny dla całego Kościoła we Francji i poszczególnych wiernych
2020-11-07 08:55:33
miniaturka

CHARIS to służba, która ma koordynować Odnowę w Duchu Świętym

Odnowa w Duchu Świętym to nie jakaś „grupa” wspólnot, ale dar dla całego Kościoła. Karol Sobczyk, lider wspólnoty Głos Pana i członek zespołu inicjującego Krajową Służbę Komunii CHARIS w Polsce wyjaśnia w rozmowie z KAI, czym jest CHARIS i jakie są jej zadania
2020-11-07 09:42:20
miniaturka

Abp Ryś: nie oczekujemy od Boga pałaców, ale bycia Nim twarzą w twarz

W homilii wygłoszonej podczas dzisiejszej porannej Mszy św. abp Grzegorz Ryś zwrócił uwagę na to, co jest istotą chrześcijańskiego myślenia o niebie. Nie jest nią nadzieja na „niebiański dobrobyt”, ale raczej – na spotkanie z miłującym Ojcem
2020-11-07 10:38:52
miniaturka

XII Dzień Solidarności z Kościołem prześladowanym

Czy wiesz, że 105 tys. chrześcijan corocznie ginie za wiarę w Chrystusa, a 200 milionów jest brutalnie prześladowanych? Prawo do wolności religijnej łamane jest w 116 krajach świata, a 350 milionów chrześcijan poddawanych jest różnym formom dyskryminacji