Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-28 18:18
AC / ZPCaritas Polska / KAI

Caritas Polska: wakacyjny kurs dla ubogiej młodzieży z Indii

Dzięki funduszom z Caritas Polska 103 uczniów z dystryktu Kandhamal w stanie Odisha w Indiach mogło uczestniczyć w darmowym kursie wakacyjnym, który pomógł im przygotować się do ostatniej klasy szkoły i egzaminu końcowego.

Autor/źródło: Pixabay, _Alicja_, licencja: CC0

Była to młodzież z ubogich rodzin z dyskryminowanych grup, w tym dalitów (niedotykalnych), mniejszości chrześcijańskiej i adivasi.

Projekt prowadzony przez Jana Vikas, diecezjalny ośrodek społeczny w Kandhamal z archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar, polegał na darmowym kursie wakacyjnym dla uczniów, którzy otrzymali promocję do X klasy. Zajęcia prowadziły cztery osoby: nauczyciel języka angielskiego, nauczyciel matematyki, nauczyciel przyrody i nauczyciel języków hindi, sanskryt i orija. Przygotowywali uczniów do egzaminu końcowego, wyjaśniali różne zagadnienia, przeprowadzali testy i zadawali pracę domową. Dodatkowym elementem były rozmowy indywidualne z każdym uczniem i doradztwo zawodowe. Uczestnicy kursu mieli zapewnione darmowe podręczniki, testy i artykuły biurowe. Korzystali także z darmowego zakwaterowania i wyżywienia.

Projekt podyktowany był potrzebą wsparcia osób z ubogich rodzin. Wielu uczniów nie stać bowiem na dodatkowe zajęcia, ani nie mają możliwości zasięgnąć informacji, jak się przygotować do klasy X, która decyduje o ich przyszłości.

Zgodnie z systemem edukacji w stanie Odisha szkoły są zamknięte od maja do pierwszego tygodnia lipca. Uczniowie pochodzący z zamożnych rodzin uczęszczają na zajęcia w czasie wakacji i zdobywają wiedzę, dzięki czemu jest im łatwiej wrócić do szkoły i skoncentrować na nauce po wakacjach. Jednak ubogie rodziny nie mają możliwości zapewnić swoim dzieciom dodatkowych zajęć. Młodzi ci nie mają też warunków do nauki w domu, do której zresztą nikt ich nie zachęca. Wielu z tych młodych nie zdaje egzaminu końcowego, po którym można dostać się na studia i zdobyć lepszą pracę.

Caritas Polska wsparła projekt kwotą 21 700 zł.

W pomoc dla mieszkańców Indii można włączyć się poprzez wpłaty na konto Caritas Polska: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem INDIE lub EDUKACJA W KRAJACH ROZWIJAJĄCYCH SIĘ.

Zespół Prasowy Caritas Polska / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-08-28 14:55:19
miniaturka

U Matki Bożej Pocieszenia modlimy się za zmarłych

Nie chodzi o to, żeby się smucić. Wspomnienia to dar ~ łączą nas tu na dole z tymi tam na górze. Koją ból, przywołują uśmiech, potrafią czynić cuda. Pielęgnujmy je przywołując w myślach bliskich naszym sercom, szczególnie w takie dni jak dziś. Tulmy mocno w myślach tych już nieobecnych ~ rodziców, dziadków, sąsiadów, kolegów z klasy, znajomych z widzenia.
2019-08-28 15:07:29
miniaturka
play

Prawdziwe, muzyczne ukojenie! Modlitwa Iwony Pietrali

- Ty tylko pragniesz mojego serca, by w duszy mojej móc dziś zamieszkać - śpiewa Iwona Pietrala.
2019-08-28 15:56:53
miniaturka

Płock: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży modli się za bp. Liberę

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji płockiej modli się za przebywającego w eremie kamedulskim biskupa Piotra Liberę: - Wyrażamy w ten sposób jedność z naszym biskupem - mówi Małgorzata Roman, przewodnicząca stowarzyszenia.
2019-08-28 16:38:18
miniaturka

Koncert charytatywny – „MOJA SIOSTRA MOJA MIŁOŚĆ”

Dobre Miejsce - Katolickie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na koncert charytatywny pt. "MOJA SIOSTRA MOJA MIŁOŚĆ''. Dochód z koncertu będzie przeznaczony na zakup windy, która będzie przepustką do świata dla walczącej z rakiem ELI KOZON.
2019-08-28 17:23:58
miniaturka

Osoby chore przybywają do Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie

„Zawsze, gdy mam jakiś problem, czuję, że Matka Boża woła mnie tam, do siebie. Jadę i wracam mocniejsza, wiedząc, co mam robić.”
2019-08-28 20:44:58
miniaturka

Papież: chorzy mają uprzywilejowane miejsce w Kościele

Kościół jest „szpitalem polowym”, który przygarnia najsłabszych, czyli chorych. Nie mogą być wykluczani. Wręcz przeciwnie należy otoczyć ich opieką oraz zatroszczyć się o nich. Papież Franciszek mówił o tym podczas audiencji środowej.