Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-26 11:57
AC / KAI

Caritas Polska podsumowała akcję "Tytka charytatywna"

Ogromny sukces akcji „Tytka Charytatywna”. 117 tysięcy papierowych toreb wypełnionych żywnością i produktami chemicznymi trafiło do najbardziej potrzebujących i ubogich w całej Polsce.

Autor/źródło: photogenica.pl

Szacujemy, że wartość przekazanych produktów podopiecznym diecezjalnych Caritas to prawie 3 miliony złotych. Dodatkowo na konto akcji wpłynęło ponad 57 tysięcy złotych.

Wielki zasięg akcji potwierdził uroczysty koncert kolęd, który odbył się 19 grudnia w sanktuarium św. Józefa w Poznaniu. Był on transmitowany w I i II dzień Świąt Bożego Narodzenia przez TVP2. Wśród wykonawców znaleźli się Justyna Steczkowska, Dariusz Malejonek czy Andrzej Lampert.

W akcji uczestniczyły 24 z 43 Caritas diecezjalnych. Każda diecezja otrzymała 1000 darmowych tytek od Caritas Polska. Łącznie w ramach akcji wydrukowano 130 tys. 500 papierowych toreb. Prawie 117 000 z nich wróciło do parafii i diecezjalnych Caritas wypełnione produktami żywnościowymi i gospodarczymi o szacowanej wartości prawie 3 mln zł. Środki, jakie wpłynęły na konto Caritas na cel akcji to 57 130,42 zł.

Pierwszą Tytkę pobłogosławił w Watykanie Ojciec Święty w przededniu I Światowego Dnia Ubogich. Akcja oficjalnie wystartowała 19 listopada w jadłodajni dla ubogich przy ul. Żytniej w Warszawie prowadzonej przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej. We wspólnym przygotowaniu posiłku dla podopiecznych Caritas – lepieniu pierogów – udział wzięli m.in. abp Henryk Hoser, bp Rafał Markowski i bp Carlos Alfredo Mendoza z Wenezueli.

Do zapakowania Tytki Charytatywnej zapraszali prof. Jerzy Bralczyk, uznany językoznawca i Krystyna Czubówna, rozpoznawalna lektorka. Wyjaśniali skąd wzięła się regionalna nazwa akcji: „tytka” w Poznaniu – gdzie narodziła się akcja – oznacza „torba”. Akcja na skalę ogólnopolską odbyła się po raz pierwszy.

Pierwsza ogólnopolska „Tytka charytatywna” przechodzi powoli do historii. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji. Wierzymy, że w przyszłym roku uda się nam powtórzyć jej sukces, ponieważ zawsze wokół nas znajdą się osoby ubogie potrzebujące naszej pomocy. Od nas zależy czy i kiedy ją otrzymają.

Caritas Polska / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy