Caritas Grecji: pożary to ogromny cios dla zubożonego już kraju

Zdaniem dyrektora Caritas narzucone Grekom reformy uderzyły we wszystkie sektory społeczeństwa. Wysokie obciążenie podatkowe uniemożliwia też odrodzenie gospodarki. Młodzi czują się zmuszeni do opuszczenia kraju.

Pożary w Grecji są dla tego kraju ogromnym ciosem. Grecy nie poradzą sobie o własnych siłach – uważa dyrektor tamtejszej Caritas Stanislao Stouraitis. Już teraz spalonych zostało 2,5 tys. domów, kolejne 4 tys. jest poważnie uszkodzonych. W wielu miejscach została zniszczona infrastruktura turystyczna. Stouraitis przypomina, że wszystko to stało się w kraju, który już teraz jest zubożony i zadłużony na skutek kryzysu gospodarczego i drakońskich reform oszczędnościowych.

   “[Przez osiem ostatnich lat Europa pożyczyła Grecji niemal 300 mld euro w zamian za pakiety reform, które uderzyły we wszystkie sektory społeczeństwa i gospodarki, począwszy od służby zdrowia po system emerytalny, od rynku pracy po oświatę – powiedział Radiu Watykańskiemu Stouraitis. – Teraz usiłuje się zmniejszyć wynagrodzenia do poziomu krajów bałkańskich, lecz ceny rosną i są znaczenie wyższe niż w innych krajach Europy. Dziś Grecy są zdesperowani, pamiętają o dobrobycie, którym cieszyli się przed kryzysem i nie widzą dla siebie żadnej nadziei. Czują się zdradzeni i opuszczeni przez Unię Europejską. Tym bardziej, że na plagę kryzysu gospodarczego nakłada się jeszcze plaga fali migrantów. Oczywiście również i my Grecy musimy jeszcze sami zrobić rachunek sumienia, by zobaczyć własne błędy, jednakże Trojka nie powinna była narzucać reform, lecz wypracować je razem z Grekami. Rachunki musieli bowiem zapłacić ludzie, a nie politycy].

Stanislao Stouraitis dodaje, że Caritas Grecji z konieczności zajmuje się przede wszystkim udzielaniem pomocy migrantom. Stara się również wspierać powstawanie małych firm, które rozwijają się dzięki wysokiemu bezrobociu. Zauważa on jednak, że obciążenie podatkowe jest dziś w Grecji tak wysokie, że bardzo trudno jest rozkręcić jakikolwiek interes. Firmy upadają więc, zanim zdąża się ustabilizować. W ten sposób młodzi są zmuszeni do opuszczenia kraju – dodaje dyrektor greckiej Caritas.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama