Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-29 13:33
MG / Caritas

Caritas Polska wysyła wsparcie dla Libanu

Transport pomocy humanitarnej dla mieszkańców Bejrutu, zmagającego się ze skutkami sierpniowego wybuchu chemikaliów, odleciał 29 grudnia z Okęcia. Oprócz doraźnej pomocy Caritas Polska zapewni Libańczykom długofalowe wsparcie w ramach programu Rodzina Rodzinie.

Autor/źródło: Caritas
To już druga dostawa żywności i niezbędnych artykułów zorganizowana w tym roku przez Caritas Polska dla stolicy Libanu. Tym razem na pokładzie wojskowego Herkulesa znalazły się m.in. produkty spożywcze, takie jak mąka, kasze, ryż, makaron, a także płyn do dezynfekcji i żele antybakteryjne oraz artykuły higieniczne. Łączna wartość ważącego ponad 10 ton ładunku to ponad 100 tys. zł.

– Za pomoc w zorganizowaniu transportu chcę serdecznie podziękować Ministerstwu Obrony Narodowej i wojsku, w szczególności żołnierzom z 1. Bazy Lotnictwa Transportowego – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Miliony na odbudowę

W ramach prowadzonej przez Caritas Polska zbiórki charytatywnej Polacy przekazali już na potrzeby poszkodowanych w wybuchu mieszkańców Bejrutu ponad 9 mln zł. Dzięki tak dużemu odzewowi na apele o pomoc dla Libańczyków, Caritas Polska współfinansuje projekt Odbudować Bejrut (Build Beirut Back), będący wynikiem współpracy kilku europejskich organizacji dobroczynnych i Caritas Liban.

– Projekt pomoże zmniejszyć konsekwencje tragedii, a skala potrzeb jest gigantyczna. Nasza odpowiedź koncentruje się na trzech działaniach. Po pierwsze wsparcie finansowe prac remontowych, dzięki czemu zostaną przeprowadzone podstawowe naprawy. Drugim komponentem jest doraźna pomoc gotówkowa dla tych rodzin, które straciły swój dobytek lub źródło dochodu i znalazły się w dramatycznej sytuacji. Ostatnia część wsparcia to pomoc psychologiczna dla osób mierzących się z traumą – wyjaśnia Nada Farah z Caritas Liban.

Liban w programie Rodzina Rodzinie

– W odpowiedzi na dramat Bejrutu podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu największego programu pomocy zagranicznej, Rodzina Rodzinie, i objęcie nim od przyszłego roku 100 libańskich rodzin – informuje ks. Marcin Iżycki. – Po Syryjczykach, mieszkańcach Strefy Gazy i irackiego Kurdystanu, Libańczycy będą stanowili kolejną grupę korzystającą ze wsparcia w ramach tego programu – dodaje dyrektor Caritas Polska.

Program Rodzina Rodzinie jest realizowany od 2016 r. Dzięki wpłatom polskich darczyńców pomoc finansową o łącznej wartości blisko 60 mln zł otrzymało 9 tys. rodzin – najwięcej w Syrii, gdzie już prawie 10 lat trwa wojna domowa. Pieniądze z programu Rodzina Rodzinie pozwalają jego beneficjentom na zaspokojenie podstawowych potrzeb, m.in. na zakup żywności i leków oraz finansowanie leczenia i rehabilitacji poszkodowanych w wyniku konfliktów zbrojnych.

Jak można pomóc

Rozwój programu Rodzina Rodzinie jest możliwy dzięki wielkiemu zaangażowaniu polskich darczyńców, a do jego popularyzacji przyczyniają się m.in. wydarzenia kulturalne z udziałem wybitnych artystów. Do udziału w jednym z takich wydarzeń zaprasza TVP, która 6 stycznia wyemituje koncert „Kolędy świata” – jego przesłaniem będzie zachęta do wspierania potrzebujących pomocy rodzin z Bliskiego Wschodu. Podopiecznych programu Rodzina Rodzinie można wspomóc:

•    obejmując wsparciem konkretną rodzinę za pośrednictwem strony rodzinarodzinie.caritas.pl,

•    dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Rodzina Rodzinie),

•    wysyłając SMS o treści RODZINA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-29 12:23:13
miniaturka

Jaka jest prawda na temat szczepionki m-RNA? Profesor Medycyny UJCM odpowiada na pytania

Prof. dr hab. med. Wojciech Szczeklik, specjalizujący się w anestezjologii i intensywnej terapii oraz immunologii klinicznej i w chorobach wewnętrznych, odpowiedział jasno na wszelkie pytania, dotyczące szczepionki m-RNA.
2020-12-29 12:38:47
miniaturka

Polacy chcą katechezy w parafii, nie w szkole?

Jak wynika z sondażu Ipsos zrealizowanego na zlecenie OKO.press, 68 procent respondentów wolałoby widzieć lekcje religii w parafii, a nie w szkole.
2020-12-29 13:06:03
miniaturka

Mikstackie Betlejem… ze św. Rochem

Mikstat: W tym roku w mikstackim Betlejem znalazła się figura św. Rocha patrona przyzywanego przez miliony ludzi w czasach doświadczania epidemii koronawirusa.
2020-12-29 14:06:17
miniaturka

Dziękujemy Ci, Panie... w każdym położeniu!

„W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was” – czytamy w Liście św. Pawła do Tesaloniczan. Choć właśnie mija rok, w którym wszyscy znaleźli się w trudnym położeniu, to na pewno znajdzie się i coś, za co można Bogu podziękować.
2020-12-29 14:33:50
miniaturka

Od jakości rodziny zależy jakość narodu

Kard. Wyszyński podkreślał, że rodzina jest podstawową komórką społeczną. To grupa rodzin tworzy naród i od jakości rodziny zależy jakość narodu. Dlatego kładł bardzo duży nacisk na to, żeby życie każdego stało na możliwie najwyższym moralnym poziomie – powiedział dr hab. Rafał Łatka.
2020-12-29 15:16:21
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia trwa nadal, choć główna uroczystość za nami. Warto zadać sobie teraz pytanie: jak właściwie przeżywam Boże Narodzenie?